سازمان هواشناسی در هشداری نسبت به کولاک، بارش تگرگ و افت ناگهانی دما هشدار داد و از کشاورزان خواست مراقب محصولات خود باشند.

به گزارش خبرآنلاین؛ از دو روز پیش سازمان هواشناسی پیش بینی برف و باران و بازگشت زمستان داشته است. امروز هم دوباره این هشدارها البته برای تگرگ هم تکرار شده.

عبدالرضا امیدوار شهری، مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی با اشاره به اخطاریه ویژه سازمان هواشناسی کشور گفت: نقشه‌های پیش‌یابی نشان می‌دهد طی روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه در برخی نقاط استانهای آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، زنجان، قزوین، البرز، تهران، اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان، کردستان، همدان، مرکزی، قم، اصفهان، کرمانشاه، لرستان، چهارمحال وبختیاری، ایلام، کهگیلویه وبویراحمد و شمال خوزستان ریزش موقتی و کوتاه مدت تگرگ رخ خواهد داد.

به گفته او در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه ابتدا در جاده‌های کوهستانی منتهی به استانهای اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، زنجان، قزوین، البرز، تهران، شمال سمنان، همدان، کردستان، کرمانشاه، لرستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، جنوب اصفهان، شمال فارس، شمال خوزستان و سپس خراسان شمالی و شمال خراسان رضوی، ریزش برف و کولاک سبب اختلال در تردد جاده‌های کوهستانی می‌شود: در روز چهارشنبه در برخی نقاط استانهای کهگیلویه و بویراحمد، جنوب چهارمحال و بختیاری و غرب خوزستان آب گرفتگی معابر عمومی و سیلاب پیش‌بینی شده است. از سوی دیگر از اواخر دوشنبه تا پایان روز چهارشنبه دریای خزر مواج و توفانی است و در روز سه‌شنبه شمال خلیج فارس و در روز چهارشنبه خلیج فارس و دریای عمان مواج است. به همین دلیل توصیه می‌شود که از تردد غیرضروری در این مناطق خودداری شود.

امیدوار شهری همچنین با اشاره به نقشه‌های دمایی گفت: طی روزهای چهارشنبه و پنجشنبه در برخی استانهای آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، کردستان، اردبیل، زنجان، گیلان، مازندران، گلستان، قزوین، البرز، تهران، سمنان و در روزهای پنجشنبه و جمعه در استانهای خراسان شمالی، خراسان رضوی، اصفهان، چهارمحال وبختیاری، لرستان و کرمانشاه کاهش شدید دمای بیش از 15 درجه پیش‌بینی می‌شود. 

مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی کشور با توجه به افت شدید دما و ریزش تگرگ به کشاورزان چنین توصیه کرد: با توجه به این که طی روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه دربرخی نقاط استانهای آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، زنجان، قزوین، البرز، تهران، اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان، کردستان، همدان، مرکزی، قم، اصفهان، کرمانشاه، لرستان، چهارمحال وبختیاری، ایلام، کهگیلویه وبویراحمد و شمال خوزستان ریزش موقتی و کوتاه مدت تگرگ پیش‌بینی شده است که می‌تواند به تاسیسات و محصولات باغی، کشاورزی و دامپروری خسارت وارد کند لذا مراقبت لازم از تاسیسات گلخانه‌ای و باغات در اولویت قرار گیرد. همچنین از چرای دام‌ها در مناطق مرتفع این استانها جداً خودداری شود.

او گفت: همچنین طی روزهای چهارشنبه و پنجشنبه در برخی استانهای آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، کردستان، اردبیل، زنجان، گیلان، مازندران، گلستان، قزوین، البرز، تهران، سمنان و در روزهای پنجشنبه و جمعه در استانهای خراسان شمالی، خراسان رضوی، اصفهان، چهارمحال وبختیاری، لرستان و کرمانشاه کاهش شدید دمای بیش از 15 درجه می‌تواند سبب آسیب رساندن به درختان شکوفه‌دار و محصولات زراعی شود که توصیه می‌شود طی این مدت کشاورزان تا حد امکان از درختان شکوفه دار و تاسیسات کشاورزی بویژه آبیاری تحت فشار حفاظت لازم با روشهای مرسوم را بعمل آید.

4747

کد خبر 280350

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 7 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • بدون نام IR ۲۰:۰۳ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۴
    5
    ما توی بوشهر دیروز تا حالا کولر میزنیم