نماینده بعثه مقام معظم رهبری در عراق از سفر سالانه نزدیک به 2 میلیون زائر ایرانی برای زیارت عتبات به کشور عراق خبر داد و گفت:تا سال گذشته نزدیک به یک میلیون 400 هزار زائر از طریق سازمان حج وزیارت و حدود400 هزار زائر نیز به صورت آزاد به عراق اعزام می‌شدند.

به گزارش خبرآنلاین به نقل از  پایگاه اطلاع رسانی حج،حجت الاسلام والمسلمین رضا اسکندری نماینده بعثه مقام معظم رهبری در عراق با جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی و تعدادی از اعضاء کمیسیون برنامه و بودجه،مسوول و هیات همراه از ستاد بازسازی عتبات، مسئولان کنسولگری ایران در کربلا نماینده سازمان حج و زیارت در عراق،رییس عملیات شرکت شمسا در عتبات، ،اعضاء هیات امناء ساخت،انتقال و نصب ضریح جدید امام حسین(ع) دیدار و گفت‌وگو کرد و مدعوین در پایان این مراسم در ضیافت شام نمایندگی بعثه شرکت کردند.

حجت الاسلام والمسلمین اسکندری در ابتدای این نشست با تشکر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی به خاطر حضور در این جلسه و قبول دعوت نمایندگی بعثه در کشور عراق،گفت:میزبانی از زائران حرم حضرت اباعبدالله(ع) در سرزمین مقدس کربلا افتخاربزرگی برای بعثه مقام معظم رهبری است.

وی با اشاره به این که امام حسین(ع) جان عزیز خود را فدای اسلام کرد و خدا به برکت این خون پاک،نسل ائمه(ع) را از نسل آن حضرت قرار داد،افزود: یکی از نکات بسیار مهم در رابطه با آن حضرت اجابت دعا در حرم و بارگاه ایشان است و این مخصوص اباعبدالله(ع) می باشد به طوری‌که امام صادق(ع) وقتی خواسته‌ای از درگاه الهی داشتند فردی را به کربلا می‌فرستادند تا در زیر قبه و بارگاه اباعبدالله الحسین(ع) دعا کند و همچنین خداوند شفا را در تربت امام حسین(ع) قرار داد.

وی با بیان این که زیارت و عتبات مقدسه کربلا و نجف در ابعاد فرهنگی،اجتماعی،فردی و حتی ابعاد سیاسی و اقتصادی نیز قابل توجه و ارزیابی است،تصریح کرد: موضوع زیارت در بعد سیاسی و استراتژیک آن هم در سرزمین عراق بسیار مهم و اثر گذار است. سرزمین عراق از زمان حضرت آدم(ع) مورد توجه همه انبیاء الهی و ائمه معصومین(ع) بوده است و بسیاری از انبیاء الهی مرکز ثقل فعالیت خود را در این سرزمین قرار داده بودند و حرکت امام حسین(ع) در حادثه عاشورا به این سرزمین نیز خود دارای نکات استراتژیک است.

نماینده بعثه مقام معظم رهبری در عراق،خاطرنشان کرد: موقعیت کشور ما نسبت به کشور عراق با وجود 18 هزار کیلومتر مرز مشترک و کشوری اسلامی و شیعی و همچنین وجود بارگاه 6 تن از ائمه معصومین(ع) در این سرزمین موقعیت بسیار خوب و ارزشمندی است که موقعیتی مشابه آن درجهان اسلام وجود ندارد. بنابراین اگر به مقوله زیارت توجه ویژه داشته باشیم می‌توانیم آینده درخشانی برای اسلام و مسلمین رقم بزنیم.

رابطه ایران با اندیشمندان و علمای اهل سنت عراق خوب است

حجت الاسلام اسکندری با اشاره به این که امروز ارتباطات ما با علماءسیاستمداران،اندیشمندان حوزوی و دانشگاهی و حتی با علمای اهل سنت این کشور ارتباط خوبی است،اظهارکرد:باید بیش از این در عراق سرمایه گذاری کنیم و زمینه را برای تسهیل تشرف زائران ایرانی به عراق و هم زائران عراقی به ایران فراهم کنیم.

وی در ادامه از سفر سالانه نزدیک به 2 میلیون زائر ایرانی برای زیارت عتبات به کشور عراق خبر داد و گفت:تا سال گذشته نزدیک به یک میلیون 400 هزار زائر از طریق سازمان حج وزیارت و حدود400 هزار زائر نیز به صورت آزاد به عراق اعزام می‌شدند.

نماینده دفتر بعثه مقام معظم رهبری در عراق افزود: همچنین تا سال قبل نزدیک به 850 هزار زائر عراقی سالانه به برای زیارت قم و مشهد به ایران سفر می‌کردند که امسال به علت کاهش ارزش ریال ایران و افزایش اررزش دینار عراق،هزینه سفرشان کم شده و امسال تقریبا 3 برابر سال قبل زائر عراقی در ایران داشتیم که جهت زیارت به مشهد و قم مشرف شده بودند و این برای ما بسیار ارزشمند است.

حجت الاسلام اسکندری ابراز امیدواری کرد که با فراهم شدن مقدمات و زمینه ها با همکاری بیشتر مسوولان دستگاه‌های اجرایی کشور و مجلس شورای اسلامی درآینده نزدیک شاهد تشرف 10 میلیون زائر ایرانی به عتبات و10 میلیون زائر عراقی به مشهد و قم باشیم و این می طلبد که شما نمایندگان محترم در مجلس شورای اسلامی برنامه هایی را تصویب کنید تا زمینه این امر فراهم شود.

وی همچنین با اشاره به عمده ترین هزینه‌های عملیات اعزام زائران به عتبات،گفت: هم اکنون نزدیک به 60 درصد هزینه‌هایی که برای زائرین می شود،برای مسکن و حدود 20 درصد برای حمل و نقل زائرین و 20 درصد هم برای غذا و درمان و سایر امورات صرف می‌شود که نشان می‌دهد هزینه اصلی برای مسکن و هزینه دوم برای حمل ونقل زائرین است.

نماینده دفتر بعثه مقام معظم رهبری در عراق، تاکید کرد: با توجه به این هزینه ها پیشنها ما این است که ما باید به سمت حسینه سازی که هزینه سفر را بسیار کاهش می دهد برویم. که به عنوان مثال زائران اصفهانی در خیابان قبله الحسین (ع)، حسینیه‌ای در زمینی به مساحت 3هزار و 700متر مربع در دست ساخت دارند و مجوز ساخت 13 طبقه را با ظرفیت 3000 زائر گرفته اند و زائران قمی نیز در زمینی به مساحت 1800 متر مربع در 12 طبقه مجوز ساخت گرفته اند که نزدیک به هزار و500 زائر ظرفیت خواهد داشت. همچنین زائرانی از خراسان رضوی زمینی از قبل داشتند که قریب 4هزار متر مربع مساحت دارد وقرار است پشت خیمه گاه حسینی شروع به ساخت کنند.

حجت الاسلام اسکندری با بیان این که اگر هر استانی بتواند یک حسینیه در کربلا بسازد که ظرفیت 3هزار زائر داشته باشد می‌توان پذیرای 300 هزار زائر بود،اظهار کرد: اگر 30 استان کشور 30 حسینیه بسازند به راحتی سالانه 10 میلیون زائر با قیمت 5 تا 7 دلار اسکان داده خواهد شد. لذا قیمت ها شکسته می شود وخانواده های متوسط جامعه به راحتی توفیق تشرف به عتبات پیدا خواهند کرد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود برقراری و ایجاد راه‌های ارتباطی به ویژه خط راه آهن را برای رفت‌و آمد زائران به عتبات مهم دانست و گفت: مسیر ارتباطی ما باید ریلی شود که درسفر وزیر راه به عراق این موضوع را مطرح کردیم و ایشان پذیرفتند اما نیازمند این است که شما نمایندگان مردم نیز این موضوع را پیگیری کنید. به هرحال در دو مسیرامکان ارتباط ریلی وجود دارد.یکی مسیر شلمچه و دیگری مسیر مرزخسروی است که وزیر راه قول داد دو ساله این راه به اتمام برسد واز خسروی تا خانقین عراق هم تنها با ایجاد 27 کیلو متر مسیر ریلی می‌توان به عراق متصل شد.

نماینده دفتر بعثه مقام معظم رهبری در عراق یادآور شد: اگر مسیر ریلی برقرار باشد زائرین با امنیت و رفاه بیشتر و بهتر و هزینه کمتر به عتبات سفر خواهند کرد. بنابراین این دو کار اساسی وزیر بنایی است که باید تمهیدات آن را هم در ایران وهم درعراق فراهم نماییم.

اعطای زمین در قم و مشهد جهت ساخت حسینیه برای مردم عراق

وی همچنین گفت:اگر ما در قم و مشهد نیز زمین هایی را برای مردم عراق فراهم کنیم تا بیایند و حسینیه بسازند مثلا زمینی را برای عتبه کاظمین،عتبه حضرت ابوالفضل العباس یا عتبه امام حسین (ع) وعتبه امام علی (ع) اختصاص دهیم و خود مردم عراق بیایند حسینیه بسازند این سبب می شود تعامل دو ملت عمق بیشتری پیدا کند وآثار برکات بیشتری خواهد داشت.

حجت الاسلام اسکندری تعامل با دانشگاهیان و فرهیختگان عراق را از دیگر برنامه‌ها در دست اقدام برشمرد و تصریح کرد: در این زمینه کارهایی شده و "کنگره امام مهدی(ع)وآینده جهان" را در 9 ماه پیش با همکاری حوزه علمیه قم و نجف، دانشگاه کوفه و نجف و دانشگاه اهل بیت، دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم، مجمع جهانی اهل بیت ایران وعراق و مراکز دیگر علمی و مهدوی طراحی شروع کردیم و برای برگزاری این کنگره یک ارتباط عمیق بین اندیشمندان قم و نجف و دانشگاهیان ایران و عراق ایجاد شده است و این نوع کارها قطعا باید توسعه پیدا کند تا تعامل ما با اندیشمندان کشورعراق تقویت شود.

وی تاکید کرد: این کارها،فعالیت های پایه ای است که اگر بتوانیم از جهت علمی و فکری تعامل دو ملت ایران و عراق را تقویت کنیم قطعا آثار و برکاتش درجهان اسلام آشکار خواهد شد به ویژه که کشور عراق یک کشور عربی است از این طریق می توانیم خیلی از مسائلی که مورد نیاز جهان اسلام است به جهان عرب و جهان اسلام منتقل کرد.

نماینده بعثه مقام معظم رهبری در عراق همچنین با اشاره به مشکلاتی که اخیرا پیش آمد و قرار بود هزینه هایی که زائران به بانک مرکزی واریز کردند با دلار به عراق منتقل شود،افزود: متاسفانه هنوز بخشی از بدهکاری‌های ما به شرکت های عراقی باقی مانده و این برای ما کشوری با این عزت و عظمت داریم سنگین است که بخاطر مبلغ ناچیزی برخی شبکه های معاند بخواهند با سوء استفاده از آن علیه کشور و حکومت ما شیطنت کنند. البته مبلغ بدهی ما نسبت به قبل بهتر شده و پیگیری شما نمایندگان محترم می‌تواند در برطرف شدن این مشکل بسیار موثر باشد.

افزایش  180 درصدی فعالیت رسانه ملی نسبت به عتبات

حجت الاسلام اسکندری با بیان این که تمام تلاش بعثه مقام معظم رهبری در جهت معرفت افزایی زائرین است،خاطرنشان کرد:در این راستا برنامه های متعدد فرهنگی،قرآنی،سخنرانی،عزاداری و برگزاری مراسم دعای کمیل و ندبه و روایتگری حماسه عاشورا با حضور روحانیون و مداحان برای زائرین برگزار می‌شود اما برای هیچ کدام از این فعالیت‌ها یک ریال از بودجه دولتی تعلق نمی‌گیرد و این نقصی است که امیدواریم با کمک شما برطرف شود.

نماینده بعثه مقام معظم رهبری در عراق در پایان به اعزام قریب35 هزار مبلغ و مداح به عتبات در سال اشاره کرد و گفت:تعاملات خوبی نیز در بعد رسانه‌ای و صدا و سیما شروع کردیم که فعالیت رسانه ملی در عتبات نسبت به سال گذشته 180 درصد افزایش داشته است.

62303/
 

کد خبر 278605

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 7 =