کمپانی کانونیکال شریک اوبونتوی لینوکس اعلام کرده نسخه تمام لمسی سیستم عامل خود را آماده کرده است.

این کمپانی واحد لمسی اوبونتو به شمار می رود و در خبری نوشته خیلی نزدیک اید، می توانید آن را لمس کنید!
یعنی دوم ژانویه (چهارشنبه 13 دی 1391) روز بهره برداری از این پروژه است.ساعت 1 بعد از ظهر به وقت شرقی.
اگر همه نقشه ها دقیق از آب در بیاید آیا می توانیم بگوییم در سال 2013 شاهد عرضه تبلت ها و اسمارتفونهای لینوکسی در مقیاسی گسترده خواهیم بود؟
کمپانی کانونیکال از سال 2010 چنین نقشه ای را در سر پرورانده است که اولین اینترفیس لینوکسی فناوری تاچ را عرضه کرد. با مارک شاتلورث موسس اوبونتو این موضوع در میان گذارده شد که اینترفیس نوشته شده روی دسکتاپ و نوت بوک و تبلت جواب می دهد. وی سال 2011 این موضوع را تایید کرده بود. وی در دسامبر 2012 در پاسخ به اینکه اجازه دهید اوبونتو هم روی سوپر کامپیوترها باشد و هم روی موبایل ها به اسلشدات گفته بود به موبایلها نزدیک شده ایم و به زودی اتفاق خواهد افتاد.
 
جونو بیکون مدیر اوبونتو نیز گفت همه قطعات کنار هم چیده شده تا مشکلی برای سیستم تاچ و لمسی لینوکسی پیش نیاید.
اما این کمپانی های سازنده اسمارتفون و تبلت هستند که باید با اوبونتو کنار بیایند.
زمزمه های جدید حاکی از سرمایه گذاری های وسیع ساموسنگ روی پلتفورم تیزون است که اگر جواب دهد، بعنوان رقیب اندروید گوگل، برای خود قد علم خواهد کرد.
برخی کمپانی ها مانند Dell روی پی سی های ساخت خود بنا به درخواست مشتری اوبونتو با تمامی امکانات نصب می کنند و این پروژه موفقیت آمیز بوده که سیستم عامل اوپن سورس روی دسکتاپ ها همه گیر می شود. البته سازندگان پی سی نمی توانند مشتریان را مجبور کنند، اما اگر اوبونتو روی اسمارتفون و تبلت نیز بیاید، آنوقت برای سازگاری و سینک کردن سیستم ها رغبت بیشتری به خرید نشان خواهند داد.
در حال حاضر اوبونتوی نسخه 12.4 روی پردازنده های ARM کاملا کار می کند اما برای کار با سایر پردازنده ها شاید تا 2014 منتظر ماند و این چیزی است که مشتریان نمی توانند برای آن ، اینهمه صبر کنند. خود اوبونتو کاران و بالاخص شاتلورث دوست دارد این اتفاق زودتر بیفتد.
 
 
56501
 
 
کد خبر 267909

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 10 =