روایت محمد خوش چهره از یک مناظره انتخاباتی در سال 84.

محمد خوش چهره که به هنگام انتخابات دور نهم ریاست جمهوری در مجلس هفتم حضور داشت در روز دوشنبه 30 خرداد84 به نمایندگی از محمود احمدی‌نژاد با محمد باقر نوبخت به نمایندگی از اکبر هاشمی رفسنجانی در جریان انتخابات سال 84 مناظره کرد.

 خوش چهره در دفاع از تفکرات اقتصادی محمود احمدی نژاد مقابل محمد باقر نوبخت، معاون پژوهش‌های اقتصادی مرکز تحقیقات استراتژیک قرار گرفته بود. او به ناگهان درب روان نویس خود را در واکنش به گفته های محمد باقر نوبخت بست و آن را پرت کرد که توجه بسیاری را به خود جلب کرد. حرکتی که به زعم برخی در یک مناظره اقتصادی کفه ترازو را برای محمود احمدی نژاد سنگین تر کرد. خوش چهره شرح این مناظره اقتصادی را در گفت و گو با خبرآنلاین اینگونه مطرح کرد: « آقای نوبخت از دوستان من است. در مرحله نخست همان دوره انتخابات آقای نادران با آقای نوبخت مناظره کرده بود و به جای بحث اقتصادی با آقای نوبخت بر سر رفتار های فائزه و مهدی هاشمی گفت و گو کرد. آقای نوبخت فکر کرده بود در دور دوم مناظره با نماینده آقای احمدی نژاد بار دیگر مقابل آقای نادران قرار می گیرد و خودش را برای بحثی مانند بحث نخست آماده کرده بود در حالیکه من می خواستم بگویم اقتصاد چیست و چه کار باید کرد. »
خوش چهره افزود: « من در آن مناظره  مدیریت اقتصادی آقای هاشمی را بررسی کردم. بعد هم آنجا گفتم که آقای احمدی نژاد چون به من اعلام کرده حرف هایم را قبول دارد، حرف های خودم را می زنم. من حرف های آقای احمدی نژاد را نزدم و حرف های خودم را مطرح کردم. آقای نوبخت تمرین کرده بود که به مانند دور اول مناظره با آقای نادران پاسخ من را بدهد. ایشان یک ربع حرف زدند و درباره مباحث غیر اقتصادی صحبت کردند. من با خودم فکر کردم حرف های ایشان قابل نوشتن نیست. من واقعا عصبانی شدم درب روان نویس را بستم و آن را رها کردم و گفتم شما کم آوردید. آدمی هم که کم بیاورد تخریب می کند. به ایشان گفتم که حرف اقتصادی بزنید که آقای هاشمی مسکن را چه کار می خواهند بکند؟ »
او ادامه داد: « فردای آن روز آقای مرعشی من را درمجلس دید و بغل کرد. در مجلس، نمایندگان به من گفتند که آن مناظره با آقای نوبخت رای مردم را تغییر داد. من خودم ادعایی نداشتم ولی بعد ها معلوم شد خیلی تاثیر داشت. نمایندگان کرمانشاه من را صدا کردند و گفتند مردم کرمانشاه رای را به شما دادند. از آنها پرسیدم چرا؟ در پاسخ گفتند وقتی شما خودکار را بستی و پرت کردی مردم کرمانشاه بر اساس آن فرهنگ پهلوانی که دارند گفتند این خوش چهره هم مانند ما پهلوان است. از آن جالب تر آقای آصفی سخنگوی وزارت خارجه بود که به من گفت: آن خودکاری که پرت کردی از قبل قصد داشتی یا اینکه در لحظه اتفاق افتاد؟ در جواب ایشان گفتم مگر من هنرپیشه ام؟ آقای آصفی هم پذیرفت که هماهنگ نشده است.  »
او در پاسخ به این سوال که جدایی در مباحث اقتصادی بین شما و آقای احمدی نژاد در چه زمانی ایجاد شد گفت: « همان اوایل این اتفاق افتاد. من اصلا بنا نبود در مناظره با آقای نوبخت هم شرکت کنم. منزل نزدیک بود. آقایان چمران، علی احمدی و خانم سلطانخواه رفته بودند. در آنجا به من چند بار زنگ زدند و گفتند که برای مناظره بروم. »
خوش چهره همچنین در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه آیا از همان ابتدا به برنامه های اقتصادی آقای احمدی نژاد نقد داشتید یا خیر گفت: « آقای احمدی نژاد برنامه اقتصادی اعلام نکرد و فقط یکسری مطالبات مردم را مطرح کرد. من یک بار در قم و در جمع طلاب اعلام کردم که آنقدر که نگران این دولت هستم نگران هیچ دولتی نیستم. از من پرسیدند چرا؟ در پاسخ گفتم برای اینکه دولت آقایان هاشمی و خاتمی مشکلات اقتصادی شان معلوم بود. آقای احمدی نژاد آمده و تمام شعار ها و آرمان های انقلابی را وسط ریخته است. گفتم یا این شعار ها یا باور است یا مصادره شده است. »
متن کامل این گفت و گو به زوی منتشتر خواهد شد.

گفتگوی بالا در حاشیه یک نشست با آقای خوش چهره انجام شده است که به دلیل سرعت انتشار، امکان گرفتن تاییدیه نهایی فراهم نشد. بدین وسیله از ایشان پوزش می خواهیم زیرا قبول داریم "سرعت"، استدلال قابل قبولی برای بی توجهی به اصول اخلاق حرفه ای نیست.

مزید استحضار مخاطبان گرامی، کلیه گفتگوهایی که در خبرآنلاین منتشر می شود مطابق آیین نامه حرفه ای آن باید قبل از انتشار نیز به تایید نهایی "گفتگو شونده" برسد و گرنه اجازه انتشار ندارد.
3939

کد خبر 262898

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 8
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بابک خرمدین IR ۰۸:۳۰ - ۱۳۹۱/۰۹/۲۱
  89 20
  یعنی الان برنامه های اقتصادی آقای احمدی نژاد خیلی بهتر از آقای هاشمی بوده !!! الان هم حاضرید دوباره در دفاع از برنامه های ایشان مناضره کنید.... #ارادتمند ایران زمین : بابک خرم دین #
  • بدون نام US ۰۴:۴۵ - ۱۳۹۱/۰۹/۲۲
   17 4
   برخلاف شما و سایر نظرات مشابه، معتقدم امثال آقای خوش چهره، افروغ و.. که تنها در دور اول (آنهم تنها برای مدت کوتاهی) از احمدی نژاد حمایت کردند شایسته ملامت نیستند. ایراد به سیاست مدارانی وارد است که از چهره های علمی استفاده (یا سوء استفاده) می کنند و هم آنها را فریب می دهند و هم به وسیله آنها عوام فریبی می کنند. اتفاقا آقای خوش چهره و افروغ از این نظر که سریع متوجه عدم همخوانی حرف و عمل کسانی که از آنها دفاع کردند شدند، و راهشان را جدا کردند قابل ستایشند. برخلاف آنها سایرین تا مدتها به علت ملاحضات جناحی به طرف داریشان ادامه دادند.
 • بدون نام JO ۰۹:۰۴ - ۱۳۹۱/۰۹/۲۱
  61 19
  به خاطر آن مناظره جزو چهره های تاثیر گذار تاریخ ایران شدی (البته تاثیر مثبت یا منفی را مردم بهتر می دانند)
 • علي IR ۱۰:۲۴ - ۱۳۹۱/۰۹/۲۱
  88 15
  جناب دکتر! قبول کنيد که با آن مناظره خدمت بزرگي به آقاي احمدي نژاد و در نتيجه براي به وجود آمدن وضع موجود کرديد. و اين حرفها همه براي توجيه آن اشتباه است! بله، به قول آقاي معاديخواه: «اگر توبه کردن به اين راحتي بود، همه حرّ مي شدند!»
 • بدون نام IR ۱۱:۲۰ - ۱۳۹۱/۰۹/۲۱
  74 10
  خوش چهره عزیز شما صراحتا داری میگی که نظرات خودت رو بیان کردی وآقای احمدی نژاد برنامه اقتصادی اعلام نکرد.ظاهرا اطلاع نداری که شما باید از برنامه های دولت آینده دفاع میکردی واگر برنامه ای نبود وتضمینی هم به شما داده نشده بود که به برنامه های شما عمل میشه اصلا نباید در مناظره شرکت میکردی واز یک سری تیوری که قرار نیست اجرایی بشه دفاع میکردی.در واقع شما مردم رو فریب دادی.
 • بدون نام IR ۱۲:۰۸ - ۱۳۹۱/۰۹/۲۱
  70 10
  آقای خوش چهره حتما بخوانند : من در دور اول به دلیل سخنان ایشان به آقای احمدی نژاد رای دادم و ایشان مدیون هستند به همه کسانی که در آن مناظره ها ایده ها و سخنان مطرح شده از زبان آقای خوش چهره را تئوری مدیریتی و اقتصادی آقای احمدی نژاد دانستند و به ایشان رای دادند . ایشان اگر انسان خدا جویی هستند باید طلب بخشش کنند و چرا این داستانهای شیرین را پیش از انتخابات 1388 مطرح نکردند وای بر همه ما !
 • فرهاد IR ۱۲:۱۶ - ۱۳۹۱/۰۹/۲۱
  77 12
  اگه غلامرضا تختی میدونست با بستن در روان نویس و پرت کردنش پهلوان میشه، رو تشک کشتی با خودش یه کیسه خودنویس درباز میبرد و هی میبست درشونو پرت میکرد رو تشک! یه وضعی میشد ها! رقیباش همه هنگ میکردن تو سه صوت ناک اوت میشدن!
 • همکار اقتصاددان دکتر IR ۲۰:۰۳ - ۱۳۹۱/۰۹/۲۱
  17 10
  آقای دکتر شما یکی از افرادی هستید که با دفاع از افکاری که حتی مورد نظر کانذیذ مورد نظرتان نبود موجب گمراهی رای دهندگان شدید. جالب است که به این کارتان حالا دارید افتخار هم میکنید. عزیز من هم شما گمراه شدید و هم در گمراه کردن مردم و رای دهندگان شرکت موثر و مستقیم داشته اید. پس توبه کنید و از مردم عذرخواهی کنید نه این که افتخار فرمایید.