۰ نفر
۴ بهمن ۱۳۹۱ - ۲۱:۱۸

براساس اظهارات سرپرست معاونت آب و آبفا وزارت نیرو، مذاکراتی برای واردات آب از کشورهای همسایه به ایران صورت گرفته است.

گفته می شود در حال حاضر این طرح در کمیسیون کشاورزی مجلس در حال بررسی است.
علی ایرانپور یک عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با بیان این‌که خرید آب از برخی کشورهای همسایه برای حل مشکل بی‌آبی در بعضی مناطق دیده شده است، گفت: در این زمینه کشور تاجیکستان که دارای منابع خوب آبی است می‌تواند مبدأ مناسبی برای خرید آب و حل مشکل آب استان‌های خراسان باشد.
این تصمیم در شرایطی است که ایران بیش از 40 سال است که در شرایط خشکسالی به سر می برد و با توجه به افزایش روزانه مصرف آب در کشور بحران کم آبی هر سال نسبت به سال گذشته افزایش می یابد.
در حال حاضر در بسیاری از استان های کشور کشاورزان با مشکل برای آبرسانی به مزرعه های خود مواجه هستند و همین امر به یکی از اساسی ترین معضل های مسوولان استان های کویری کشور بدل شده است.
اگرچه گفته می شد سال بارندگی امسال پر رونق تر از گذشته بود اما متاسفانه طی یک ماه گذشته با کاهش محسوس بارندگی در کشور مواجه بوده ایم و همین امر نیز بر مشکلات افزوده است.
پیش تر علیرضا دایمی با تشریح جدیدترین وضعیت دشت‌های ممنوعه در کشور که امکان برداشت آب از آنها به لحاظ استفاده بی رویه وجود ندارد، تاکید کرده بود در حال حاضر از 609 دشت کشور، 240 دشت ممنوعه شناخته شده است.

سرپرست معاونت آب و آبفای وزارت نیرو تاکید کرد: وقتی می گوییم ممنوعه یعنی دشت‌هایی هستند که ظرفیت برداشت آب از آنها یا به اتمام رسیده و یا در وضعیت نامناسبی قرار ندارند.

دایمی با اعلام اینکه هم اکنون بیشتر این دشت‌ها در مناطق کویری کشور قرار دارند که در آنها مصرف آب بالا است، ادامه داد: به صورت کلی، این دشت‌ها در استان‌های خراسان شمالی، جنوبی و رضوی، یزد، کرمان، سمنان، تهران و قم قرار دارند.

وی با اشاره به استان‌هایی که دارای منابع مناسب آبی هستند، افزود: استان‌های پرآب در حال حاضر استان‌های غربی کشور هستند که می توان به کهکیلویه و بویراحمد اشاره کرد.
این مقام مسئول در وزارت نیرو تاکید کرد: همچنین بخشی از استان‌های شمال کشور مانند گیلان، گلستان و مازندران و تا حدودی نیز خراسان شمالی دارای منابع آب مناسب هستند.
براساس این گزارش، در سال 89 مجلس وزارت نیرو را مکلف کرد تا در راستای صیانت از سفره های آب زیرزمینی نسبت به شناسایی چاه‌های غیرمجاز و صدور پروانه بهره برداری اقدام کند.
همچنین مقرر شد تا در مدت پنج سال این وزارتخانه اقدامات مربوط به برقدار کردن چاه های آب کشاورزی را انجام دهد. طی سال گذشته برخی اقدامات در این باره انجام شده است، با این حال برداشت‌های غیرمجاز از منابع آب زیرزمینی باعث فرونشست برخی دشت‌ها از جمله در یکی دو منطقه استان تهران شده است.
در سال‌های اخیر طرح تغذیه مصنوعی دشت‌ها و سفره های آب زیرزمینی به منظور تعادل بخشی به منابع موجود در دشت‌ها نیز انجام شده است. با این حال، بهترین و موثرترین راه برای صیانت از منابع آب زیرزمینی و استفاده درست از آن، استفاده مناسب و در چارچوب‌های استاندارد، همچنین جلوگیری از برداشت های غیرمجاز است.
مقامات وزارت نیرو معتقدند احداث تاسیسات، ایجاد خطوط انتقال آب های سطحی به دشت‌های ممنوعه و انتقال برداشت‌ها از آبهای زیرزمینی به آب‌های سطحی و تلفیق آبرسانی از طریق استفاده از آب‌های سطحی و دشت ها؛ از جمله راهکارهایی است که برای حفاظت از دشت‌های ممنوعه می توان بکار گرفت.اولین فرونشست دشت در کبوتر آهنگ همدان طی 12 سال گذشته ایجاد شد. با این حال ادامه این روند در سایر دشت ها نیز باعث شد تا از کمتر از 50 دشت کشور از وضعیت مناسب و تعادلی به لحاظ ذخیره آب برخوردار باشند و مابقی در شرایط نامناسب قرار گیرند.
بنابراین در چنین شرایطی واردات آب به کشور در جهت تامین نیاز بخش خانگی و کشاورزی به یکی از دغدغه های اساسی مسوولا بدل شده که در صورت اختصاص بودجه به این بخش به زودی ایران به واردکننده آب بدل خواهد شد.


39221

کد خبر 272702

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 12 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • علی فدایی IR ۱۶:۰۰ - ۱۳۹۱/۱۱/۲۷
    2 2
    سلام ، می خواستم پیشنهاد بدم به جای هزینه کردن برای خرید آب و هزینه احداث خط لوله یا حفر رود از کشور تاجیکستان به ایران ،چرا از منابع آبی خودمان در شمال استفاده نمی کنیم . یکی از مناطق سد سنگر هست،آب این سد از سد منجیل وهمچنین از ارتفاعات سیاهکل و رودبار همیشه پر از آب هست وگاهی در پر مصرف ترین فصل سال به اندازه ی مصرف یک استان ایران آب، به دریا میرود چون مقدار بارش زیاده وحتی سد منجیل هم برای ذخیره این همه آب جا کم می اورد . من هر روز از روی سد عبور می کنم برای رفتن به سره کار وحسرت می خورم از هدر رفتن این آب.