یکی از برجسته ترین ویراستاران فرهنگ لغت دانشگاه آکسفورد به عنوان معروفترین و تقریباً کتاب مرجع فرهنگ لغات زبان و ادبیات انگلیسی در کتابی که از سوی دانشگاه کمبریج منتشر شده به شدت نسبت به ویرایش جدید این فرهنگ لغت انتقاد کرده است.

 

این کتاب در حالی روانه بازار شده که آخرین ویرایش جدی دیکشنری آکسفورد در سالهای دهه 70 و 80 میلادی صورت گرفته و تا امروز تغییرات جزئی در آن صورت گرفته بود. «سارا اوگیلوی» ویراستار سابق فرهنگ لغات آکسفورد حدود 11 سال تحقیقات خود را در کتابی با عنوان «کلمات جهان» که به نوعی تاریخچه ای درباره فرهنگ لغات دانشگاه آکسفورد محسوب می شود، منتشر کرده و در آن فاش می کند که ویرایش دیکشنری آکسفورد بین سالهای 1972 تا 1986 به ریاست رابرت بورچفلد به صورتی انجام شده که کلمات با ریشه های غیر بریتانیایی حذف شود و به گفته او انگلیسی به مردم عرضه شود که وی آن را انگلیسی ملکه خطاب کرده است.


به نوشته این کتاب در ویرایش های جدید کتاب آکسفورد حساسیت ویژه ای روی لغت هایی با ریشه های خارجی اعمال شده و اکثر آنها در این سالها یا حذف شده یا جایگزینی بریتانیایی برای آنها انتخاب شده است. در حقیقت در آکسفوردهای جدید به جای انگلیسی بین المللی از انگلیسی آنگلوساکسونی استفاده شده است و همانطور که اوگیلوی می نویسد در لغات کتابهای جدید دانشگاه آکسفورد بیشتر به سیاست های امپراطوری بریتانیای قدیم و گسترش اصالت های قدیم مردم این کشور توجه شده است.


رابرت بورچفلد


وی ویرایش های بورچفلد را با نسخه های سال 1933 این دیکشنری مقایسه می کند که معلوم می شود در نسخه های جدید تاثیر زبان و لهجه های خارجی به عنوان تهدید برای زبان و اصالت انگلیسی ها در نظر گرفته شده است. بر اساس تحلیل اوگیلوی حدود 17درصد از لغات نسخه های قدیم اصلاح و یا حذف شده است.  نمونه ای از این لغت ها کلمه balisaur نام حیوانی شبیه گورکن است که در کشور هندوستان زندگی می کند و یا کلمه wake-up که اصالت آمریکایی دارد و معنای بلند شدن از خواب می دهد. وی با بررسی اسناد و خبرهای دانشگاه آکسفورد دریافت که جیمز مورای اولین ویراستار دیکشنری آکسفورد در قرن 19 میلادی با انتقادات شدیدی از سوی مقامات انگلیسی برای ورود لغت های خارجی و ترکیبی از زبانهای دیگر روبرو بوده است. اولین نسخه از دیکشنری آکسفورد در سال 1884 منتشر شد که شامل لغت هایی از تمام نقاط جهان بود.

 

گاردین/ 26 نوامبر/ ترجمه محمد حسنلو

6060

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 260249

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 7 =