هرچند کشورهای تحریم کننده ایران می گویند تحریم دارویی علیه ایران نداشته اند، اما عملا اتفاقی که افتاده، دارو و تجهیزات پزشکی هم تحریم شده است.

به گزارش خبرآنلاین؛ دکتر علیرضا مرندی، رئیس فرهنگستان علوم پزشکی ایران با ارسال نامه‌ای به بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد، تحریم دارویی ایران را نقض آشکار حقوق بشر دانسته است.

مرندی در این نامه آمریکا و اتحادیه اروپا را به خاطر تهدید جان میلیونها نفر از مردم ایران به خصوص زنان و کودکان، از طریق اعمال تحریم‌های یکجانبه علیه تهران محکوم کرد.

نماینده مردم تهران در مجلس از دبیرکل سازمان ملل متحد خواست تا اقدامات موثری را در راستای معاف شدن معاملات بانکی مربوط به ارسال تجهیزات پزشکی و دارویی به ایران از چارچوب این تحریم‌ها، اتخاذ کند.

این درحالی است که پیش از این بان کی مون در بیانیه ای درباره تحریم های یکجانبه علیه ایران، از تحریم های دارویی در ایران ابراز نگرانی کرده بود. همچنین نماینده یونیسف در ایران پیش از این در گفتگویی با خبرآنلاین از رایزنی ها برای تامین داروهای کمیاب در ایران خبر داده بود.

اما متن کامل نامه دکتر مرندی که فارس منتشر کرده است، به شرح زیر است:

 

به دبیر کل سازمان ملل متحد

جناب بان کی مون

عالیجناب

همان گونه که خوب می‌دانید آمریکا و اتحادیه اروپا علیه جمهوری اسلامی ایران تحریم های مالی و تجاری را وضع کرده‌اند که این تحریم ها هرگونه معامله و داشتن روابط بازرگانی بین کشورمان و سایر کشورهای عضو سازمان ملل متحد را ممنوع می‌کنند.

هدف از این تحریم‌های غیرقانونی و غیرانسانی، فشار بر دولت ایران از طریق تحمیل درد و رنج علیه مردم معمولی این کشور است و به رغم اینکه آمریکا و اتحادیه اروپا ادعا می‌کنند که تحریم های آنها صادرات دارو و تجهیزات پزشکی به ایران را به صورت مستقیم ممنوع نمی‌کند اما تحریم های مالی که آنها به دنیا تحمیل کرده‌اند، وضعیت را برای وارد کنندگان ایرانی به منظور پرداخت پول در قبال این تجهیزات به صورت وسیعی با مشکل مواجه کرده و در موارد بسیاری، ناممکن کرده است و بر این اساس، انتقال این تجهیزات و لوازم پزشکی به ایران به صورت موثر با مانع مواجه شده است.

این اقدامهای بی رحمانه نه فقط بر وضعیت کلی رفاه مردم ایران خصوصاً زنان و کودکان تأثیر گذاشته است بلکه باعث شده است که درد و رنج و نیز شمار مرگ و میر به خاطر عدم دسترسی به داروهای لازم و ضروری و کمبود لوازم و تجهیزات پزشکی افزایش یابد.

همگام با منشور جهانی حقوق بشر صادره در سال 1948 میلادی که تاکید می‌کند هر انسان، شایسته داشتن یک زندگی با استاندارهای قابل قبول به منظور تامین سلامت و رفاه خویش و خانواده‌اش نظیر دسترسی آسان به غذا و امکانات پزشکی است، من به نمایندگی از جامعه پزشکی ایران از شما می‌خواهم که همه کوشش خود را برای استثنا و معاف شدن حداقل دارو، تجهیزات پزشکی و مواد غذایی از این تحریم های غیرقانونی مبذول دارید.

با توجه به اینکه این نوع رفتار بی‌رحمانه در کنار جنگ های متوالی و درگیری های داخلی بنا به ابتکار و حمایت این کشورها باعث شده است که روزانه تعداد زیادی از مردم بی‌ناه در سراسر منطقه جان خود را از دست بدهند لذا وظیفه سازمان ملل متحد و جامعه پزشکی دنیا است که این گونه اقدامات را محکوم کند و از هر گونه کوششی برای متوقف کردن این کشورهای تجاوزگر و ستیزه جو در اعمال این سیاستهای وحشیانه ضد مردم بی‌گناه دریغ نکنند.

ارادتمند شما

دکتر سید علیرضا مرندی

رئیس فرهنگستان علوم پزشکی ایران/ 26 نوامبر 2012

4747

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 260302

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 4 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 5
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بدون نام IR ۱۱:۰۳ - ۱۳۹۱/۰۹/۰۸
  5 0
  جالب است مقامات غربی مانند وزیر خارجه انگلیس ایجاد دشواریها برای مردم ایران را نتیجه تصمیم مقامات ایران دانسته است. آنها چنین استدلال م یکنند که این اقدامات آنها در واقع عین حقوق بشر است چون اگر ایران را تحریم نکنند و تصمیم مقامات ایران را عوض نکنند ناچار جنگ رخ خواهد داد که نتایجش بسیار وخیمتر از تحریم است. تجربه تحریمهای قبلی مانند عراق دقیقا عکس این استدلال مقامات غربی را نشان داد که ابتدا عراق را تضعیف کردند مشروعیت آن را در داخل عراق از بین بردند و هزاران کودک دچار سو تغذیه شدند و بسیاری در بیمارستانها از بین رفتند و در انتها علیه این کشور ضعیف شده وارد جنگ شدند و یک میلیون نفر دیگر را نیز به کام مرگ فرستادند. لازم است بسیار مراقب باشیم تا به چنین سرنوشتی دچار نشویم.
 • بدون نام IR ۱۱:۵۲ - ۱۳۹۱/۰۹/۰۸
  0 1
  تشکر از آقای دکتر مرندی به خاطر این نامه فهیمانه
 • بدون نام IR ۱۶:۲۵ - ۱۳۹۱/۰۹/۰۸
  1 0
  اكنون با قاطعيت ميتوانيد بگوييد خودكفايي دارويي داريم.
 • بدون نام IR ۱۶:۲۶ - ۱۳۹۱/۰۹/۰۸
  1 0
  فقط فرمولاسيون مواد وارداتي داريد كه اين كار در تخصص كاردان ازمايشگاه نيز هست.
 • علیرضا IR ۱۸:۵۹ - ۱۳۹۱/۰۹/۰۸
  0 1
  تشکر!