دکتر جعفری معاون درمانی بیمارستان امام خمینی ارومیه در رابطه با آخرین وضعیت درمانی دانش آموزان پیرانشهر گفت: در کنار نگرانی های ما ناشی از سوختگی این کودکان ، مشکلات تنفسی آنان نیز وجود دارد

محمد حسین نجاتی: معاون درمانی بیمارستان امام خمینی ارومیه گفت: بیمارستان آموزان حادثه دیده پیرانشهری هنوز در حال طی شدن مراحل درمانی هستند و در کنار نگرانی های ما ناشی از سوختگی این کودکان ، مشکلات تنفسی آنان نیز وجود دارد چرا که آنان دچار مشکلات تنفسی زیادی نیز شده اند که ناشی از استنشاق دود ناشی سوختگی زیاد در فضای بسته کلاس بوده است.

دکتر جعفری در گفت و گو با خبرآنلاین با اشاره به اینکه روز گذشته سه دانش آموز حادثه دیده دیگر برای ادامه درمان از ارومیه به تبریز منتقل شده اند، می گوید: در حال حاضر 13 دانش آموز آسیب دیده در بیمارستان امام خمینی ارومیه هنوز بستری هستند و روز گذشته سه دانش آموز دیگر به تبریز انتقال داده شده اند تا تعداد دانش آموزان انتقال داده شده به تبریز به 15 دانش آموز برسد.

به گفته او هم اکنون علاوه بر مشکلاتی که بر اساس سوختگی بیشتر در نواحی و سر و صورت و گردن دانش آموزان به وجود آمده است، در حال حاضر آنها از مشکلات تنفسی نیز رنج می برند.

معاون درمانی بیمارستان امام خمینی ارومیه گفت: مشکلات تنفسی این دانش آموزان تا حدی است که برای برخی از آنان لوله گذاری و تنفس مصنوعی در نظر گرفته شده است و ریه آنها به دلیل استنشاق گازهای ناشی از سوختن نفت سفید در محیط بسته بیمارستان دچار مشکل شده است و احتمال دارد دچار بیماری های تنفسی مزمن تا سال های بعد شوند.

اظهارات معاون درمانی بیمارستان امام خمینی ارومیه از وضعیت درمانی دانش آموزان مدرسه ابتدایی شین آباد پیرانشهر در استان ارومیه در شرایطی است که وی پیش از این درصد سوختگی دانش آموزان را بالاتر از میزان اعلام شده در ساعات اولیه عنوان کرده بود.( در اینجا بخوانید)


نیازی به انتقال دانش آموزان به تهران وجود ندارد
جعفری همچنین گفت: هم اکنون کادر بیمارستانی امام خمینی ارومیه با تیم پزشکی مهجز با همکاری بیمارستان سوانح سوختگی سینا تبریز در حال ادامه مداوای دانش آموزان هستند و مشکلی از نظر تجهیزات درمانی و پزشکان متخصص وجود ندارد. بر همین اساس نیازی به انتقال دانش آموزان به تهران و مراکز درمانی مجهز تر وجود ندارد چرا که بیمارستان امام خمینی ارومیه و بیمارستان فوق تخصصی سوانح سوختگی تبریز دارای بهترین امکانات و پزشکان در میان مراکز بیمارستانی کشور است.

او گفت: یکی دیگر از مشکلات ما تجمع و سرگردانی خانواده حادثه دیدگان بود که این نکته را به آموزش و پرورش اعلام کردیم و آنها هم شرایط اسکان در خانه معلم را در تبریز و ارومیه برای خانواده ها ایجاد کردند.


احتمال جراحی پلاستیک با نظر پزشکان
او در پاسخ به این سوال که آیا جراحی پلاستیک می تواند اثرات ناشی از سوختگی در بدن این دانش آموزان را ترمیم کند، گفت: در حال حاضر نمی توان با قطعیت در این رابطه اظهار نظر کرد، چرا که هم اکنون پزشکان در حال مداوای دانش آموزان هستند تا دچار عفونت سوختگی نشوند.

به گفته جعفری احتمال جراحی پلاستیک با نظر پزشکان در هر صورت وجود دارد: اما باید پس یک یا دوهفته در این باره تصمیم گیری کرد و هنوز تا طی شدن کامل مراحل درمان نمی توان در این رابطه اظهار نظر پزشکی کرد.
 

سقف مدرسه شیروانی و فاقد استاندارد است

از طرف دیگر مسئولان وزارت آموزش و پرورش در اولین اظهار نظر های عنوان  کردند گازرسانی از سوی شرکت گاز استان آذربایجان غربی صورت نگرفته است . اما مجید بوجارزاده سخنگوی شرکت ملی گاز با تشریح دلایل عدم گازرسانی و علمک‌گذاری به مدرسه آسیب دیده شین آباد پیرانشهر اعلام کرد: مطابق اعلام شرکت گاز استان آذربایجان غربی این کلاس درس از کمترین استاندارد و ضوابط ایمنی برای گازرسانی برخوردار نبوده و از این رو بر اساس مبحث 17 نظام ملی مهندسی ساختمان عملیات گازرسانی به این واحد آموزشی انجام نشده است

او به مهر گفت: مطابق مبحث 17 مقررات ملی ساختمان ایجاد انشعاب گاز برای تمامی مدارس و کلاس‌های درس غیراستاندارد ممنوع است، همچنین در سال 1384 شهرستان پیرانشهر و روستای شین آباد به شبکه ملی گاز ایران متصل شده اند، ادامه می دهد: هم اکنون گازرسانی پایدار و دائمی به این شهرستان و روستای شین آباد توسط شرکت ملی گاز در دستور کار قرار دارد و مطابق اعلام شرکت گاز استان آذربایجان غربی این کلاس درس از کمترین استاندارد و ضوابط ایمنی برای گازرسانی برخوردار نبوده است.

بوجارزاده با اشاره به انجام مکاتباتی با ادارات آموزش و پرورش منطقه به منظور اجرای برخی از استانداردها به منظور گازرسانی به این واحد آموزشی آسیب دیده گفت: هم اکنون سقف این مدرسه آسیب دیده به صورت شیروانی و فاقد استانداردهای لازم است.

سخنگوی شرکت ملی گاز با یادآوری اینکه تمامی واحدهای آموزشی به ویژه مدارس و کلاس های درس باید به پکیج و موتورخانه مرکزی مجهز شوند، اعلام می کند: تجهیز کلاس های درس به پکیج و موتورخانه و عدم استفاده از بخاری منجر به کاهش شدید حوادث گازگرفتگی و آتش سوزی در سطح کلاس های درس و مدارس کشور می شود.

این مقام مسئول همچنین با بیان اینکه در حاشیه این کلاس درس آسیب دیده مجموعه وزارت آموزشی و پرورش یک واحد جدید آموزشی احداث کرده است، گفت: متاسفانه بررسی های انجام گرفته نشان می دهد که حتی مدرسه جدید احداث شده هم فاقد استاندارد بوده و از این رو به این مدرسه جدید هم امکان گازرسانی و علمک گذاری به دلیل پایین بودن استانداردها وجود ندارد.

47237

کد خبر 262340

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 6
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بدون نام IR ۲۰:۰۲ - ۱۳۹۱/۰۹/۱۸
  7 1
  خدا سر بچه های آن ها که بی توجهی می کنند بیاورد دلشان اینطوری شاید بسوزذ بفهمند چقدر مسئولیت دارند این ها زنده گی آینده شان تباه شد مثل دخترهایی که چند سال قبل در مدرسه سوختند این عدالت نیست
 • بدون نام IR ۰۷:۴۸ - ۱۳۹۱/۰۹/۱۹
  7 0
  آموزش و پرورش حداقل یه معذرت خواهی کنید.
 • بدون نام IR ۱۴:۱۸ - ۱۳۹۱/۰۹/۱۹
  1 0
  درایران انقدرکه سریافتن مقصروانداختن تقصیربرسریکدیگروقت وانرژی گذاشته می شودبرسرحل مشکلات اینچنینی وقت گذاشته نمی شودشرکت محترم گازفقط به استناداینکه کلاس استانداردلازم برای گازرسانی رانداردبسنده می کندوانگارنه انگارکه ای همه دانش اموزمعصوم دچارمشکلات جبران ناپذیرشده اندآیااگرفرزندان آموزش وپرورش ویاشرکت گازهم دراین کلاس بودندهمین طورنامسئولانه برخوردمی کردند
 • بدون نام IR ۱۵:۳۵ - ۱۳۹۱/۰۹/۱۹
  8 0
  فرد آگاه در آموزش و پرورش: بخاری نفتی به شدت تنبیه خواهد شد .
 • مهسا IR ۲۲:۳۵ - ۱۳۹۱/۰۹/۱۹
  3 0
  بیچتره دانش اموزان جه گناهی دارند؟؟؟؟این همه پول صرف مدرسه های....میشه.جراباید بقیه مدرسه ها خالی از امکانات باشن ؟؟؟/مگه اینا دانش اموز نیستند؟تا اخر عمرشون دیگه بدبخت شدند....خدا خودش کمکشون کنه....
 • پارسا IR ۲۰:۱۷ - ۱۳۹۱/۰۹/۲۲
  1 0
  بله واقعا مجلس هم داریم چرا کمیسیون آموزش مجلس استعفا نمیده.بودجه نوساری مدازس رو آنه تصویب میکنند با این بودجه کم که تصویب کردند.کفاف حقوق معلم و بده یا آب و برق و گاز مدارس اگه بودجه بر اساس واقعیت بود الان مدارس از مردم پول نمیگرفتند اگر قرار به استعفاء باشه باید همه ی کمیسیون مجلس هم استعفاء کنند.یعنی میشه که بشه.