نماینده ایران در آژانس انرژی اتمی می گوید ایران و آژانس در صدد نهایی کردن «چارچوبی ساختاری» هستند که می‌تواند رئوس همکاری میان دو طرف را ترسیم کند.

در حالی که بعد از اظهارات سلطانیه رسانه های غربی سخنان وی درباره «رو به جلو بودن» مذاکرات را رد کردند، او امروز در گفت وگو با شبکه پرس تی وی اعلام کرد:در فضایی بسیار سازنده و دوستانه گفت‌وگوهایی فشرده درباره‌ تمامی وجوه این موضوع(هسته‌ ای)‌داشتیم. باید بگویم که رو به جلو حرکت کردیم.
 وی افزود: آژانس و ایران درباره زمان و مکان دور بعدی گفت‌وگوها به توافق رسیدند.
 قرار است دور بعدی مذاکرات 24 بهمن ماه در تهران برگزار شود.
سلطانیه با اشاره به پیشنهاد ایران برای ادامه مذاکرات، گفت: پیشنهاد کردیم که آنها یک روز دیگر بمانند زیرا دو عضو هیات الزامات دیگری داشتند اما بنابراین آنها پیشنهاد کردند که نشست دیگری در تاریخ 12 فوریه داشته باشیم.
ناکارتس معاون یوکیو امانو در آستانه حضور در ایران ابراز امیدواری کرد که بتواند از سایت پارچین بازدید کند.اینجا
 اگر سریال «پاورچین» مهران مدیری سریالی برای سرگرم شدن مردم در نیمه دوم دهه هشتاد بود، «پارچین» هم این روزها به سریالی برای خبرسازی های رسانه های غربی درباره فعالیت اتمی ایران بدل شده است.
پارچین، سایتی نظامی در جنوب شرق تهران است، و به ادعای صهیونیست ها این منطقه به برنامه‌ هسته‌ ای ایران مرتبط است.
 ایران اتهام انجام فعالیت‌های هسته‌ ای در پارچین را تکذیب کرده است و علی‌اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران خاطرنشان کرده است که «به لحاظ فنی پاکسازی اماکنی که در آن فعالیت هسته ای انجام گرفته غیرممکن است.»
ایران پیش از این در سال 83 به بازرسان آژانس اجازه داد از سایت پارچین بازدید کنند.
سخنگوی وزارت خارجه ایران هم اخیرا در گفت وگو با خبرنگاران بار رد بازدید آژانس از سایت نظامی پارچین، اعلام کرد:هرگونه بازرسی جدید آژانس باید در قالب توافقی باشد که دامنه یک بازرسی را ترسیم کند. [فیلم سخنان سخنگوی وزارت خارجه کشورمان را در همین صفحه ببینید.]
بازدید از پارچین قبل از نهایی شدن چارچوب مدالیته انجام نمی‌شود
نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی همچنین در گفت وگو با فارس تصریح کرد: هیچ گونه توافقی در رابطه با موضوع ادعایی از جمله بازدید از پارچین قبل از آن که چارچوب مدالیته در مذاکرات نهایی شود،انجام نخواهد شد.
سلطانیه  در اکنش به ناموفق بودن مذاکرات تهران، اظهار داشت:ما دو روز مذاکرات فشرده داشتیم و در واقع توانستیم تا حدی این شکاف را رفع کنیم اما اینکه آیا قادر به امضای نهایی آن شدیم، خیر و این بسیار طبیعی است زیرا زمانی این کار را انجام خواهیم داد که هر دو طرف به این نتیجه برسند که نگرانی‌های اصلی لحاظ شده است.
 
/27212

 

کد خبر 271811

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • amir IR ۲۲:۵۵ - ۱۳۹۱/۱۰/۳۰
    50 25
    سر 20 درصد معامله نکنید ملت یک لحظه هم کوتاه نمی آید این همه سختی را تحمل می کنیم تا زیر بار قرارداد های ننگین نرویم به ملت راست بگویید ملت تحمل می کنند 2سال از عمرم زمان جنگ در جبهه ها بودم 4بار مجروح شدم تحملش راحت تر از الآن بود اما بر ظلم صبر می کنیم و یقین بدانید آمریکا هیچ غلتی نمی تواند بکند کاش مسئولین از طرف شهیدان مثل همت و... در مذاکرات حرف بزنند