۰ نفر
۲۶ آذر ۱۳۹۱ - ۱۱:۴۰

آیات عظام آیت الله خامنه ای،سیستانی، صافی، شبیری، مکارم، موسوی اردبیلی و سبحانی در پرسش هایی از سایت شفقنا، درباره مهریه های سنگین و تردید یا قصد پرداخت نکردن مهریه از سوی زوج پاسخ داده اند. پاسخ این مراجع را در جدول زیر بخوانید.

سوال ها:

1- با توجه به اینکه در شرع مقدس آمده که پرداخت مهریه از سوی زوج به زوجه عندالمطالبه است، آیا تعیین مهریه‌های سنگین که ازدواج جوانان را دچار صعوبت می‌نماید، به لحاظ شرعی مجاز است یا خیر و چه حکمی دارد؟

2- از آنجایی که در عرف جامعه بسیاری از زوجات مهریه خود را مطالبه نمی‌نمایند، در میان برخی خانواده‌ها رایج شده که به منظور توجیه تعیین مهریه‌های سنگین، عبارت "چه کسی مهریه را داده و چه کسی گرفته؟!" را به کار می‌برند و به نوعی پرداخت و مطالبه مهریه را در تردید قرار می‌دهند. نظر به قطعی بودن حق زوجه در مطالبه مهریه، آیا به کار بردن این عبارت در زمان تعیین مهریه، در عقد ازدواج خدشه وارد می‌نماید یا خیر و از نظر شرعی چه حکمی دارد؟

مراجع
پاسخ ها
 
آیت الله سید علی خامنه ای 
میزان مهریه بستگی به توافق طرفین دارد و در شرع مقدس اسلام سفارش به تقلیل آن شده و مهرالسنه مستحب است و عبارت مذکور موجب خدشه در صحت عقد ازدواج نمی شود.
 
 
 
آیت الله صافی گلپایگانی
 
1- تعیین مهریه های سنگین اگر از طرف زوج با قصد جدی باشد که زوج خود را بدهکار بداند اشکال ندارد ولی اگر زوج معسر باشد زوجه حق مطالبه ندارد.
2- میزان همان است که در پاسخ سؤال اول بیان شد پس اگر قصد جدی در تعیین مهریه نباشد به طوری که فقط صورت سازی باشد و زوج خود را مدیون نداند آنچه با این حال به عنوان مهریه تعیین شده مهریه محسوب نمی شود و قهراً مهریه مهرالمثل می شود.
 
 
 
 
آیت الله مکارم شیرازی
 
1- مهریه های فوق العاده سنگین که نشان از سفاهت زوج می دهد یا قرینه بر عدم قصد جدی نسبت به آن است باطل است و تبدیل به مهرالمثل می شود ولی اصل عقد در هر حال صحیح است.
2- این مطلب ضرری به عقد و مهریه نمی زند و در واقع نوعی تعارف است نه واقعیت زیرا مهریه را در زمان ما تقریباً همه گرفته اند و همه داده اند.
 
 
آیت الله شبیری زنجانی
 
1- قرار دادن مهر سنگین، اگرچه خللی به عقد وارد نمی کند، اما مستحب است مهریه بیش از مهر السنه نباشد.
2- این عبارات خللی به انشای عقد وارد نمی کند.
 
 
 
آیت الله سیستانی
  
1- مجاز است اگرچه کار خوبی نیست.
2- ازدواج، صحیح است.
 
 
 
 
 
آیت الله موسوی اردبیلی
 
1- از نظر شرعی حد خاصی برای مهریه قرار داده نشده است اگرچه کم قرار دادن مهریه تشویق شده و بدان سفارش شده است.
از نبی مکرم اسلام (ص) نقل است که می فرمایند «پر برکت ترین زنان آنانی هستند که مهرشان از دیگران کمتر باشد» البته چنانچه مقدار مهریه به قدری زیاد باشد که طرفین بدانند که زوج عادتاً هیچ گاه قادر به پرداخت آن نخواهد بود، در حقیقت طرفین قصد آن مهریه را نکرده اند و در نتیجه مهریه مذکور باطل است و زوج باید مهرالمثل به زوجه بپردازد.
1- صرف مطلب مذکور خدشه ای در مهریه وارد نمی کند.
 
 
 
 
 
 
 
آیت الله سبحانی
 
هر نوع تکلیف حوزه پرداخت مهریه باشد یا غیر آن مشروط به قدرت و توان است بنابراین مقید کردن پرداخت مهریه به کلمه "عندالمطالبه" صحیح نیست مگر اینکه مقصود از آن عند القدره باشد.
از این جهت باید زوجین را تفهیم کرد هر نوع مهریه خواه سبک و خواه سنگین لزوم پرداخت آن مشروط به قدرت زوج است.
از این جواب سؤال دوم نیز روشن شد زیرا اساس سؤال را این تشکیل می دهد که خیال می کنند زوج ملزم به پرداخت است عندالمطالبه هر چند فقیر و بی چیز باشد ولی این مطالب صحیح نیست.
 

/30362

کد خبر 264064

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 7
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • زینب IR ۱۴:۱۴ - ۱۳۹۱/۰۹/۲۷
  10 68
  مهریه تنها پشتوانه زن است .
 • حمید IR ۱۱:۵۹ - ۱۳۹۱/۱۰/۰۹
  30 1
  به نظر من قوانین مهریه بایستی تغییرات جدی کنند. اکنون یک دادگاه طلاق به همراه مهریه و اجرت المثل و نفقه و حضانت بچه ها تا پنج سال طول می کشد. مرد بایستی از هستی ساقط و یا پشت میل زندان برود. شما نگاه کنید به اخبار دو هفته پیش که مهندس جوانی برای مهریه دو سال زندان بود و پس از آن کلیه اش را فروخت که مهریه زنش را پرداخت کند. بهرحال من از آیات عظام استدعا دارم که لطف خود را همچنان دریغ نفرمایند و قوانین را بصورتی تعدیل کنند که با شرایط جامعه سازگار باشد.
 • یوسفی IR ۰۸:۵۷ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۴
  13 1
  سلام. اگرزن در ابتدای عقد خودش ناسازگاری کند و بدون دلیل وسر یک بحث پیش پاافتاده بگوید شوهرم را نمی خواهم وطلاق میخام.ومرد هم هرچه تلاش کند بی فایده باشد وکم کم مرد هم دلسرد شود آیا در این صورت از لحاظ شرعی مهریه بر مرد واجب است؟
 • بی نام IR ۱۳:۱۹ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۸
  1 0
  سلام خانومم موقع خواستگاری گفت مهریه باشه 14 سکه و خانوادش هم گفتن 14 سکه زیاده من که دیدم ظارهاً آدم های خوبی هستن گفتم برای احترام دختر روی کاغذ باشه هزار سکه. بعد از 6 سال زندگی مهریه رو گذاشته اجرا 500 سکه دادگاه 300 سکه اداره ثبت شهرستان 200 سکه اداره ثبت تهران . خونه رو هم به نامش خریدم اون رو هم بالا کشیده بسیاری رفتارهای زشت دیگه که از حوصله شما خارجه
 • بی نام A1 ۱۹:۰۲ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۸
  1 0
  سلام. مهریه را اول ازدواج باید پرداخت کنند یا زمانی که یک زوج طلاق میگیرند یا همسرش از دنیا میرود؟
 • بی نام IR ۰۷:۳۴ - ۱۳۹۴/۰۱/۲۵
  3 14
  مهریه تنها پناه دختران وزنان در مواقع برخورد با همسران بد است
  • بی نام IR ۰۷:۵۱ - ۱۳۹۵/۰۳/۳۰
   8 0
   اگر مرد به همسر بد بخورد چه پناهی دارد؟ مشکل ما این است که در کشور ما فکر می کنند دختر اصلاً بلد نیست بد باشد و پسر ذاتاً بد است که لازم است چنین پیش بینی ای انجام شود.