رئیس مرکز امور بین‌الملل حزب موتلفه اسلامی در دیدار با هیاتی از سیاستمداران جوان حزب کمونیست چین، بر ضرورت تشکیل اتحادیه‌های آسیایی با همکاری ایران و چین تاکید کرد.

به گزارش خبرآنلاين، حمیدرضا ترقی در این دیدار اظهار کرد: دو حزب موتلفه اسلامی و کمونیست چین باید خود را برای برخورد با چالش‌های مهمی در منطقه و آسیا آماده کنند زیرا همه درگیری‌های عمده جهانی در سالهای اخیر در منطقه خاورمیانه و آسیا رخ داده است و خاورمیانه آبستن تحولات تاثیرگذار در مناسبات سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و ... است.

وی ادامه داد: توجه حزب حاکم چین به موضوع اصلاحات جدید در برنامه‌ها و سیاست‌های خود متناسب با شرایط پیچیده جهان نشان‌دهنده دوراندیشی و برنامه درازمدت برای تاثیرگذاری در مبادلات جهانی است. رویکرد چین به آسیای مرکزی و گرایش ملت‌های منطقه به شرق دو راهبرد سرنوشت‌ساز در تحولات اقتصادی منطقه است.

رئیس مرکز امور بین‌الملل حزب موتلفه اسلامی با تاکید بر اینکه "قدرت اقتصادی آمریکا در حال افول است"، گفت: اقتصاد جهانی از غرب به سمت شرق در حال چرخش است و آینده اقتصادی متعلق به چین است. نقش آسیا در معادلات جهانی نقشی موثر است و حفظ، ثبات و امنیت آسیا در شرق و خاورمیانه از اهمیت ویژه و حیاتی برخوردار است.

ترقی با بیان اینکه "غربی‌ها تلاش می‌کنند بحران‌های اقتصادی خود را به شرق انتقال دهند"، تاکید کرد: راه‌های ایجاد بی‌ثباتی در کشورها توسط غربی‌ها تهدید به جنگ و جنگ‌افروزی، اسلام هراسی و ایران هراسی است یا با تزریق اسلحه و مهمات به کشورهای منطقه می‌خواهند مشکلات اقتصادی خودشان را حل کنند.

این عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی در ادامه تصریح کرد: ایران و چین برای رشد همه‌جانبه اقتصادی، اجتماعی و رفاه مردم خود نیاز به امنیت دارند و باید در این راه چالش و اختلافات را به حداقل برسانیم. متاسفانه با اقداماتی که آمریکا در منطقه خاورمیانه انجام می‌دهد، شاهد بی‌ثباتی در منطقه هستیم.

ترقی با بیان اینکه "تلاش‌های ایران، چین و روسیه در چندقطبی کردن جهان، سیاست تک‌قطبی آمریکا را شکست داد"، تاکید کرد: تردیدی نداریم هدف اصلی غرب در تحولات منطقه ضربه به روسیه، چین و ایران است و باید به شکل متحد در برابر دخالت‌های غرب و ایجاد بی‌ثباتی در منطقه بایستیم و اجازه ناامن‌سازی و جنگ را به آمریکا در کشورهای منطقه ندهیم.

وی اضافه کرد: ما با وجود تحریم‌های آمریکا و غرب، به برکت اعتقادات مردم خود به اسلام توانسته‌ایم از تحریم‌ها عبور کنیم. آمریکا مجبور خواهد شد حق هسته‌یی ایران را به رسمیت بشناسد و انتخاب وزیر خارجه جدید آمریکا یکی از علائم همین تغییر سیاست آمریکا نسبت به ایران است.

رئیس مرکز امور بین الملل حزب موتلفه اسلامی در ادامه با اشاره به هجدهمین کنگره حزب کمونیست چین گفت: امیدواریم نسل جدید کادر مرکزی حزب حاکم چین با دیپلماسی عمومی فعال و درک واقع‌بینانه به اصلاحات سیاسی و فرهنگی، کشور چین را در معادلات جهانی تاثیرگذار‌تر کند.

وی با بیان اینکه "دو تمدن بزرگ ایران و چین باید زمینه‌های تشکیل اتحادیه‌های آسیایی را فراهم کنند"، اظهار کرد: متاسفانه ما در آسیا اتحادیه آسیایی نداریم و علت آن این است که آمریکایی‌ها غده سرطانی رژیم صهیونیستی را در خاورمیانه ایجاد کرده‌اند که ترور، وحشت و جنگ و اختلاف را تزریق می‌کند.

ترقی در پایان صحبتهای خود از موضع قاطع چین در برابر آمریکا و حمایت از سوریه و تاکید بر راه حل پیگیری سیاسی در رابطه با بحران سوریه تشکر کرد.

بر اساس این گزارش، همچنین در این دیدار چین دانگ - رئیس هیات سیاستمداران جوان حزب کومونیست چین - با اشاره به هجدهمین کنگره حزب متبوع خود اظهار کرد: حزب کمونیست چین مرامنامه خود را اصلاح کرده و توسعه اجتماعی، اقتصادی و سیاسی به صورت علمی هدف اصلی آن است.

وی افزود: انسان‌محوری هدف اصلی توسعه اقتصادی ما برای مردم است و با تکیه بر توانایی‌های مردم می‌خواهیم همه دستاوردها برای رفاه مردم باشد.

این عضو حزب کمونیست چین، هدف توسعه علمی را توسعه پایدار و هماهنگ دانست و افزود: حزب کمونیست چین پایبند به اصول برابری، اعتماد به یکدیگر و همکاری و منافع مشترک است و این اصول را در ارتباط با دیگر کشورها توسعه داده و به آن پایدار خواهیم بود.

چین دانگ در پایان، سیاست چین در قبال بحران‌های منطقه را حفظ ثبات و امنیت و جلوگیری از دخالت بیگانگان و طی مسیر مذاکرات سیاسی اعلام کرد.

/2727

کد خبر 264506

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 11 =