رئیس جمهوری آمریکا طی نطقی در یک دانشکده نظامی، استراتژی تازه خود در مورد افغانستان را تشریح کرده و دستور افزایش نیرو به تعداد 30 هزار سرباز در آن کشور را داده است.

به گزارش بی.بی.سی:

باراک اوباما همچنین چگونگی رویکرد آمریکا به خروج نهایی از افغانستان را توضیح داد و همزمان از متحدان آمریکا خواست سربازان بیشتری به افغانستان اعزام کنند.

با استقرار سربازان تازه ظرف شش ماه آینده، شمار نظامیان آمریکایی در افغانستان به بیش از 100 هزار نفر خواهد رسید.

آقای اوباما معتقد است که این افزایش زمینه را برای سپردن زمام امور امنیتی به نیروهای افغان فراهم خواهد کرد.

آقای اوباما این سخنرانی را که از تلویزیون های سراسری پخش شد در آکادمی نظامی "وست پوینت" در نیویورک ایراد کرد.

او سخنانش را با تاکید بر این مساله آغاز کرد که آمریکا به دلیل حملات 11 سپتامبر 2001 به آمریکا توسط پیکارجویان القاعده در افغانستان حضور دارد.

او گفت: "پایگاه عملیاتی القاعده در افغانستان بود، جایی که تحت محافظت طالبان - یک جنبش رادیکال، بی رحم و سرکوبگر - قرار داشت."

آقای اوباما گفت که طالبان پس از "رانده شدن از قدرت"، با حمایت القاعده از پایگاه تازه خود در پاکستان، به افغانستان بازگشته است.

او گفت: "طالبان به تدریج شروع به کنترل قسمت هایی از افغانستان کرد، درحالی که دست به اعمال تروریستی بیش از پیش مخرب و گستاخانه علیه مردم پاکستان می زد."

اما او افزود: "افغانستان از دست نرفته است اما برای چندین سال عقب رفته است."

او گفت که نیروهای آمریکایی "برای آموزش و همکاری موثر با نیروهای امنیتی افغان و ایمن سازی بهتر جمعیت از حمایت لازم برخوردار نیستند."

او خطاب به دانشجویان دانشکده افسری "وست پوینت" گفت: "من به این نتیجه رسیده ام که اعزام 30 هزار سرباز دیگر آمریکایی به افغانستان در جهت تامین منافع حیاتی ملی ما است."

به این ترتیب ظرف شش ماه شمار نظامیان آمریکایی به 100 هزار نفر خواهد رسید.

او افزود: "نیروهای ما پس از 18 ماه به تدریج به کشور بازخواهند گشت."

آقای اوباما گفت از حساسیت این تصمیم آگاه است. وی گفت: "این تصمیم را می گیرم چون قانع شده ام که امنیت ما در افغانستان و پاکستان در مخاطره است."

آقای اوباما ضمن درخواست از متحدان آمریکا برای اعزام سربازان بیشتر گفت: "برخی از قبل سربازان بیشتری اعزام کرده اند، و ما مطمئن هستیم که در روزها و هفته های آینده سربازان بیشتری اعزام خواهند شد."

کد خبر 27903

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 15 =