بی بی سی خبر داد:

 

 

 

جوزف استیگلیتز، اقتصاددان آمریکایی و برنده نوبل اقتصاد، در مجمع جهانی اقتصاد، در داوس سوئیس، گفته است که ١ درصد ثروتمندتر جامعه آمریکا هم اکنون یک چهارم ثروت این کشور را در اختیار دارند.

او هشدار داده که باید در قبال نابرابری فزاینده در اقتصاد آمریکا اقدامی کرد.

 استیگلیتز گفته است که ثروت ١درصد بالایی جمعیت ایالات متحده از ١٩٨٠ تاکنون دو برابر شده است، در حالی که به گفته او درآمد میانه در ایالات متحده از ١٩٩٠ به این سو تغییری نکرده است.

نابرابری درآمد در آمریکا یکی از بالاترین نابرابری‌های درآمدی در میان کشورهای توسعه یافته است.

 استیگلیتز به بی‌بی‌سی گفت: "آمریکا دوست دارد خودش را به چشم سرزمین عدالت و فرصت‌ها نگاه کند. اما آمار خلاف این را نشان می‌دهد. آمریکا یکی از بدترین نرخ‌های توزیع عادلانه فرصت‌ها را در بین اقتصادهای پیشرفته دارد."

نابرابری درآمدی در آمریکا موجب پیدایش جنبش اعتراضی "اشغال وال‌استریت" در پاییز ٢٠١١ شد.

معترضان که در نزدیکی بورس نیویورک چادر زده بودند خود را نماینده "٩٩درصد" جامعه معرفی می‌کردند که به گفته آنان در مقابل ١درصد ثروتمند قرار می‌گرفت.

علاوه بر ایالات متحده، با توجه به بحران اقتصادی ٢٠٠٨ و بحران مالی کشورهای حوزه یورو، اعتراضات مشابهی نیز در کشورهای دیگر انجام شده است.

 استیگلیتز در سخنان خود از اقتصاد برزیل و کشورهای اسکاندیناوی به عنوان کشورهایی که در مبارزه با نابرابری موفق بوده‌اند ستایش کرده است.

1717

کد خبر 272940

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 7 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • امیر IR ۰۶:۳۳ - ۱۳۹۱/۱۱/۰۶
    8 0
    60 درصد معوقات بانکی یعنی 42 هزار میلیارد تومن که معادل یک سوم بودجه ی عمومی کشور است در دست 300 نفر است. شما بگید این 300 نفر چند درصد جمعیت کشورند؟