درحالیکه اعتراضات در استان های سنی نشین عراق همچنان ادامه دارد، این سوال مطرح شده است که هزینه های هنگفت خورد و خوراک و اجاره چادر معترضان را چه کسی می دهد؟

به گزارش خبرآنلاین به نقل از وب سایت المانیتور، هزینه غذا دادن به ده ها هزار نفری که تقریبا در 50 روز گذشته هر جمعه در رمادی و برخی دیگراز نقاط استان الانبار تجمع کرده اند سوالاتی را برانگیخته که درجای خود قابل تامل است.
این وب سایت در گزارشی به قلم عمر الشاهر با اشاره به اینکه تنها در روزجمعه گذشته 200 گوسفند برای فراهم کردن خوراک معترضانی که در میدان اصلی شهر هیت واقع در 50 مایلی رمادی تجمع کرده اندسربریده شده اند می نویسد: هزینه این مهمانی گرفتن ها آنهم با گوشت بره و دیس های پر از پلو دست کم بالغ بر 60 هزار دلار می شود که بعید است روسای قبایل و عشایر رمادی بتوانند از عهده آن برآیند.
از این رو این شائبه مطرح است که این پول ها از جای دیگری تامین می شود و اولین کشورهایی که متهم به ارائه این کمک های مالی برای ادامه داشتن اعتراضات هستند قطر و ترکیه اند.
در این گزارش به نقل از برخی گردانندگان این تجمعات اعتراضی آمده است که روسای قبایل ثروتمند هستند و برای تهیه خورد و خوراک معترضان با یکدیگر مسابقه می گذارند. این شخص که قصی زین نام دارد و یکی از برگزار کنندگان این تجمعات اعتراضی است می گوید روسای قبایل در رمادی و استان انبار حتی برای اماده کردن غذا از افراد قبیله و عشیره خود پول جمع می کنند و هرطور شده خود را مکلف به تهیه غذا برای معترضان می کنند.
از طرف دیگر اهالی استان الانبار هم اکنون 50 روز است که چادرهایی را برپا کرده اند که هزینه کرایه هر کدام از آنها 40 دلار در روز است. یک معترض به خبرنگار المانیتور گفته است که هر چادر 1000 دلار قیمت دارد و اگر کسی بخواهد یک ماه آن را اجاره کند باید بیشتر از پول خرید آن بها بپردازد.
از این رو گفته می شود برای اینکه اجاره چادرها به صرفه باشد معترضان و یا برگزار کنندگان این اعتراضات با صاحبان چادر به توافق رسیده اند که انها را به صورت ماهی 400 دلار کرایه کنند.
معترضان هم اکنون 70 چادر کرایه کرده و با استفاده از آن دو طرف اتوبانی را که با مرکز شهر رمادی تنها 2000 متر فاصله دارد به اشغال خود در آورده اند.
معترضان همچنین در محل های تجمع توالت های سیال مستقر کرده اند و کیوسک هایی برای فروش اسنک، چای، قهوه و سیگار بنا کرده اند. با این همه هنوز آمار دقیقی از میزان هزینه ای که در این 47 روز بعمل آمده در دست نیست.
عمده برگزار کنندگان این تظاهرات ها علیه مالکی می گویند هزینه جا و غذا توسط روسای قبایل فراهم می شود اما اما گزارش هایی رسیده است که برخی عشایر و قبایل اساسا پولی برای تهیه غذا نمی پردازند و این موضوع به این شایعه که هزینه های هنگفت تهیه خوراک معترضان که مثلا در یک مورد توزیع بیش از 2000 دیس برنج و گوشت در میان معترضان بوده است از کشورهای حوزه خلیج فارس تامین می شود.
نام کشورهای حوزه خلیج فارس از جمله عربستان سعودی، امارات متحده عربی و قطر و همچنین ترکیه در بین کشورهایی است که گفته می شود هزینه جا و غذا را ارائه می کنند تا این اعتراضات به هر قیمتی که شده برپا بماند.
به گزارش خبرآنلاین مردم استان الانبار اکنون نزدیک به 50 روز است که در اعتراض به آنچه که سیاست های ضد سنی نوری المالکی می دانند دست به اعتراض زده اند. این اعتراضات با دستگیری برخی از اعضای تیم حفاظتی رافع العیساوی وزیر سنی کابینه مالکی آغاز شد و هنوز ادامه دارد. تحلیلگران بر این باورند که چون این استان هم مرز با سوریه و اردن است و عمده جمعیت آن را اهل تسنن تشکیل می دهند، دخالت کشورهای عربی حوزه خلیج فارس برای تبدیل کردن عراق به سوریه ایی دیگر بسیار محتمل است.

4949
 

کد خبر 276486

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 13 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • بدون نام CA ۱۸:۳۳ - ۱۳۹۱/۱۱/۲۳
    13 6
    اینکه پولی نیست خدا برکت بدهد به نفت زیر زمین مگر حکومتهای عربی مرده اند که نتوانند این مقدار کم را پشتیبانی کنند عربستان و قطر مادر خرج این بلوا ها هستند انشاالله دامن گیر خوشان هم خواهد شد