مهر نوشت:

با انجام بخش مهمی از مذاکرات کارگران و کارفرمایان بر سر تعیین حداقل دستمزد سال آینده، تاکنون افزایش 20 درصدی مزد 92 قطعی شده است و مذاکرات برای یافتن راهکارهای افزایش بیشتر این مبلغ ادامه دارد.

در اسفندماه سال جاری چند نشست ویژه تعیین حداقل دستمزد بین کارگران، کارفرمایان و دولت برگزار شده است و هر یک از گروه ها مواضع و دیدگاه های خود را پیرامون افزایش حداقل مزد سال آینده اعلام کردند.

با برگزاری نشست های مقدماتی تعیین حداقل دستمزد سال آینده توسط گروه های کارگری و جمع بندی اطلاعات اولیه درباره وضعیت معیشتی کارگران و بررسی نرخ های تورم اعلامی از سوی بانک مرکزی (حدود 30 درصد در پایان بهمن ماه 91)، کارگران سناریوی پیشنهادی افزایش حداقل دستمزد سال آینده خود را نهایی و به شورای عالی کار ارائه دادند.

ورود دولت به پرونده مزد

همچنین کارفرمایان با نگاهی جدید به مسئله معیشت و دستمزد کارگران و پذیرش اینکه نیروی کار این روزها در مضیقه معیشتی قرار دارد و دستمزدهای دریافتی آنان کفاف هزینه های زندگی را نمی دهد، خواستار ورود جدی دولت به پرونده تعیین حداقل دستمزد هستند.

مقامات دولتی نیز با مطرح کردن بررسی برخی راهکارها از جمله اختصاص سبد معیشتی به کارگران و لزوم توافق کارگران و کارفرمایان به این مسئله ورود پیدا کرده اند. اما نکته مهم در نحوه ورود دولت به موضوع دستمزد نوع برخورد با آن است که به نظر می رسد دولت برای حداقل دستمزدهای سال آینده نیز نظری برای تغییر رویکرد خود ندارد.

به عبارتی دولتی ها می گویند مسئله تعیین حداقل دستمزد کارگران به خودشان و توافق با کارفرمایان مربوط می شود و دولت به عنوان گروه سوم تنها امضاء کننده توافقات آنها است و کاری بیشتر از این نخواهد کرد.

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری نیز اخیرا با بیان اینکه تعیین حداقل دستمزد کارگران موضوعی مشخص و در یک قالب جدا از دخالت دولت صورت می گیرد، گفت: دولت به نظر کارگران و کارفرمایان عمل می کند.

تورم 16 قلم کالا؛ 62 درصد

غلامرضا عباسی  با بیان اینکه جلساتی با کارفرمایان برای تعیین حداقل دستمزد سال آینده خواهیم داشت، گفت: نرخ تورمی که در قالب بررسی 16 قلم کالای پرمصرف خانوار کارگری طبق نظر سازمان خواروبار جهانی (فائو) به دست آمد بیش از 2 برابر نرخ بانک مرکزی و در حد 62 درصد است. به عبارتی در یکسال اخیر قیمت 16 قلم کالای پرمصرف خانوار کارگری، به صورت متوسط 62 درصد رشد یافته است.

دبیرکل کانون عالی انجمن های صنفی کارگران ایران، اظهار داشت: در مذاکرات و چانه زنی ها با کارفرمایان به این جمع بندی رسیدیم که وضعیت معیشتی کارگران سخت شده است، اما از چه طریق و راهکاری می توان کسری را جبران کرد.

عباسی ادامه داد: کارفرمایان می گویند نمی توانند همه بار افزایش هزینه های زندگی کارگران را بپذیرند و توان این کار را ندارند، اما دولت باید بیاید و نقشی را در این بین بپذیرد.

این مقام مسئول کارگری کشور، بیان داشت: قرار است با هماکری کارفرمایان فرمولی را برای حمایت دولت از کارگران پیدا کنیم و در شورای عالی کار ارائه دهیم و به صورت مشخص بگوییم که دولت چگونه می تواند به کارگران کمک کند.

وی افزود: نمی توان همه بار مشکلات را تنها بر دوش یک گروه انداخت و همه گروه ها از کارگران، کارفرمایان و دولت باید در این رابطه وارد عمل شوند. در نشستی که اخیرا با سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی داشتیم، آنها نیز به دنبال راهکاری برای کمک به معیشت کارگران بودند.

دبیرکل کانون عالی انجمن های صنفی کارگران ایران درباره طرح واگذاری سبد کالا به کارگران، تصریح کرد: وقتی مسئله واگذاری سبد کالا مطرح می شود باید به صورت روشن تعریف شود که با چه کیفیتی قابل انجام است. اساسا در نظر گرفتن سبد کالا برای کارگران باید از طریق انجام یک کار مستمر دنبال شود.

افزایش حداقل مزد 92 فعلا 20 درصد

به گفته عباسی، کارگران و کارفرمایان به دنبال یافتن فرمولی مشخص و قابل انجام برای روشن کردن نحوه حمایت دولت از جامعه کارگری هستند. به صورت کلی نحوه نگاه به این مسئله، مانند آن چیزی است که در گذشته به عنوان بن کارگری از آن یاد می شد، چرا که از این طریق علاوه بر فراهم شدن زمینه کمک به کارگران، از وارد شدن نقدینگی به بازار نیز جلوگیری می شود.

این مقام مسئول کارگری کشور، خاطر نشان کرد: دولت می تواند به راحتی با دریافت نکردن سهم 7 درصدی بیمه کارگران به معیشت و تقویت قدرت خرید آنها کمک کند. از این طریق نه تنها هیچگونه نقدینگی جدیدی وارد بازار نمی شود، بلکه کمکی قابل توجه و عملیاتی خواهد بود.

وی با بیان اینکه افزایش دستمزد سال آینده قطعا بیشتر از 20 درصد است، اظهار داشت: ما با بررسی نرخ تورم 32 درصدی پایان امسال که از سوی بانک مرکزی اعلام شده است، به این نتیجه رسیدیم که افزایش حداقل دستمزد سال آینده قطعا بالاتر از 20 درصد باید باشد.

در صورت تصویب افزایش دستمزد 20 درصدی برای سال آینده، حداقل مزد کارگران از 389 هزار و 700 تومان به 467 هزار و 640 تومان افزایش خواهد یافت و به عبارتی به نسبت سال جاری رشدی به میزان 77 هزار و 940 تومان خواهد داشت. با این حال کارگران می گویند برای افزایش بیشتر از 20 درصد مزد سال آینده، چانه زنی می کنند.

3131

کد خبر 280072

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 17
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • کارگر بیچاره IR ۰۹:۱۷ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۳
  218 1
  دستشون درد نکنه ، واقعا گل کاشتن فعلا- ایشالا از سال دیگه هر ماه میتونیم بریم مسافرت خارج از کشور و هر روز کباب و پلو بخوریم با این افزایش حقوق!!!!!!!!!!!!!!!!!
 • بدون نام IR ۰۹:۲۲ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۳
  180 1
  واقعا خسته نباشند!
 • یاسر IR ۰۹:۴۶ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۳
  159 0
  نرخ تورم 32 درصدی داریم بعد به این نتیجه رسیدین که 20 درصد افزایش بدین؟؟!!!!! یعنی چی؟ کاش افراد تصمیم گیر بیشتر با واقیعت روز جامعه کارگری آشنا بودن - کاش
  • مهرداد IR ۱۱:۴۰ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۳
   15 0
   خودشون را مسخره کردن یا ما را تورم 100 درصدی داشتیم تمام اجناس دو برابر شده باید حقوق ها هم حداقل دو برابر بشه
 • حسين IR ۰۹:۵۵ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۳
  157 0
  مسولان زحمت کشيدند!!!! اگه ممکنه فقط يکي از مسئولين محترم خودشون رو بزارن جاي ما کارگرا ببينن چند روز توي ماه مي تونن با اين حقوق زندگي کنن؟؟؟ فقط هزينه اجاره خونه هزينه خوراک و پوشاک رو محاسبه کنن ببينن چه قدر ميشه؟؟؟ به خدا با اين حداقل حقوق يک هفته هم نمي شه زندگي کرد شما رو به خدايي که مي پرستيد به فکر کارگرا باشيد
 • بی نام IR ۰۹:۵۵ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۳
  128 0
  تکلیف ما کارگران بخش خصوصی چه میشود که حقوقمان اضافه نمیشود که هیچ از آن طرف باید حق بیمه را که به نسبت دستمزد بالا میرود را بپردازیم اینطوری ما فقط ضرر میکنیم .من الان 200 حقوق میگیرم که 80 تومان آن بابت بیمه از من کم میشود چون صاحب کارم نمیپردازد خودم مجبورم بدهم.
 • رضا IR ۱۰:۴۶ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۳
  17 0
  ۲۰ درصد!!!! خیلی زیاده ! تو رفاه غرق میشیم!
 • اکبر IR ۱۱:۰۱ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۳
  12 0
  نرخ تورم 32 درصدی داریم بعد به این نتیجه رسیدین که 20 درصد افزایش بدین !! یعنی چی؟ کاش افراد تصمیم گیر بیشتر با واقیعت روز جامعه کارگری آشنا بودن - کاش
 • آرش IR ۱۱:۱۰ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۳
  4 0
  واقعا خسته نباشند!
 • اهوازی IR ۱۱:۲۸ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۳
  5 1
  به شما اطمینان میدم اگر میانگین افزایش تمام سطوح مزدی از 30% کمتر شود هم کارفرماها ضرر خواهند دید هم دولت که خود کارفرمای بزرگی است این هشتدار است
 • بدون نام IR ۱۱:۲۸ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۳
  6 5
  خدایش خیلی نامردیه ! از رییس جمهور محترم درخواست می کنیم که مستقیما به این مسئله ورود پیدا کنند و فکری بحال کارگران بکنند ...
 • حسین تارتار IR ۱۱:۴۷ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۳
  10 0
  لطفا یک از این مسئولین محترم فقط یک ماه حقوق کارگر را دریافت نمایند ببینیم چه مهارتی توی خرج کردن این چندر غاز بخرج میدهند تاما هم یاد بگیریم .
 • موسوی IR ۱۶:۰۲ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۳
  8 0
  باتوجه به تورم وافزایش کم حقوق لطفا در حصوص افزایش حق مسکن و بن تصمیم منطقی اتخاذ گردد. حداقل همانند حق مسکن کارمندان دولت.
 • بدون نام EU ۲۰:۲۱ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۳
  14 1
  خجالت آوره
 • بدون نام EU ۲۰:۲۲ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۳
  18 0
  حداقل دستمزد باید یک میلیون تومان باشه.
 • بدون نام IR ۲۱:۲۳ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۳
  10 0
  واقعا خجالت نمیکشن؟!!!
 • عباس IR ۰۸:۱۱ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۴
  12 0
  آقا یاسر خوابت نبره کجا تورم 32 درصدی اجناس همه دوبرابر شده یعنی تورم 100% کاشکی میزان افزایش دستمزد حقوق مسئولین (وزرا، نمایندگان و ....) را هم اعلام مي كردند