۰ نفر
۱۶ دی ۱۳۹۱ - ۰۸:۰۴

چند روزی از آغاز سال نوی میلادی می گذرد و برآوردهای موسسه های بین المللی از بهای نفت خام در سال 2013 حکایت از حفظ سه رقمی ماندن قیمت طلای سیاه دارد.

آذرجزایری: پیش از این نیز بسیاری از کارشناسان اعلام کرده بودند که آمریکا تلاش دارد تا محدوده قیمت نفت را بین 100 تا 110 دلار حفظ کند و هر اتفاقی که بخواهد منجر به کاهش و یا افزایش بیش از آن رقم شود را مهارخواهد کرد.
برهمین اساس هم اغلب موسسه های معتبر بین المللی انرژی بر حفظ سه رقمی بودن قیمت نفت تاکید می کنند.
روزنامه انگلیسی فایننشیال تایمز در گزارشی به نقل از تحلیلگران حوزه انرژی اعلام کرد: با وجود برآوردها درباره افزایش تولید نفت از ذخایر شیل اویل در آمریکا بهای نفت در سال جاری همچنان سه رقمی خواهد بود.
تحلیلگران نفتی بر این باورند که قیمت نفت خام برنت در دسامبر 2013 به 109 دلار و 30 سنت برای هر بشکه می رسد.
بانک انگلیسی بارکلیز کپیتال پیش بینی می کند بهای نفت برنت در دسامبر 2013 به 125 دلار برای هر بشکه می رسد، در حالی که موسسه مشاوره مستقل پی کی ورلگر (PK Verleger) معتقد است بهای این ماده در دوره مورد بررسی به 75 دلار برای هر بشکه خواهد رسید.
اجماع تحلیلگران بازار نفت درباره چشم انداز قیمت نفت در سال 2013 همسو با پیش بینی برخی از موسسه های تجاری مستقل از جمله شرکت های سوئیسی ویتول، گلنکور و مریکوریا انرژی گروپ است.
موسسه های تجاری مستقل پیش تر اعلام کرده بودند که قیمت های جهانی نفت خام در سال 2013 در سطوح 90 تا 100 دلار برای هر بشکه خواهد بود و انتظار می رود تنها در کوتاه مدت با افت رو به رو شود.
بانک کردیت سوییس برآورد خود را از بهای نفت خام آمریکا در سال 2013 میلادی، بیش از پنج درصد کاهش داد اما برآورد خود را از بهای نفت خام برنت تغییر نداد.
بانک "کردیت سوییس" نیز اعلام کرد میانگین بهای نفت خام دبلیو تی آی آمریکا در سال جاری میلادی 102 دلار و 75 سنت برای هر بشکه خواهد بود.
این پیش بینی، نسبت به برآورد پیشین این بانک سوییسی مبنی بر میانگین قیمت 106 دلاری نفت خام دبلیو تی آی در سال جدید میلادی، بیش از پنج درصد کمتر است.
با این همه، کردیت سوییس برآورد خود را از میانگین بهای نفت خام برنت دریای شمال تغییر نداد و آن را در سطح 115 دلار برای هر بشکه تثبیت کرد.
در گزارش این بانک اعلام شده است در سه ماه نخست سال جاری میلادی، میانگین بهای نفت خام برنت 110 دلار برای هر بشکه خواهد بود.
کردیت سوییس اعلام کرد: به نظر ما بنیادهای بازار آن قدر تغییر نخواهد کرد تا عربستان را از حفظ بهای نفت در سطح کنونی آن باز دارد زیرا این سطح دلخواه این کشور است.
طبق بررسی های این بانک، تحولات زیرساختی در صنعت نفت آمریکا، هزینه حمل و نقل نفت خام دبلیو تی آی را کاهش می دهد.
برآورد ها درباره بهای نفت سه رقمی در سال 2013 در حالی مطرح می شود که پیش بینی شده است برداشت نفت خام از ذخایر شیل اویل در آمریکای شمالی و تولید نفت از ذخایر ماسه های نفتی در کانادا نیز با افزایش قابل توجه رو به رو خواهد بود.
بر اساس این گزارش، تولید نفت خام آمریکا در سال 2012 روزانه با 760 هزار بشکه افزایش یافت که بیشترین رشد تولید سالانه از زمان آغاز برداشت تجاری نفت در ایالات متحده در سال 1859 میلادی را داشته است.
تحلیلگران معتقدند که افزایش تولید نفت خام در آمریکا و کانادا می تواند افت تولید دیگر کشورهای تولید کننده غیر عضو اوپک در دیگر بخش های جهان به ویژه میدان های قدیمی دریای شمال در انگلیس و نروژ را جبران کند.
براساس این گزارش، قیمت های نفت خام برنت در طول سال 2012 با نوسان کمی همراه بود؛ به طوری که پایین ترین قیمت 88 دلار و 49 سنت برای هر بشکه در ژوئن و بالاترین 128 دلار و 40 سنت برای هر بشکه در ماه مارس بود اما شاید در سال 2013 دیگر شاهد این روند آرام و یکنواخت نباشیم.
/31221

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 268424

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 4 =