برگزاری رزمایش روسیه در سه منطقه راهبردی و ژئوپولتیکی جهان به مدت 27 روز از جنبه های گوناگون مورد توجه محافل خبری قرار گرفته است پرسش اصلی آن است که هدف روسیه از برگزاری این رزمایش چیست؟

1- رزمایش دریایی روسیه در دریای سیاه و مدیترانه رابطه مستقیمی با تحرکات نظامی آمریکا و ناتو در این منطقه دارد. و با توجه به ابعاد نیروهای عمل کننده می توان گفت بزرگترین رزمایش روسیه در 30 سال اخیر است.
2- معمولا در رزمایش هایی دریایی تنها برخی از یگان های دریایی شرکت دارند و دیگر در آن یگان هوایی و یگان های هلی برد شرکت نمی کنند اما اکنون می بینیم سه ناوگان در سه منطقه مختلف در صدد برگزاری رزمایش دریایی بزرگی در دریای مدیترانه ، دریای بالتیک و دریای سیاه هستند. که نیروهای ابی خاکی و هلی برد هم در آن شرکت دارند و از این جهت می توان گفت این رزمایش برای روسیه در سالهای اخیر بی سابقه است .
3- ناوگان روسیه شرکت کننده در این رزمایش از تمام ساختارهای جنگی و هجومی برخوردار است. حضور جدی و چشمگیرنیروی هوایی و زمینی در این رزمایش و استفاده از مهمات جنگی واقعی ، حاکی از آمادگی روسیه برای برگزاری یک رزمایش دریایی کامل و همه جانبه و با حضور تمام یگان های مرتبط است.
4- تحولات سوریه و تحرکات نظامی در ترکیه در مورد استقرار موشکهای پاتریوت یکی از دلایل اصلی برگزاری رزمایش روسیه است و نشان می دهد مسکو تحولات سوریه را جزئی از امنیت ملی خود تفسیر می کند.
5- برگزاری یک رزمایش به مدت 27 روز بصورت هم زمان در سه منطقه راهبردی جهان یعنی مدیترانه (سواحل شرقی ان نزدیک سوریه) ، دریای سیاه و دریای بالتیک نشان دهنده سیاست های نظامی جدید روسیه است که از دور سوم ریاست جمهوری پوتین به مورد اجراء گذاشته شده است .
6- این رزمایش درواقع واکنش به تحرک نظامی ناتو درمنطقه است و درجهت ایجاد موازنه بین المللی در منطقه در مقابل امریکا ست. بنابراین فقط نمایش قدرت نیست، بلکه روسیه می خواهد توازن نظامی جدیدی را پایه ریزی کند و نشان دهد که روسیه می تواند نقش موثر تری را در جهان ایفاء کند .
7- روسیه ازلحاظ نظامی در جهت احیای موقعیت خود در دهه 80 میلادی است. با این تفاوت که می داند نباید به دنبال راه انداختن یک مسابقه تسلیحاتی جدید باشد که کمر اقتصاد متکی به صادرات نفت و گاز و اسلحه این کشور را بشکند.
8 - این رزمایش را می توان پیامی برای اوباما در شروع کار دور دوم ریاست جمهوری اش تفسیر کرد روسیه می خواهد به زمین بازی خاورمیانه بازگردد اما اینبار نه به عنوان ناظر در صحنه منازعه منافع ابرقدرت ها با کشورهای قدرتمند منطقه بلکه به عنوان ایجاد کننده موازنه بین قوای جدیدی در منطقه که در برابر ناوگان آمریکا در دریای مدیترانه و خلیج فارس صف آرایی کرده اند.

کد خبر 272915

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =