تونی بلر با علم به عدم دستیابی صدام حسین به تسلیحات هسته ای سربازانش را به کشتن داد

سارا معصومی: دومین جلسه تحقیقات در خصوص جنگ عراق در لندن برگزار شد . در این جلسه باز هم سیاستمداران سابق که در وزارتخانه‌های دفاع و امور خارجه وقت دخالت داشتند، دست دولتمردان را در تعجیل حمله به عراق رو کردند . بر اساس این شهادت‌ها و مدارک مستدل افشا شده معلوم گردید که صدام حسین با وجود تلاش برای در اختیار داشتن تسلیحات هسته‌ای عملا امکان استفاده از این تسلیحات را نداشته‌است . در آن زمان تونی بلر نخست‌وزیری وقت ادعا کرد که مدارک مستدلی در اختیار لندن و واشنگتن برای حمله به عراق وجود دارد، امروز اما مشخص شد که همگان در این حمله عجله کرده‌اند .
کمیته تحقیقاتی در خصوص جنگ عراق که از حمایت عمومی برخوردار است تمامی اعضای وزارت امور خارجه را به شرکت در جلسات تحقیقت و تفحص فراخوانده است . هر چند روسای این کمیته ادعا می‌کنند که قرار نیست شخص خاصی به دنبال این تحقیقات مورد محاکمه قرار گیرد اما عملا روند این جریان به گونه‌ای است که در نهایت بسیاری از رهبران حزب کارگر چه خواسته و چه ناخواسته قربانی خواهند شد . تیم تحقیقاتی که امروز به محل این کمیته فراخوانده شد متفق‌القول اعتراف کردند که در روزهای پیش از حمله به عراق بر همگان مسلم شده‌بود که تاسیسات هسته‌ای صدام حسین از کارآیی بالایی برخوردار نیستند . علاوه بر این هیچ‌گونه مدرک مستدلی وجود نداشت که صدام حسین به دنبال دستیابی به تسلیحات شیمیایی و بیولوژیک باشد . در آن زمان همگان ادعا می‌کردند که صدام حسین به دنبال فروش این تسلیحات به تروریست‌ها است. ادعایی که هرگز صحت آن اثبات شد.
سر ویلیام اهرمن که در آن زمان ریاست کمیته ملی را بر عهده داشت در این خصوص به حضار گفت: در همان روزها هم کارشناسان بسیاری بودند که به تونی بلر و دیگران هشدار دادند که امکان دسترسی به اطلاعات خاص در عراق وجود ندارد .
این مقام بریتانیایی در ادامه افزود: به گمان من دهمین روز از ماه مارس سال 2003 بود که همه ما گزارش جامعی را در اختیار بلر قرار دادیم. در این گزارش تاکید شد که تسلیحات هسته‌ای و شیمیایی صدام حسین عملا از کار افتاده است و صدام هم دستور احیا آنها را نداده‌است .
از قرار معلوم در واپسین روزهای منتهی به حمله ایالات متحده و بریتانیا به عراق هیچ‌کس اظهارات کارشناسان را جدی نگرفت و همگان تنها برای حمله عجله داشتند . با این وجود تونی بلر به راحتی در برابر افکار عمومی حاضر شده و ادعا کرد که تسلیحات هسته‌ای صدام حسین در مرحله استفاده قرار گرفته‌اند. با وجود آنکه تمامی چهره‌های نزدیک به تونی بلر ادعا می‌کنند که در آن زمان نخست وزیری در جریان همه چیز قرار گرفته‌است اما بلر ماه گذشته ادعا کرد که گمان می‌کرده کارشناسان مدارک مستدل دال بر وجود تسلیحات هسته ای و شیمیایی در عراق در اختیار دارند. البته کارشناسان ادعا می‌کنند که در تلاش صدام حسین برای دستیابی به تسلیحات هسته ای شکی وجود نداشته اما بحث بر سر استفاده وی از این تسلیحات بوده است .
همزمان تیم دوز که مسئولیت مبارزه با تکثیر تسلیحات در وزارت امور خارجه را بر عهده داشته ادعا می کند که عراق در سال 2001 چندان دغدغه ایالات متحده و بریتانیا نبوده‌است . این مقام انگلیسی در این خصوص می‌گوید: پس از یازدهم سپتامبر 2001 صدام حسین به خودی خود از مواضع پیشین عقب‌نشینی کرده‌بود .آنها دیگر علاقه‌ای به ارتباط داشتن با القاعده نداشتند . البته القاعده و صدام حسین هرگز متحدانی قسم‌خورده نبودند .

کد خبر 26869

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =