نماینده مدیران مسئول مطبوعات در هیات نظارت بر مطبوعات به طور تلویحی از رفتار کمیته فیلترینگ انتقاد کرد.

 
 حسین انتظامی در صفحه توئیتر خود نوشت:«وقتی هیات نظارت بر مطبوعات ( مرجع عالی تخصصی و نظارتی رسانه ها) هست مراجع قضایی بهتر است از ورود به این حوزه خودداری کنند.»


انتظامی افزوده است: «فیلتر کردن یک خبرگزاری رسمی ( تابناک) آن هم به دلیل موضوعی معمول و غیر عمدی ، زیبنده نظام نیست.»

 

چندی پیش وی در گفت و گو با خبرگزاری مهر درباره مرز عملکرد هیات نظارت بر مطبوعات و کمیته فیلترینگ گفته بود:«ما می گوییم همچنان که دستگاه قضایی یا پلیس به عنوان ضابط او ، با وجود صلاحیت هایی که قانون به آنها اعطا کرده اما در ورود به حریم مطبوعات، عملا هیات نظارت بر مطبوعات را مقدم برخود می شمارند و آنجا را به لحاظ کارشناسی،  مرجع عالی رسیدگی می دانند ، منبعد سایت های خبری نیز باید با همان فرمان اداره شود. یعنی کمیته فیلترینگ و پلیس فتا به جرایم سایر حوزه های فضای مجازی متمرکز شوند زیرا  فضای مجازی، تنوع کارکردی دارد که سایت های خبری فقط یکی از آنهاست. موتورهای جستجو، شبکه های اجتماعی، رسانه های اجتماعی، پورتال ها، تجارت الکترونیک، وبلاگ ، سایت های سرگرمی، ‌تبلیغات ،‌ فروش و موارد دیگر، دسته بندی های وب را تشکیل می دهند.»


دکتر انتظامی با اشاره به اختلاف برداشت کمیته فیلترینگ و هیات نظارت بر مطبوعات گفته بود:««در فضای وب ممکن است بزهکاری هایی رخ بدهد. مثلا کلاهبرداری اینترنتی، سرقت از حساب ها، فحشا و جرایم محتوایی در شبکه های اجتماعی یا وبلاگ ها، اما قانونگذار به دلیل شباهت کارکردی سایت های خبری با مطبوعات به این نتیجه رسیده که یک مرجع  به مطبوعات و سایت های خبری و خبرگزاری ها نظارت کند تا به اصطلاح یک بام و دو هوا نداشته باشیم. در این صورت است که سایت های خبری، قاعده مند می شوند .»

وی در توئیت اخیر خود قول داده است موضوع خبرگزاری تابناک را در اولین جلسه هیات نظارت بر مطبوعات (دوشنبه) پیگیری کند.

یادآور می شود تابناک در بیست و هفتم شهریور ماه سالجاری از هیات نظارت بر مطبوعات ،‌ مجوز خبرگزاری دریافت کرده است و هفته گذشته به حکم مرجع قضایی ، ‌فیلتر شد.
 

5757

کد خبر 274632

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 2 =