حضور یک دختر جوان محجبه در تماشاچیان پارلمان فرانسه، اختلاف نظر شدیدى بین نمایندگان حزب حاکم و نمایندگان حزب کمونیست ایجاد کرد.

حضور یک دختر جوان محجبه در تماشاچیان پارلمان فرانسه، اختلاف نظر شدیدى بین نمایندگان حزب حاکم و نمایندگان حزب کمونیست ایجاد کرد، تا آنجا که حتى اعضاى یک حزب واحد نیز با یکدیگر به مشاجره پرداختند.

به گزارش پرس.تى.وی- بیروت، با حضور این دختر محجبه در پارلمان فرانسه، تعدادى از نمایندگان فرانسه، «برنار اکوییه» رییس انجمن ملى را متهم کردند که با سهل‌انگارى خود، زمینه ورود این محجبه را به پارلمان فرانسه فراهم کرده است.

این دختر، یک ماه پیش نیز به همراه هم کلاسى‌هاى خود در جلسات پارلمان حاضر شده بود، ولى به قول «فرانسواز هوستالییه» یکى از نمایندگان زن فرانسه، حجاب سرتاسرى وى این بار تحریک کننده بود. حجاب وى علاوه بر اینکه تمام موهاى سرش را مى‌پوشاند، تا زانوهایش هم کشیده شده بود.

دو نماینده روند عادى جلسات پارلمان را متوقف کرده و از علت حضور این محجبه در میان تماشاچیان ابراز تعجب نمودند، زیرا بر اساس ماده هشتم آیین نامه داخلى پارلمان، تماشاچیان و مستمعان باید در جایگاه خود نشسته و به نشانه احترام، کلاهشان را از سر بردارند.

«هوستالییه» بعد از این جر و بحث‌ها، به مسئول نظارت بر جلسات مراجعه کرده و سؤال کرد: «آیا این دختر در هنگام ورود به پارلمان نیز حجاب بر سر داشته است؟» این مسئول پاسخ مى‌دهد که همه مقررات آیین نامه را رعایت کرده است. ولى این نماینده بیان کرده حضور یک محجبه در ساختمانى که یکى از ستون‌هاى آن لائیک بوده و ستون دیگر آن برابرى زن و مرد است، قابل توجیه نیست.

اما «برنار آکوییه» بیان کرد که ماده هشتم مقررات داخلى که مورد اشاره این نمایندگان است، مربوط به دوره گذشته بود که مردان کلاه بر سر مى‌گذاشتند و باید در هنگام آغاز جلسات به نشانه احترام این کلاه‌ها را برمى‌داشتند. به عقیده او نباید از این ماده قانونى علیه کسانى که دین و مذهب خاصى دارند مورد استفاده قرار گیرد، زیرا فرانسه مهد دموکراسى است و این اقدام به این چهره فرانسه لطمه وارد مى کند.

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 27618

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =