مهر نوشت:

افتتاح شبکه ملی عدالت، پرونده جید سعید مرتضوی، ملاقات مهدی و فائزه هاشمی با پدر، احضار سردبیر روزنامه خورشید و ماجرای مرگ ستار بهشتی از مهمترین اخبار این هفته در حوزه قضایی بودند.

 

 

در هفته جاری هر چند افتتاح شبکه ملی عدالت مهمترین خبر داغ قضایی بود ولی بازتاب حاشیه های مرگ ستار بهشتی وبلاگ نویس ایرانی همچنان در صدر خبرها جا خوش کرده بود.

نظرسازمان پزشکی قانونی در پرونده ستار بهشتی
 

پس از انتشار گفتگوی احمد شجاعی رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور مبنی بر استرس و بیماری قلبی علت مرگ ستار بهشتی موج جدیدی از حدس و گمانها را در سطح رسانه ها پدید آورد. این خبر از آن رو اهمیت داشت که این مقام مسئول قضایی اعلام کرد: بر اساس آزمایشات انجام شده روی جسد ستار بهشتی هیچگونه آثار خفگی و سم در بدن وی پیدا نشد و از نظر ما این فرد بر اثر مرگ طبیعی جان خود را از دست داده است.

ولی بعد از 24 ساعت پزشکی قانونی اعلام کرد: نتایج آزمایشات انجام شده روی جسد مرحوم ستار بهشتی خاتمه یافت و نظر کمیسیون پزشکی قانونی در اختیار دستگاه قضایی قرار گرفته که به دلیل طرح پاره‌ای شایعات در روزهای گذشته به نقل از سازمان پزشکی قانونی، این سازمان اعلام می‌کند هر نوع اظهارنظر، مصاحبه اختصاصی یا خبری که از سوی مسئولان سازمان پزشکی قانونی نقل قول می‌شود اعتبار ندارد و مطالب مربوط به محتویات پرونده صرفا از طریق سخنگوی قوه قضایئه اطلاع‌ رسانی خواهد شد.

وقتی قلیان دوباره ممنوع شد

دیوان عدالت سال گذشته استفاده قلیان در قهوه خانه را ممنوع کرد چون قهوه خانه اماکن عمومی محسوب می شد ولی دولت آمد و قهوه خانه ها را از عمومی بودن خارج کرد و حکم دیوان روی زمین ماند. حال پس از یک سال دیوان عدالت دوباره رای صادر کرده است. دیوان عدالت گفته که این مصوبه دولت از سوی هیئت عمومی دیوان عدالت اداری مغایر قوانین تشخیص داده شد که نتیجه آن نیز ممنوعیت استعمال قلیان در اماکن عمومی خواهد بود. و این یعنی دوباره قلیان ممنوع شد.

بودجه قوه قضائیه کم است

در هفته جاری آیت الله صادق آملی لاریجانی رئیس قوه قضائیه اعلام کرد: بودجه دستگاه قضایی کم است و اگر بناست اعتبارات کشور تقسیم شود و کاهشی حاصل شود اولویتها مورد توجه قرار گیرد. ما این را را عادلانه نمی‌دانیم. این پول در جیب من نمی رود و فکر می کنم دولت کم لطفی می کند.

سردبیر روزنامه خورشید در دادسرای تهران

در هفته جاری محمدرضا تقوی‌فرد سردبیر روزنامه خورشید به دادسرای فرهنگ و رسانه احضار شد. این احضاریه بنا به درخواست دادستان تهران بوده است. این فرد اخیرا در مصاحبه‌ای با یک وب سایت خبری با اشاره به مرگ یک ویلاگ‌نویس، انتقاداتی را پیرامون این موضوع مطرح کرده بود.

پرونده جدید مرتضوی

احضار سردبیر خورشید اما و اگر به همراه دارد چرا که این روزنامه هم اکنون در اختیار دادستان اسبق تهران و مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی است. اما انگار خود آقای مدیرعامل هم در این هفته با یک پرونده درگیر بوده است.

محمد اصلانی وکیل مدافع سعید مرتضوی از اعلام رضایت موکلش در پرونده شکایت از محمدحسین جعفریان، جانباز و شاعر انقلاب خبر داده و گفته مرتضوی به دلیل جانباز بودن این شاعر از شکایتش صرف نظر کرده است. متهم در اظهاراتی نسبت به اتفاقات بازداشتگاه کهریزک، سعید مرتضوی را به برخی از جرایم و اتفاقات مرتبط با این پرونده متهم کرده بود.


ملاقات آیت الله با فائزه و مهدی هاشمی

و آخرین خبر اینکه مهدی و فائزه هاشمی رفسنجانی دو فرزند اکبر هاشمی رفسنجانی از حدود یک ماه پیش در زندان به سر می برند. مهدی یک بار به دلیل مشکلات جسمی سر از بیمارستان دی در می آورد و در بیمارستان پدرش آیت الله هاشمی با او دیدار می کند. حال خبر رسیده که آیت الله هاشمی رفسنجانی با دو فرزندش مهدی و فائزه در زندان اوین دیدار داشته است.

این ملاقات بعدازظهر سه شنبه 30 آبان در محل زندان اوین انجام شده است.
4545

کد خبر 259331

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 9 =