بعد از گذشت نزدیک به 3دهه از غیبت طولانی مدت یوزپلنگ ها در استان کرمان، برای نخستین بار 2 یوزپلنگ در استان کرمان توسط محیط بانان مشاهده شدند.

مشاهده این دو یوز در راور کرمان در حالی اتفاق افتاده که پیش از این در چند ماه گذشته لاشه سه یوز که دو مورد آن ها دراثر مسمومیت با نوعی سم تلف شده بودند و یکی دیگر نیز در اثر برخورد با خودروهای عبوری از بین رفته بود، کشف شده بود.

علیرضا جورابچیان - مدیر ملی پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی - با اعلام این مطلب گفت: این دو قلاده یوز هفته گذشته توسط سه نفر از محیط بانان منطقه راور که در حین گشت زنی بودند در نزدیکی یک آبشخور در دربند راور کرمان مشاهده شده و یوزها نیز که متوجه حضور محیط بانان شدند به سرعت از محل دور شدند.

وی افزود: محیط بانان از رد این یوزها قالب گیری کردند و به محض اطلاع رئیس اداره محیط زیست راور، کارشناسان پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی که در حال نصب دوربین های تله ای در نایبندان یزد بودند به محل اعزام شدند تا این گزارش را مورد بررسی قرار دهند و آن ها نیز این موضوع را تایید کردند.

به گفته محمد فرهادی نیا - مشاور پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی - اقدام مثبت اداره کل حفاظت محیط زیست استان کرمان و نیز اداره حفاظت محیط زیست راور این بوده که در ماه های اخیر اقدام به توزیع علوفه در مناطق مختلفی از راور کرده تا جبیرها و قوچ و میش ها با کمبود علوفه مواجه نباشند و مجبور به ترک منطقه نشوند و همین امر باعث پراکندگی طعمه یوز در منطقه و دسترسی بهتر یوزها به طعمه و آبشخور شده و این دو یوز نیز درست در زیستگاه جبیرها مشاهده شده است.

به گزارش ایسنا، وی افزود: محل مشاهده این دو یوزپلنگ 70 کیلومتر با محل کشف یوزپلنگی که در اثر برخورد با خودروها کشته شد فاصله داشته، اما درست در نزدیکی همین منطقه لاشه دو یوز مسموم شده در چند ماه گذشته کشف شد.

براساس این گزارش در شمال منطقه دربند راور، پناهگاه حیات وحش نایبندان طبس قرار دارد که احتمال می رود، یوزپلنگ ها در این دو منطقه در حال رفت وآمد باشند.

کد خبر 25921

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • میخواهم ایرانی بمانم IR ۰۸:۰۰ - ۱۳۸۸/۰۹/۰۱
    2 0
    ناززززززززی