سخنگوی جدید وزارت امور خارجه در اولین نشست خبری خود به مباحث قدیمی دستگاه دیپلماسی مانند پرونده هسته ایی، تحولات منطقه ایی و مناقشات داخلی یمن و همچنین در مورد سفر رئیس جمهور به آمریکای لاتین، سخنان اخیر حسنی مبارک علیه ایران و صدو قعطنامه ایی علیه ایران در سازمان ملل پاسخ داد.

به گزارش خبرنگار خبرآنلاین رامین مهمان پرست، پس از سه هفته از انتساب خود صبح امروز برای نخستین بار در جمع خبرنگاران قرار گرفت و به سئولات آنا پاسخ داد.

وی در این جلسه با بیان اینکه در ایران کسی با خروج اورانیوم 5/3  درصد غنی شده مخالفتی ندارد تاکید کرد آنچه که گفته شده نحوه خروج آن می باشد و باید در شرایطی سوخت از کشور خارج شود که از تامین 20 درصدی آن مطمئن شویم.
مهمان پرست افزود: برای تامین سوخت راکتور تهران سه روش خرید سوخت 20 درصدی، تولید سوخت و معاوضه بین سوخت 5/3 درصد و 20 درصد ارائه شد.

وی در پاسخ به سئوال خبرنگاری مبنی بر اینکه دولت در زمانی موافق تامین سوخت راکتور تهران با همکاری روسیه بود اما مدتی بعد تحت تاثیر مخالفان این طرح سکوت کرده است با تاکید بر اینکه هیچ اختلاف نظری در بین مسوولان راجع به تامین سوخت راکتور تهران وجود ندارد گفت: اصولا تصمیم‌گیری‌ها و تصمیم سازی در این زمینه روندی را طی می‌کنند که موجب اختلاف نظر نمی‌شود.

خبرنگار روزنامه "الحیات" پرسید چرا موضع ایران در پرونده هسته ایی مشخص نیست و هر پیشنهادی در این زمینه را رد می کند و تضمینی که ایران می خواهد چیست و «مهمان پرست» پاسخ داد : ما تضمین صد درصدی می خواهیم، ما راه حل نمی‌دهیم راه حل را باید کشورهایی بدهند که می خواهند سوخت 20 درصدی را به ما تحویل دهند اما یکی از این راه حل‌ها می‌توانند مبادله سوخت در داخل کشورمان باشد.
وی افزود: موضوع هسته‌ای باید از حالت سیاسی خارج شود و طبق معاهدات ان پی تی آژانس بین المللی انرژی اتمی باید سوخت را در اختیار ما بگذارد و در آینده نزدیک با پایان یافتن سوخت فسیلی شما شاهد خواهید بود که سخن از تبادل هسته ای را بیشتر می شنوید چرا که یک کار تجاری است.

سفر به گامبیا برای اورانیوم بود؟
خبرنگار دیگری در این جلسه از سخنگوی وزارت امور خارجه پرسید آیا سفر رئیس جمهور به گامبیا که اخیرا در آنجا معدن اورانیوم کشف شده است ارتباطی به تامین اورانیوم و سپس تولید سوخت هسته‌ای در داخل کشور دارد که وی پاسخ داد: فکر نمی‌کنم سفر آقای احمدی‌نژاد و هیات همراه اقتصادی وی ربطی به مساله اورانیوم داشته باشد.

وی در عین حال تاکید کرد که بر اساس قوانین ان.پی.تی منعی برای تولید اورانیوم با غنای 20 درصد برای ایران وجود ندارد .

نمایندگان کشور لزوما نمایندگان وزارت امور خارجه نیستند
سابقه دیپلماتیک نداشتن سفرای جدید ایران در مالزی و ونزوئلا سئوال یکی از خبرنگاران بود که سخنگوی وزارت خارجه پاسخ داد: نمایندگان کشور لزوما نمایندگان وزارت امور خارجه نیستند ، بنابراین این دو سفیر گرچه سابقه فعالیت در وزارت امور خارجه را ندارند اما نمایندگان کشور در دو کشوری ذکر شده هستند.

در ادامه جلسه خبرنگار روزنامه وطن امروز پرسید، در حالیکه مخالفان گفته اند ایران مبالغ هنگفتی را برای کمک به خارج از کشور خود می کند ، فکر نمی کنید تصمیم گیری برای کمک هم از اختیارات دولت است  که سخنگو پاسخ داد: اگر چنین حرفی زده شده است اشتباه بوده و نشانه دخالت بر امور داخلی کشور است.

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 26436

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 17 =