مهر نوشت:

با سفر رستم قاسمی وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران به بغداد از روز پنج شنبه 17 اسفند ماه دور جدید مذاکرات نفتی و گازی ایران و عراق آغاز شده است.
بر این اساس صادرات روزانه 20 تا 25 میلیون مترمکعب گاز به عراق و تامین گاز مورد نیاز سه نیروگاه برق ایران کشور همسایه، آخرین وضعیت ساخت خطوط لوله انتقال گاز در خاک دو کشور و نحوه مشارکت پیمانکاران ایرانی در ساخت خط لوله داخل خاک عراق از مهمترین محورهای گازی دو کشور در بغداد است.
این دور از مذاکرات گازی به دنبال نشست مشترک مسئولان دو کشور در مشهد مقدس برگزار می شود و پیش بینی می شود ایران و عراق بر روی زمان بندی ساخت خط لوله انتقال گاز، امضای قرارداد نهایی فروش گاز و نحوه مشارکت پیمانکاران ایرانی در ساخت خط لوله داخل خاک عراق به توافق دست یابند.
در همین حال جواد اوجی معاون وزیر نفت پیشتر  از امضای قرارداد اولیه صادرات گاز ایران با وزارت نیروی عراق خبر داده و گفته بود: بر اساس این توافق دوجانبه گاز ایران باید تا تابستان سال آینده به عراق صادر شود.
با توافق تهران - بغداد قرار است گاز صادراتی ایران به عراق از منطقه ایلام به 2 نیروگاه برق المنصوره و بغداد انتقال داده شود، به طوری‌که در فاز اول روزانه 20 و در نهایت تا 25 میلیون مترمکعب گاز به عراق صادر خواهد شد.
گاز ایران از طریق یک خط لوله 42 اینچی منشعب از خط لوله ششم سراسری وارد خــاک عـراق خـواهـد شـد. در ساخت این خط لوله 270 کیلومتری انتقال گاز از ظرفیت پیمانکاران و سازندگان ایرانی استفاده حداکثری شده است.
هزینه سرمایه گذاری مورد نیاز برای ساخت خط لوله گاز ایران - عراق 450 میلیون دلار برآورد می شود که در صورت تکمیل در مدت 5 سال امکان انتقال حدود 25 میلیون متر مکعب گاز طبیعی به عراق فراهم می‌شود.

احتمال افزایش صادرات گازوئیل ایران به عراق
در حال حاضر ایران قراردادی به منظور صادرات روزانه تا سقف 2 میلیون لیتر گازوئیل به عراق امضا کرده است و با افزایش تقاضا برای مصرف گازوئیل در این کشور همسایه احتمال افزایش سقف صادرات این فرآورده نفتی به عراق وجود دارد.
در حال حاضر گازوئیل مورد نیاز عراق توسط پالایشگاه نفت امام خمینی تامین می شود ضمن آنکه تهران مجوزی برای ترانزیت فرآورده‌های نفتی به عراق از خاک ایران به افغانستان را پیشتر داده است.

آغاز چانه‌زنی ایران و عراق برای دبیرکلی اوپک
گزارش خبرگزاری های منطقه حاکی از آن است که رستم قاسمی وزیر نفت ایران امروز شنبه 19 اسفند ماه با نوری مالکی نخست وزیر عراق دیدار و درباره همکاری‌های اقتصادی دو کشور و منطقه ای گفتگو کرده است.
در این دیدار مشترک دو طرف بر گسترش روابط تهران - بغداد درباره انتقال خط لوله مشترک گاز ایران، عراق و سوریه تبادل نظر کرده اند که اجرای این پروژه با استقبال نخست وزیر دولت بغداد همراه شده است.
از سوی دیگر پیش بینی می شود بعد از ظهر امروز وزیر نفت ایران و عبدالکریم لعیبی درباره آخرین وضعیت قیمت جهانی نفت و به ویژه رقابت برای احراز دبیرکلی اوپک دیدار و گفتگویی پشت درب های بسته داشته باشند.
علیرضا نیکزاد رهبر پیشتر  درباره آخرین تصمیم گیری‌های انجام شده برای احراز سمت دبیرکلی اوپک همزمان با انصراف نامزد عربستان سعودی، گفت: ایران برای احراز دبیرکلی سازمان اوپک تا آخرین لحضه تلاش می کند.
سخنگوی وزارت نفت با رد کناره گیری و انصراف ایران از رقابت انتخاب دبیرکلی سازمان اوپک، تصریح کرد: برای احراز این سمت کلیدی اصرار داریم و حتی در صورت کناره‌گیری قطعی نماینده عربستان سعودی، تلاش خود را برای احراز این سمت می کنیم.
 این مقام مسئول با اشاره به روابط سطح بالای سیاسی و نفتی ایران و عراق، بیان کرد: با وجود این روابط مطلوب و رو به ارتقا اما تا آخرین لحظه از نماینده و نامزد جمهوری اسلامی ایران برای احراز دبیرکلی اوپک حمایت می کنیم.
 با انصراف نامزد عربستانی سعودی، شانس غلامحسین نوری برای دبیرکلی سازمان اوپک افزایش یافته است و برای تصاحب این کرسی استراتژیک اوپک تنها باید با نماینده عراقی‌ها به رقابت بپردازد.
 برخی از خبرگزاری‌های جهان اخیرا از کناره گیری مجید المنیف نامزد عربستان سعودی از رقابت با ایران و عراق برای دبیرکلی سازمان اوپک خبر داده اند. پس از ارتقای مجید المنیف در شورای عالی اقتصادی عربستان، این مقام سعودی از نامزدی برای احراز پست دبیر کلی اوپک کناره‌گیری کرده است.
 این در حالی است که وزیران نفت و انرژی عضو اوپک در پایان یکصد و شصت و دومین نشست و کشورهای صادر کننده نفت (اوپک ) تصمیم گرفتند که ریاست عبدلله سالم البدری دبیرکل فعلی این سازمان را برای مدت یکسال دیگر تمدید کنند.

3131

کد خبر 281265

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 7 =