علی جوادی با برنامه تلویزیونی زاویه خداحافظی کرد.

صادق حسینی: «زوایه» عنوان دوبرنامه چالشی از دو شبکه مختلف است. شبکه چهار مجله علوم انسانی «زوایه» را چهارشنبه ها به صورت زنده روی آنتن می فرستد و شبکه پنج مجله ورزشی «زوایه» را جمعه شبه ها پخش می کند.
اما این هر دو برنامه ی چالشی تلویزیون سرنوشتی یکسان نیز پیدا کردند. برنامه «زوایه» شبکه چهار به دلیل پخش اظهارات دکتر صادق زیباکلام و دکتر محمد منصور هاشمی دچار تغییر شد، دکتر عبدالله صلواتی مجری توانای آن از اجرای آن کنار رفت، ساختار آن با تغییرات اساسی روبرو شد و مخاطب خود را از دست داد و برنامه ورزشی «زوایه» نیز از این جمعه سرانجامی یکسانی یافت.
صرف نظر از برنامه نود، «زوایه» چندهفته ای بود که در کنار جنگ های ورزشی تلویزیون، جای خالی نقدِ مدیریت ورزشی را پر کرده بود. علی جوادی روزنامه نگار خوش نام ورزش کشورمان این برنامه را به صورت چالشی اداره می کرد تا با طرح نقدهای کاربردی در وانفسای تدبیر، کمکی به ورزش ایران شده باشد. حضور مسئولان و چهره های ورزش ایران و پاسخ به سئوال هایی که در برنامه های دیگر هیچگاه شاهد آن نبوده اند، نوید بخش فضایی بود که مردم به توانند مسئولان را بهتر به شناسند.
خداحافظی علی جوادی از مجله ورزشی «زوایه» نشان داد مدیران ورزشی تلویزیون نه تنها ظرفیت و تحمل بازخوردهای «نقد» را ندارند بلکه اساساً فاقد نگاه جدی به موضوعات ورزشی هستند و صرفاً به دنبال حاشیه ها می باشند.
رفتن جوادی از «زاویه» موید این نکته است که رویکردهای انتقادی در تلویزیون برخلاف رادیو به ویژه رادیو ورزش، ناشی از یک فرایند تصمیم گیری و سیاست گذاری نیست و قائم به فرد است. اگر سردبیر، مجری و تهیه کننده نسبت به رویدادهای ورزشی حساسیت داشته باشد، با نگاهی نقادانه به کنکاش و تحلیل رویدادهای ورزشی می پردازد و در غیر این صورت، برنامه ورزشی تبدیل به تریبونی برای خودنمایی رییس فدراسیون یا مسئول ورزشی می شود و اثربخشی اش را از دست می دهد.
نبود «نگاه نقادانه» و «پرداختن به حاشیه های بی اهمیت» متاسفانه تبدیل به روند جاری بیشتر برنامه های ورزشی تلویزیون شده است. «ورزش و مردم» آیینه ای است که نشان می دهد در سیما چنین برنامه هایی شانس دوام بیشتری دارند.

251 41

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 278624

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 3 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 6
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بدون نام IR ۱۲:۲۷ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۵
  19 0
  کجای این مملکت تحمل نقد رو داره که حالا ورزشیها بخوان تن به نقد بدن؟!اگه میشد عملکرد مسئولین رو نقد کرد که حال و روز امروزمون این نبود!!
 • مجید فریدونی IR ۱۲:۴۲ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۵
  15 0
  اول اینکه جوادی از مفسرین بی غرض است . دوم مدیران شبکه ها باید بدانند اگر بعضی از مدیران رو به چالش نکشونیم متوجه عملکرد ضعیف خود نمیشوند در ضمن اگر نقد در کار نباشه شاهد پیشرفت نخواهیم بود.
 • بدون نام IR ۱۲:۴۵ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۵
  25 0
  «ورزش و مردم» آیینه ای است که نشان می دهد در سیما چنین برنامه هایی شانس دوام بیشتری دارند. اینو خوب اومدی
 • حسین IR ۲۰:۲۴ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۵
  4 2
  یک خورده از سردبیر روزنامه تون تعریف کنید!!هر چند چاپ نمیکنی....
 • یوزارسیف IR ۲۲:۵۷ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۵
  3 0
  تحمل و انتقاد پذیری را از سرپرست فدراسیون کشتی در برنامه تلویزیونی بیاموزیم!!
 • آزاده IR ۱۰:۰۵ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۶
  4 0
  درود بر علی جوادی ... ورزشی نویس بی حاشیه ...