در حالی که 186 جلد کتاب خطی و 600 جلد کتاب چاپ سنگی خواجه نصیرالدین طوسی در یک کتابخانه عمومی در حال نابودی است و نیازمند 40 میلیون تومان، نهاد کتابخانه​های عمومی کاروان کتاب خود را به مشهد نزدیک کرد.

 

کتاب های خطی و چاپ سنگی کتابخانه عمومی مراغه نیازمند ترمیم و آفت زدایی است. مسوول کتابخانه های عمومی مراغه در گفتگو با واحد مرکزی خبر افزود : 186 جلد کتاب خطی و 600 جلد کتاب چاپ سنگی خواجه نصیرالدین طوسی کتابخانه مراغه در شرایط بسیار نامساعدی نگهداری می شود و ایجاد شرایط خاص نگهداری، ترمیم و آفت زدایی این کتاب ها نیازمند 400 میلیون ریال اعتبار است.


خانم خوان خواجه ضمن درخواست کمک از خیرین فرهنگ دوست این شهرستان برای حفظ و نگهداری این کتاب ها گفت: این کتاب ها با قدمتی دیرینه اعتبار کتابخانه عمومی این شهرستان به شمار می روند. معاون استاندار و فرماندار شهرستان ویژه مراغه گفت: با کمک یک میلیارد ریالی خیرین شهرستان مراغه محل نگهداری کتابهای خطی و چاپ سنگی در کتابخانه عمومی مراغه ایجاد می شود. منصور صادقی اصل افزود: با اعتبار اختصاص یافته علاوه بر ایجاد گنجینه نگهداری کتاب های خطی کتابخانه عمومی مراغه گنجینه نگهداری اسناد تاریخی در مراغه نیز ایجاد می شود.
نامناسب بودن محل نگهداری نسخ خطی کتابخانه عمومی مراغه، مسئولین این شهرستان را برآن داشت تا برای ایجاد امکانات و فضای مناسب برای نگهداری این کتابها از خیرین و مردم کمک بگیرند. نسخ خطی و چاپ سنگی کتابخانه عمومی مراغه گنجینه ای با ارزش و فراموش شده ای است که به خاطر نبود فضا و امکانات در وضعیت نامناسب نگهداری می شود این گنجینه با 810 کتاب ارزشمند و داشتن نسخه های نفیس از کتابخانه معروف خواجه نصیرالدین طوسی نیازمند توجه بیشتراست. قدیمی ترین کتابهای این گنجینه که کتاب لغت عربی است به نوشته محققان مربوط به کتابخانه معروف خواجه نصیر الدین طوسی است.

 

این خبر در حالی منتشر شده که همزمان، دومین کاروان کتابخانه صبا که روز گذشته وارد استان خراسان رضوی شده، صبح امروز در برنامه زنده صبح بخیر ایران، کتاب‌های اهدایی مردم سبزوار را دریافت کرد و عصر امروز (19 دیماه) شهرستان سبزوار را به مقصد نیشابور ترک کرد. دومین کاروان کتابخانه صبا صبح روز 5 شنبه 21 دی در شهرستان نیشابور در برنامه زنده تلویزیونی صبح بخیر ایران به جمع آوری کتاب‌های اهدایی مردم این شهرستان خواهد پرداخت و بعد از آن نیشابور را به مقصد مشهد مقدس ترک خواهد کرد.

کاروان کتابخانه صبا که حرکت خود را از تهران به مقصد بخش رباط در استان خراسان شمالی آغاز کرده است، پیش از این در شهرستان‌های گرمسار، سمنان، دامغان و شاهرود توقف داشته و مردم کتابخانه دوست استان سمنان تعداد 12هزار جلد کتاب به این کتابخانه هدیه داده‌اند. این برنامه با همکاری نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و کتابخانه صبا در صدا و سیما و مساعدت دستگاههای اجرایی در استانهای کشور در حال اجراست.

 

عکس تزئینی است.

 

6060

کد خبر 269475

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 7 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • ميرزا IR ۲۳:۴۰ - ۱۳۹۱/۱۰/۱۹
  7 0
  اصولا نهادهاي دولتي ما براي نمايش و شو بودجه دارند..اما براي فرهنگ و تمدن کشور دچار بحران بودجه هستند و بايد از مردم خيرخواه کمک بگيرند...واقعا متاسفم
 • عباسی A1 ۲۲:۰۳ - ۱۳۹۳/۰۱/۰۱
  1 0
  با سلام . یک ریال هم خیرین کمک نکرده اند همه اش دروغ مسئولین شهر است نماینده شهر آقای دواتگری طی مدت نمایندگی از جلوی کتابخانه عمومی شهر نگذشته تا چه برسدبازدید و رسیدگی به کتب خطی ! از اعتبار کتابخانه عمومی فقط قفسه عوض کرده اند ! واقعا به مسئولین شهر و شورای محترم متاسفیم !!!