گفت وگو با مجید رضوانی، معاونت مهندسی قرارگاه سازندگی خاتم الاوصیاء در خصوص شایعاتی درباره این قرارگاه

آذرجزایری: خروج شرکت های نفتی خارجی از ایران اگرچه خبر خوب محسوب نمی شد اما برای چند شرکت ایرانی خبری خوب بود. چراکه واگذاری برخی از پروژه های ملی صنعت نفت با ترک تشریفات به این شرکت ها باعث رونق کارآنها شد. قرارگاه سازندگی خاتم الاوصیاء وابسته به وزارت دفاع از جمله شرکت هایی است که طی چند سال گذشته توانسته نقش چشمگیری در پروژه های نفتی داشته باشد که روزی در دستان شرکت های خارجی بود و شاید بهره برداری از آنها برای شرکت های ایرانی یک رویا محسوب می شد. از سویی دیگر برخی از کارشناسان از واگذاری پروژه ها بدون برگزاری مناقصه به این قرارگاه گلایه می کنند و معتقدند وابستگی این قرارگاه به وزارت دفاع دلیل اصلی حضور پررنگ اش در صنعت نفت محسوب می شود. اما مجید رضویان معاونت مهندسی قرارگاه خاتم الاوصیاء در گفت وگویی کوتاه در حاشیه نهمین نمایشگاه بین المللی انرژی کیش به تمام این شایعات و ابهامات پاسخ می دهد.
اینکه می گویند قرارگاه به دلیل وابستگی به وزارت دفاع توانسته پروژه های بزرگ نفتی را بگیرد، چقدر درست است؟
بنده به هیچ وجه چنین چیزی را قبول ندارم. به هرحال قرارگاه سازندگی خاتم الاوصیاء توان فاینانس کردن پروژه های نفتی را دارد در حالیکه در حال حاضر کمتر شرکتی می توان اجرای یک پروژه را به طور کامل برعهده بگیرد.
پس برای همین است که طی سالهای گذشته اکثر پروژه ها با ترک تشریفات به شما سپرده شده است؟
دقیقا؛ ما در حال حاضر سرمایه دو بانک را در اختیار داریم و پروژه های نفتی را به صورت EPCF برعهده می گیریم و فاینانس پروژه با خود قرارگاه ست. برای همین است که پروژه ها با تر تشریفات به ما سپرده می شود چرا که توان سرمایه گذاری شرکت های ایرانی کم است.اما همین جا اعلام می کنیم اگر واقعا شرکتی باشد که بتواند فاینانس پروژه ها را برعهده بگیرد و از نقطه سفرتا 100 آنرا انجام دهد قطعا در اینصورت کار با ترک تشریفات به ما سپرده نمی شود.
پس اگر قرارگاه سازندگی خاتم الاوصیاء توان تامین مالی پروژه ها را دارد چرا این سرمایه گذاری در پار س جنوبی که به دلیل مشترک بودنش با قطر از حساسیت ویژه ای برخورداراست در اولویت کار قرارگاه قرارنگرفته است؟
اتفاقا ما خیلی تمایل به سرمایه گذاری در این منطقه داریم اما به هرحال تمام فازهای این منطقه واگذارشده و همه فازها در مرحله اجرایی قراردارند.
فاز11 پارس جنوبی که به تازگی از چینی ها گرفته شده چطور؟
ما در خصوص توسعه این فاز هم به وزیرنفت نامه نوشته ایم و پیشنهاد کتبی ارائه کرده ایم که آمادگی کامل برای توسعه آن داریم.
نظر وزیرچه بود؟
هنوز جوابی به نامه ما داده نشده اما به هرحال ما آمادگی کامل برای توسعه این فاز داریم.
این که گفته می شود کادر شما تخصص لازم را ندارند چراکه مدیران شما همه از بدنه وزارت دفاع هستند را چقدر تایید می کنید؟
به هرحال سابقه کاری خاتم الاوصیاء کاملا مشخص است اما نکته اینجاست که ما از 100 درصد نیروی انسانی فعال در قرارگاه فقط 5 درصد آنها از بدنه وزارت دفاع هستند که در راس کار قراردارند مابقی همه از نیروی متخصص فعال در بخش نفت جذب شده اند.

/31221

کد خبر 275254

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 6 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 5
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • محمد EU ۱۹:۱۹ - ۱۳۹۱/۱۱/۱۷
  47 5
  نظر من کاملا بر عکس شما هست ما هم طریقه ی برنده شدن مناقصه هارو داریم میبینیم بخش خصوصی داره نابود میشه
 • بدون نام IR ۰۸:۲۷ - ۱۳۹۱/۱۱/۱۸
  36 3
  شما مناقصه واقعي بزار ببين بخش خصوصي چطور شركت مي‌كنه و برنده مناقصه هم احتمالا ميشه.ضمنا مناقصه مخابرات كه يادتون هست!
 • انزلی چی IR ۱۱:۴۱ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۱
  7 5
  1-شخص رو معاونت حطاب نمیکنن،معاونت مهندسی نه،معاون مهندسی 2-از نقطه سفر تا 100 قلطه،آقایان باسواد صفر تا 100 درسته،خواهشاً اگه سواد ندارید خبر درج نکنید
 • مجید رضوانی IR ۲۲:۲۶ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۵
  8 2
  قلطه غلطه علطه درسته
 • اسمعیل علبزاده A1 ۱۹:۱۳ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۹
  1 0
  سلام چرا در مورد پروژه مسکن مهر هشتگرد کاری انجام نمی‌شود چراحقوحوق و بیمه پرسنلی ۵. پیمانکار روشن نمی کنید به طور مثال خود من تا بحال ۱۴ ماه بیمه پرداخت نشده الان هم چند ماهی است که اختیاری میریزم لطفا جواب بدهید