۰ نفر
۲۷ آبان ۱۳۹۱ - ۲۲:۰۰

موسی قربانی

گریه و عزاداری کردن برای امام حسین (ع) اجر و پاداش زیادی دارد که اگر بصورت صحیح و با آگاهی از جایگاه امام (ع) انجام شود خداوند به آن وعده داده و تا پاداش بهشت برای عزاداران در روایات آمده استمحرم از راه می رسد و مراسم عزاداری برای سرور شهیدان ، امام حسین (ع) و یارانش در جهان تشیع با شکوه وصف ناپذیر آغاز میشود که یک امر خداپسند و عبادت و حفظ شعائر الهی است و از ناحیه ائمه معصومین علیهم السلام و مراجع تقلید و بزرگان دین توصیه های زیادی به آن شده است.
   اما متأسفانه مثل مسائل دیگر، موضوع عزاداری سالار شهیدان نیز مورد دستبرد دنیا طلبان قرار گرفته و دچار تحریف شده است و کسانی برای بازار گرمی ، از خودشان مطالبی ابداع کرده و به واقعه کربلا نسبت می دهند که بدعتهائی ناروا به ساحت شهیدان کربلاست که در این یاد داشت به اختصاربه آن می پردازم.
   عبادت باید برابر توصیه شارع باشد
   عزاداران باید توجه کنند که چون عزاداری به عنوان حفظ شعائر الهی و یک عبادت انجام میشود باید برابر آنچه شارع مقدس مقرر کرده است صورت گیرد و اگر غیر از این باشد نمی تواند امری خدا پسندانه باشد و همانگونه که اگر چیزی از نماز کم یا زیاد شود دیگر نماز نخواهد بود عزاداری نیز اگر به طریقی که علما از آن نهی کرده اند صورت گیرد عزاداری امام حسین (ع) نخواهد بود.
   اگر کسی با این قصد که نمازِ بیشتری بخواند نماز صبح را 3 رکعت بخواند یا رکوع و سجود آنرا اضافه کند نه تنها عبادت اضافی انجام نداده بلکه نمازش باطل است وتکلیف شرعی خود را نیز انجام نداده و مستحق مجازات است پس نه تنها اجر بیشتر دریافت نخواهد کرد بلکه عذاب نیز خواهد شد و هر عبادتی اینگونه است و عزاداری نیز از این امر مستثنی نمی باشد.
دروغ پردازی ممنوع
   کذب و دروغ در همه جا حرام است ولی اگر دروغ بستن به دین و بزرگان دینی باشد بدعت است و جایگاه بدعت گذارِ در دین آتش است که در روایات از قول پیامبر و ائمه علیهم السلام آمده است ولی متاسفانه در موضوع عزاداری دروغ پردازی امری رایج شده و توجه نمیشود که برای درست کردن ابرو چشم را کور میکنند.
   برخی روضه خوانها برای کسب ثواب و در آوردن اشک مردم حرفهائی میزنند که در هیچ کتاب و منبع معتبر دینی نیامده است و توجه ندارند که نه تنها نباید توقع اجر و ثواب بر آن داشته باشند بلکه منتظر عذاب الهی باشند زیرا بدعتی در دین گذاشته اند.
   برخی بزرگان مثل مرحوم شهید مطهری به این موضوع پرداخته اند و کتابهائی نیز در این موضوع به رشته تحریر در آمده ومنابعی که تاریخ کربلا را بصورت صحیح و معتبر نگاشته اند فراوان است که مداحان محترم میتوانند مورد استفاده قرار دهند.
کاسب کارانه برخورد نکنیم
   برخی افراد نوحه سرائی را کسب و کار خود قرار داده و برای خواندن در مجالس عزاداری مزد مطالبه میکنند و اگر مبلغ مورد درخواست آنان پرداخت نشود آن جلسه را نمی پذیرند در حالی که این کار صحیح نیست. بدیهی است معاش روضه خوانها نیز باید تامین شود و مردم بصورت داوطلبانه آنرا پرداخت میکنند و آنچه مذموم است مطالبه مزد و آنهم مبلغ مشخص است که از ساحت مقدس عزاداری امام حسین (ع) به دور است.
   از طرف دیگر برخی کاسبان نیز به میدان آمده و لباس نامناسب به بهانه عزاداری عرضه میکنند که نوعِ دیگری ستم به عاشورا است که لبلسهای نامناسب بر تن عزاداران امام حسین باشد و این بدعت اخیرا آغاز شده است که باید برای آن چاره اندیشی شود.
استفاده از ادوات موسیقی
    متاسفانه سالهای اخیر صحنه های عزاداری با استفاده از انواع و اقسام سنج و طبل و آلات موسیقی همراه شده و معنویت این مراسم مذهبی را مخدوش کرده است و این ادوات نه تنها بر شکوه آن نمی افزاید بلکه آنرا سبک کرده و از معنویت دور میکند در حالی که عزاداریهائی از قبیل حسینیه زنجان و اردبیل و... بهترین شکوه و عظمت را دارد و کمترین استفاده از ابزار یاد شده در ان دیده نمیشود و مناسب است مسؤلیت هیاتهای عزاداری به این موضوع نیز توجه کنند.
   نماز ظهر عاشورای امام حسین (ع)
   عزاداران باید توجه کنند که قیام امام حسین برای احیاء دین خدا و سنت پیامبر (ص) بوده و نمازدر رأس احکام الهی و سنتهای پیامبر قرار دارد پس اگر عزاداری برای خداست نباید از نماز غفلت کنند و در ایام عزاداری به نماز اهمیت دهند و بدانند که امام (ع) روز عاشورا در میان انبوه تیرهای دشمن نماز ظهر را اقامه کرد وبرای کسی که وقت نماز را یاد آوری کرد دعا فرمود پس ما هم اگر پیرو ایشان هستیم از نماز ظهر تاسوعا و عاشورا غفلت نکنیم.
  اجر فراوان عزاداری صحیح
   گریه و عزاداری کردن برای امام حسین (ع) اجر و پاداش زیادی دارد که اگر بصورت صحیح و با آگاهی از جایگاه امام (ع) انجام شود خداوند به آن وعده داده و تا پاداش بهشت برای عزاداران در روایات آمده است لذا مؤمنین این ایام را قدر بدانند وبرای تقرب به درگاه الهی از عزاداری و شرکت در مجالس امام حسین (ع) غفلت نکنند.
/2929
کد خبر 258434

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 9
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بدون نام RU ۰۰:۲۹ - ۱۳۹۱/۰۸/۲۸
  29 1
  10 شبانه روز از دستشون آسایش نداریم 4 نفر که نمازم نمیخونن جم میشن تا صبح هر و کر
 • بدون نام RU ۰۰:۳۵ - ۱۳۹۱/۰۸/۲۸
  24 1
  هر چیزی خارج از عرفش بده الان واقعا زدگی درست شده به محرم مردم شاکین همش سر و صدا و مزاحمت یا ماشین رد میشه صدای بلند دوبس دوبس حسین میاد ! با پشتش نوشتن یزید خر است با دم تکیه تا صب هر و کر یا مرکز مدلای من درآوردی یا ایجاد ترافیک حیف میل کلی غذا ....
 • بدون نام IR ۰۷:۳۲ - ۱۳۹۱/۰۸/۲۸
  27 2
  داریم از حقیقت دین فاصله می گیریم. روزی ضربه بزرگی از این ظواهر خواهیم خورد.
 • حسين US ۰۹:۵۶ - ۱۳۹۱/۰۸/۲۸
  8 2
  متاسفانه ماه محرم شده ماه کارناوال و تفريح يه عده . آدم وقتي ميبينه که برگزاري مراسم ماه محرم هيچ نمود عملي در اخلاقيات جامعه نداره ، بيشتر به اين موضوع پي ميبره که متاسفانه مردم از اصل موضوع دور شدن و ظواهر بر باطنيات قلبي داره چيره ميشه . توي اين چند سال اخير گريه گرفتن از مردم هم بر تفکر و بصيرت عاشورائي برتري پيدا کرده و نمودش هم همين که روي بنرهاي اطلاعاتي هيات ها و مساجد ، نام مداح رو با فونت درشت مينويسن و نام سخنران رو به صورت کلمات ريز و ناخوانا . توي هيئت ها هم که ميري ، کمتر جووني رو ميبيني که پاي منبر سخنراني اساتيد بنشينه و زمان نوحه و سينه زني که ميرسه يهو همه حاضر ميشن و بعضي از مداحان هم براي اينکه به ذعم خودشون شايد ثواب بيشتري ببرند ، حاضرند هر خواري رو به خاندان نسبت بدن
 • بدون نام IR ۰۹:۵۸ - ۱۳۹۱/۰۸/۲۸
  14 2
  خداوکیلی به جای این همه زرق و برق خرجهای الکی چراغونیها اصراف ها موقع نذری دادن که خرج هر هئیت تو محرم بالای 10 میلیونه اگه این پولارو جمع کنیم بدیم به نیازمندای آذربایجان که دارن تو سرما یخ میزنن ما تو هیئت بخاری و بیخود زیاد می کنیم بدیم به بیمارای نیازمند که پول دیالیزو داروهای ضد سرطانی ندارن اونوقت تو هیئت میگیم خدا بیمارارو شفا بده اخه وقتی ما میتونیم کمک نمیکنیم عوض تکیه های تجملی و نمادین و که پاتوق اراذل و کارای ضد اخلاقی شده پولاشو بدیم به نیازمندایی که میدونیم کجان و کین. عزاداریم تو مساجد میشه انجام داد به خدا اون دنیا باید جواب بدیم جلو امام حسین که یتیمی تو آذر بایجان داره یخ میزنه تو چادر غذا نداره ما داریم به اسم امام حسین پول علم و ... وضع دخترارو پسرارو ببینین پشت دسته ها
 • بدون نام IR ۱۰:۲۲ - ۱۳۹۱/۰۸/۲۸
  10 0
  پشت یه ماشین نوشته بودند یزید خره گاو منه! واقعا این جملات یعنی چی آیا این سبک کردن عظمت معنوی امام حسین نیست؟
 • شهاب IR ۱۳:۲۸ - ۱۳۹۱/۰۸/۲۸
  12 0
  مناسفانه اصل رو فراموش کردیم و چسبیدیم به فرعیات.
 • حسین IR ۰۹:۳۲ - ۱۳۹۱/۰۸/۳۰
  5 0
  چرا علما و مراجع محترم تقلید در خصوص رد اینگونه عزاداری کردن ها صحبتی نمی کنند !؟ اگر قبول دارند که من فکر نمی کنم اینگونه باشد خوب بگویند اگر هم مورد قبولشان نیست خوب چرا در این خصوص فتوا یا یک حکم ثانوی نمی دهند !؟ به خدا هر سال عزاداری هامون داره بدتر می شه ، مگر بستن راه مردم ، فوت یک بیمار در پشت ترافیک دسته و ایستگاه صلواتی ، آتش گرفتن یک خانه بعلت دیر رسیدن آتشنشانان در ترافیک دسته ها ،گریه های یک کودک چند ماهه از ترص صدای شنیدن صدای تبلهای غول پیگر و صدای دلخراش بلندگوهای هیات و حرام کردن خواب و آسایش بر پیرمردها و پیره زن های بیمار و ...کار درستی است !؟ معنای واقعی حق الناس چیست !؟ آیا خدا از حق الناس می گذرد ...!؟
 • بدون نام IR ۲۲:۱۶ - ۱۳۹۱/۰۹/۰۱
  0 3
  مگه چند روزه همش 10 روزه خیلی ها با این سرو صدا ها حال میکنند واقعا مشکل کنونی ما الان سبک عزاداریه