هفته نامه آسمان نوشت:

رئیس شورای رقابت اعتقاد دارد با توجه به آثار تحریم ها رشد تورم رخ داده است. جمشید پژویان  می گوید:« اینکه نرخ تورم درحال حاضر چه میزان است تنها بانک مرکزی و سازمان آمار این اطلاعات را دارند و باید ارائه کنند اما مشخص نیست چرا در این زمینه تعلل می کنند و مردم را از دانستن حقایق محروم می کنند.»

بخش هایی از این گفت و گو را می خوانید:

*نرخ تورم همان است که بانک مرکزی و سازمان آمار اعلام می کنند. تنها این نهادها هستند که صلاحیت اعلام نرخ تورم را دارند. هر فرد یا گروهی نمی تواند برحسب مشاهدات خود نرخ تورم را محاسبه و اعلام کنند. نمی توان گفت هر فردی که امروز به خرید می رود اگر کالایی گرانتر از دیروز خرید کرده بگوید نرخ تورم درحال رشد است. هر نهادی به غیر از بانک مرکزی و سازمان آمار نرخ تورم را اعلام کند اعتبار ندارد و قابل استناد نیست.

*در یکسال گذشته نه بانک مرکزی و نه مرکز آمار نرخ تورم را اعلام نکرده اند. اکنون کسی از نرخ تورم اطلاع ندارد مگر مسوولان بانک مرکزی و سازمان آمار که آنها نیز اطلاعات نمی دهند. این اشتباه بانک مرکزی و سازمان امار است که نرخ تورم را اعلام نمی کنند. فرض کنید تورم بالا رفته و نهادهای متولی مردد باشد تا امار درست را منتشر می کنند. این اشتباه بسیار بزرگی است و در نتیجه باعث می شود گروهی هر نرخی را مبنا قرار دهند و بگوید نرخ تورم به 100 درصد رسیده است. از طرفی بانک مرکزی و سازمان آمار نباید اطلاعات را از مردم مخفی کنند مردم حق دارند بدانند.

*همانطور که تاکید کردم بانک مرکزی از طریق سبدی کالاها که قیمت آنها را ماهیانه می گیرد، متوسط نرخ تورم را محاسبه می کند. اما بانوجه به اینکه این نرخ تاکنون اعلام نشده است نمی توان بطور دقیق در این مورد اظهار نظر کرد. البته کاهش فروش نفت باعث شده تا نوسانات ارزی رخ دهد و طبیعی است که به گرانی ها هم دامن زده می شود. بنابراین رشد تورم اتفاق افتاده است.

*توجه کنید کنترل نرخ تورم برعهده بانک مرکزی است نه دولت. بانک مرکزی نیز از طریق کنترل نقدینگی می تواند تورم را مهار کند. چاره دیگری در این زمینه وجود ندارد.

*دولت در اجرای هدفمندی یارانه ها بدرستی عمل نکرده است و اجرای ناصحیح این ایده آثار تورمی برجای گذاشته است. اکنون باید به سمت اصلاح نسبی قیمت ها حرکت کنیم. اما اینکه درحال حاضر دولت می گوید یارانه ها را تا پنج برابر افزایش و به 200 هزار تومان می رساند به یک شوخی می ماند. دولت باید براساس کار کارشناسی در این زمینه عمل کند و نگذارد تورم بیش از این تشدید شود.
3939

کد خبر 270392

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 10 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بدون نام IR ۱۶:۴۵ - ۱۳۹۱/۱۰/۲۴
  25 23
  خیلی ازطرحهااگرخوب اجراشودخیلی خوب است ولی بایدآقای پژویان که یک اقتصاددان هستندوحتمابایددرخصوص اقتصادکلان واقتصادسیاسی واقتصادریاضی اطلاعات جامعی داشته باشندبایدبدانند سازوکاراجراوشرایط زمانی ونحوه وزمانبندی اجرانیزبایدتوسط یک کارشناس خبره قبل ازاجراموردتوجه قراربگیرد.
 • احمد IR ۲۱:۳۴ - ۱۳۹۱/۱۰/۲۴
  9 0
  آقای دکتر از همان ابتدا مشخص بود که این طرح در عمل با شکست روبرو میشود چون امکان اجرای آن توسط این دولت و کادر موجود متصور نبود. از این رو بارها اقتصاددانها با آن مخالفت کردند ولیکن هنوز هم شما برای حفظ منافع خود از این طرح دفاع می کنید!! درست مانند این است که یک عمل جراحی قلب لازم را به دست یک تکنسین اطاق عمل بخواهند اجرا کنند. از همان ابتدا مشخص است که نتیجه چه خواهد شد. مجلس هم در این میان مقصر است چون توجه به ظرفیت دستگاه اجرایی در انجام این طرح ننمود. چطور باید شما را متوجه نمود که دستگاه دیوان سالاری ایران توان انجام طرح هایی این چنینی را ندارد؟