کیهان در سرمقاله خود باعنوان«دریا، دریاست!» به قلم حسین شریعتمداری نوشت:

*شاید تعجب آور باشد ولی واقعیت دارد که برخی از مواضع این روزهای جناب هاشمی نه فقط آسیب و زیان چندانی به نظام اسلامی و حرکت پویا و پرشتاب آن نمی رساند، بلکه گواه دیگری بر حقانیت حرکت و مواضع نظام در مقابل کینه توزی دشمنان بیرونی و داخلی نیز هست و حکایت از آن دارد که جمهوری اسلامی ایران در مسیری که امام راحل(ره) ترسیم فرموده و رهبر معظم انقلاب پرچمداری می کند، تمامی موانع پیش روی را پشت سر می گذارد، حتی اگر این موانع در پوشش سوءاستفاده از شخصیتی نظیر آیت الله هاشمی رفسنجانی تدارک شده باشد.
* امروزه اگر یکی از خواص بلغزد، دیگران در پی او نمی لغزند، بلکه خود او رفوزه شده و خدای نخواسته سقوط می کند. کاربرد این فرمول را فقط با نگاهی گذرا به تاریخ 34 ساله و پرماجرای انقلاب اسلامی، به وضوح و بدون کمترین ابهام می توان دید. آنچه همگان در جریان فتنه آمریکایی- اسرائیلی 88 شاهد بوده اند، یکی از گویاترین نمونه های آن است.
* باید خطاب به آیت الله هاشمی رفسنجانی گفت؛ نیم نگاهی به آنچه این روزها، افراد و جریانات به ظاهر حامی حضرتعالی و رسانه های تابلودار دشمنان بیرونی درباره جایگاه شما و چرایی رویکرد خود به جنابعالی بر زبان و قلم و قدم دارند، بیندازید! آنها به صراحت و بدون پرده پوشی اعلام می کنند که حضرتعالی جایگاه قبلی خود در میان مردم را از دست داده اید و نقش موثر و تعیین کننده ای در معادلات سیاسی نظام ندارید. ممکن است بپرسید- و کاش بپرسید- که اگر چنین باوری دارند چرا اطراف شما پرسه می زنند و هر از چند گاه جماعتی اندک و کم شمار و غالبا، ورشکسته و بدنام را به ملاقات حضرتعالی می آورند و از شما با تعریف و تمجیدهای سالوسانه، اظهاراتی چندپهلو می گیرند و بلافاصله با شیپور رسانه های تابلودار بیگانه در آن می دمند؟! پاسخ این سؤال را باید از زبان خود آنان شنید. آنها با صراحت- و نه دوپهلو و مبهم- اعلام می کنند که قصد دارند از حضرتعالی به عنوان «پرچم» برای فتنه انگیزی استفاده- سوءاستفاده- کنند. آنها از یکسو تاکید می کنند که حضرتعالی نمی توانید در معادلات سیاسی نظام نقش موثری داشته باشید چرا که پایگاه قبلی خود را در میان مردم از دست داده اید و از سوی دیگر حمایت آشکار از شما را برای فضاسازی علیه انقلاب و نظام ضروری ارزیابی می کنند و به صراحت می گویند، از آنجا که نظام روی آقای هاشمی ملاحظات ویژه ای دارد، می توان زیر پرچم ایشان قرار گرفته و برای زیر سؤال بردن انتخابات پیش روی زمینه سازی کرد.
*برخی از کسانی که این روزهابه دیدار آقای هاشمی می روند و از ایشان به عنوان یک شخصیت برجسته و اثرگذار در چرخه حرکت نظام یاد می کنند، در سایت ها و رسانه های خود با صراحت می نویسند «هاشمی از قدرت افتاده و توان تاثیرگذاری خویش را از دست داده است ولی باید از فضایی که می سازد استفاده کنیم»! و در جای دیگر درباره علت تظاهر به حمایت از آقای هاشمی می نویسند «ممکن است این پرسش مطرح شود که آیا هنوز هم می توان روی هاشمی حساب باز کرد؟ در پاسخ می گوئیم؛ بستگی به شرایط دارد و این که ما چه چیز را می خواهیم؟... برای وحدت های استراتژیک- توجه شود یعنی با آقای هاشمی هیچ وحدت استراتژیکی نداریم- باید به وفاداری افراد توجه کرد، اما برای استفاده از فضا نیازی به این نیست. کما این که هاشمی هم نمی آید با دموکراسی خواه ها جبهه تشکیل دهد. ممکن است که قطار همسو شود و ایستگاه های مشترکی داشته باشد. همان طور که سخنان وی در خطبه های نماز جمعه 88 با استقبال مواجه شد.»!
*با عرض پوزش از جناب آقای هاشمی رفسنجانی باید گفت؛ برخلاف آنچه جماعت یاد شده به سالوس و تظاهر در پی القای آن به شما هستند، حضرتعالی نمی توانید در مسیر حرکت نظام تغییری متناسب با خواست آنها پدید آورید و این نکته را کسانی که این روزها اطراف شما پرسه می زنند نیز به خوبی می دانند چرا که هویت و شخصیت حضرتعالی با انقلاب و نظام اسلامی گره خورده است و فقط در همین بستر و چارچوب قابل تعریف است و نه در هیچ بستر و چارچوب دیگر.
*در خاتمه اگرچه گفتنی های دیگری نیز هست ولی تنها به این نکته بسنده می کنیم که آیت الله هاشمی رفسنجانی مانند گذشته فقط در همراهی با مردم، آیت الله هاشمی رفسنجانی موثر و اثرگذار است و... قطره دریاست اگر با دریاست /ورنه او، قطره و دریا دریاست
 29217/

کد خبر 274200

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 27
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بدون نام IR ۱۰:۱۱ - ۱۳۹۱/۱۱/۱۲
  363
  اين ادبيان نشون ميده آقاي شريعتمداري ترسيده!
  • بدون نام IR ۱۰:۴۳ - ۱۳۹۱/۱۱/۱۲
   118
   شرمنده اشتباه منفی دادم
 • بدون نام IR ۱۰:۵۶ - ۱۳۹۱/۱۱/۱۲
  177
  بسيار زيباست: قطره دریاست اگر با دریاست /ورنه او، قطره و دریا دریاست پس: هاشمي به آغوش دريا خوش آمدي
 • بدون نام IR ۱۰:۵۹ - ۱۳۹۱/۱۱/۱۲
  260
  راستی این عده اندک چرا برای آقای شریعتمداری این همه ترس آور و نگران کننده اند. شاید اندک شان یه خرده زیاد باشد!
 • حسن IR ۱۰:۵۹ - ۱۳۹۱/۱۱/۱۲
  17
  این منطقی ترین و دلسوزانه ترین تحلیل یک روزنامه نگار بود که در سی ساله ی اخیر خوانده ام. احسنت بر آقای شریعتمداری.
  • بدون نام US ۱۲:۴۳ - ۱۳۹۱/۱۱/۱۲
   82
   مسلما اقای شریعتمداری دلواپس ایت الله هاشمی نیستند...
 • بیگناه IR ۱۱:۰۰ - ۱۳۹۱/۱۱/۱۲
  207
  احتمالا خود آقای شریعتمداری ننوشته چون در دوسال اخیر ایشان هرچه خواسته اند به آقای رفسنجانی گفته تازه حالا مي گويد انقلاب با هاشمی گره خورده ؟
 • سعدي EU ۱۱:۱۶ - ۱۳۹۱/۱۱/۱۲
  230
  به آيت اله بگوييد شما محبوب بوديد و با انتقاد هاي آقايان جنتي و احمدخاتمي و شريعتمداري چند چندان محبوب شده ايد. اميد ما به خودِ شخص شماست در 92.
 • امیر از کاشمر IR ۱۱:۵۷ - ۱۳۹۱/۱۱/۱۲
  85
  کاش 200 سال بعد زنده بودم تاریخ امروز مون رو می خوندم، دیگه نیازی هم به شهرام شکیبای بی وفا! نبود واسه حسابی خندیدن.
 • بدون نام IR ۱۱:۵۸ - ۱۳۹۱/۱۱/۱۲
  145
  شریعتمداری را باید آقای استرس و بحران آفرین در جامعه معرفی نمود.
 • حسین IR ۱۲:۳۸ - ۱۳۹۱/۱۱/۱۲
  50
  جدی اینو شریعتمداری نوشته....عجب!!؟
  • بدون نام GB ۱۳:۰۲ - ۱۳۹۱/۱۱/۱۲
   39
   بازم پدر و مادرش بیامرزه نگفت گردن کلفت
 • بدون نام IR ۱۲:۵۴ - ۱۳۹۱/۱۱/۱۲
  33
  آقای شریعتمداری چرا التهاب آفرینی میکنید عطذ انست که خود ببوید نه آنکه عطار بگوید
 • بدون نام IR ۱۳:۱۸ - ۱۳۹۱/۱۱/۱۲
  45
  بابا تو یه روزی برای خودت وزنه ای بودی چرا خرابش می کنی؟ اینا چیه می نویسی.
  • بدون نام US ۲۲:۲۰ - ۱۳۹۱/۱۱/۱۲
   5
   ایشون هیچ وقت وزنه نبوده من 60 سالمه ،اومی خواهد با چسباندن خود به رهبری معظم انقلاب (امام خامنه ای ) به خودش اعتبار بدهد ، زهی خیال باطل مردم ما خیلی با فرهنگ هستند وگول نمی خورند
 • بدون نام TH ۱۳:۴۵ - ۱۳۹۱/۱۱/۱۲
  58
  همه اينو ميدونن كه آيت الله هميشه براي اين انقلاب مهره تاثيرگذار بوده اند و خواهند ماند
 • بدون نام IR ۱۳:۴۷ - ۱۳۹۱/۱۱/۱۲
  105
  آقا ما اگه بخوایم میریم کیهان میخونیم نه خبرآنلاین. هدفتون از تکرار سرمقاله های کیهان چیه؟
 • با نام EU ۱۵:۰۹ - ۱۳۹۱/۱۱/۱۲
  4
  کل نظرات بالا توسط یک نفر نوشته شده که سواد در حد دیپلم هم نداشته کمی دقت کنیم تا از ما سواری نکشند
  • بیطرف CZ ۲۳:۳۴ - ۱۳۹۱/۱۱/۱۲
   20
   خوش تیپ یه نفر از چندتا کشور
 • بدون نام IR ۱۹:۰۱ - ۱۳۹۱/۱۱/۱۲
  22
  شریعتمداری در سیاست کوچه ی بن بست ایجاد کردن خطاست
 • بدون نام IR ۱۹:۱۷ - ۱۳۹۱/۱۱/۱۲
  36
  تا دیروز تا می توانستید شخصیت جناب هاشمی را زیر سئوال می بردید چی شده یکدفعه شخصیت ایشان برایتان مهم شده جناب شریعتمداری
  • رضا IR ۲۳:۴۹ - ۱۳۹۱/۱۱/۱۲
   14
   چون ایت الله هاشمی با دریا شده.
 • بدون نام IR ۱۹:۳۱ - ۱۳۹۱/۱۱/۱۲
  0
  کجای کارید؟
 • بدون نام IR ۲۱:۳۱ - ۱۳۹۱/۱۱/۱۲
  0
  رفسنجانی همچنان می گوید راه حل مشکلات اقتصادی، در طرح های اقتصادی من است؛ راه حل مشکلات سیاسی، در طرح وحدت ملی من است؛ راه حل مشکلات فرهنگی، در طرح های فرهنگی من است؛ راه حل مشکلات فتنه 88، در نمازجمعه من است؛ ولی فقیه فصل الخطاب است اما گره ها همچنان به دست من باز می شود؛ و همچنان بهترین دوست رهبری هم فقط من هستم! متأسفانه آقای هاشمی همچنان درگیر "من" است در حالی باید گفت آقای هاشمی "این من نه آن من است" چرا که خیلی از شاخصه ها در نگاه مردم تغییر کرده است.
 • بهروز IR ۲۲:۲۹ - ۱۳۹۱/۱۱/۱۲
  32
  اگر كسي ندو.نه فكر ميكنه ايران فقط يه روزنامه داره اونم كيهانه و يه روزنامه نگار اونم شريعتمداري.
 • حامد IR ۱۴:۵۵ - ۱۳۹۱/۱۱/۲۲
  3
  درود خدا بر همشهریم اکبر هاشمی رفسنجانی
 • بی نام EU ۰۸:۲۵ - ۱۳۹۲/۰۳/۰۹
  0
  به عقیده من بی دینی و فراموشی از دادگاه عدل الهی و اینکه حسین جان این دنیا دارند و اون دنیا هم مریدان و حامیان امروزشان ضامنش می شوند خیلی راحت در آبرو ریزی اظهار نظر می کنند . اگه یه ذره فکر مرگ میکردن نظرشون کاملا تغییر می کرد