طرح افزایش مرخصی زایمان که از 3 سال به 6 ماه رسید باز هم تصویب نشد و شورای نگهبان آن را به دلیل تامین نشدن بار مالی رد کرد.

زهرا تالانی: این طرح که قرار بود پس از تصویب شورای نگهبان اجرایی شود برای مردان هم مرخصی 2 هفته ای در نظر گرفته بود. حال با عدم تصویب آن مرخصی زایمان مانند گذشته خواهد بود، هرچند که مریم مجتهدزاده رئیس مرکز امور زنان وخانواده ریاست جمهوری تصمیم دارد این طرح را به گونه دیگری به دولت ارائه کند.


یکی از طرحهای شما که همیشه روی آن تاکید داشتید،طرح افزایش مرخصی زایمان زنان و مرخصی به همسران آنها بود که سرانجام شورای نگهبان با آن مخالفت کرد.حالا چه تصمیمی برای آن دارید؟
این طرح به دولت باز می گردد تا بازنگری شود.قرار است که دولت بار مالی آن را تضمین کند،چون همانطور که می دانید این هم جزو سیاستهای تشویقی افرایش جمعیت است.بنابراین حتما دولت این مشکل را حل می کند.


این بودجه که قرار است دولت آن را تضمین کند از کجا تامین می شود؟
شورای نگهبان اعلام کرده که بار مالی آن مغایر با اصل 75 قانون اساسی است و این مرخصی 9 ماهه زنان بار مالی فراوانی برای دولت و نهادهای بیمه ای دارد که محل اعتبار آن پیش بینی نشده است.ما نگرانی از این موضوع نداریم چون ما در لایحه ترویج تغذیه با شیر مادر این موضوع را هم در نظر می گیریم و مشکل این طرح حل می شود.در واقع یک همپوشانی دارد.ما در این طرح تاکید کردیم که بار مالی این مرخصی زایمان بر عهده صندوقهای بیمه ای باشد و در بودجه سالیانه دیده شود.


این طرح چه تفاوتی با طرح افزایش مرخصی زایمان دارد؟
این طرح میان مرکز ما و وزارت بهداشت است.ما در این طرح در تبصره 7،در مورد دوقلوزایی اعلام کردیم که مرخصی مادران آنها یک سال شود.همچنین در مورد تکلیف مرخصی مادرانی که سرپرستی فرزندی را می پذیرند یا کودکی که توسط مادر میزبان به دنیا می آید هم برنامه هایی را ارائه کرده ایم که 6 ماه مرخصی زایمان داشته باشند.همچنین تولد نوزاد مرده، فوت نوزاد هنگام مرخصی زایمان و غیره هم پرداخته شده است.


الان این لایحه در چه مرحله ای قرار دارد؟

به معاونت حقوقی رئیس جمهور ارائه شده و بعد از بررسی به مجلس می رود.


بنابراین تا زمانیکه این طرحها تصویب و اجرایی شود مرخصی زایمان همان 6 ماه است؟
بله.هرچند که ما تصمیم داشتیم این افزایش مرخصی از سال بعد اجرایی شود اما فعلا همان قانون گذشته اجرا می شود.
45232
 

کد خبر 282064

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 6
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بدون نام IR ۱۰:۳۷ - ۱۳۹۱/۱۲/۲۵
  1 0
  لطفا در تنظیم خبر دقت کنید ابتدای خبر اشتباه است. «طرح افزایش مرخصی زایمان که از 3 سال به 6 ماه رسید » !!!
 • بدون نام IR ۲۳:۳۴ - ۱۳۹۲/۰۱/۰۹
  2 0
  چرا فقط یک گزینه افزایش مرخصی را مطرح میکنی؟ بیش از 100 روش تشویقی وجود دارد. از جمله پرداخت نقدی فرد. از جمله کاهش دوره خدمت . از جمله معافیت مالیاتی. از جمله افزایش یارانه.
 • بدون نام IR ۲۱:۳۸ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۰
  1 0
  یک بخش به نام بررسی "صحت و سقم"تشکیل دهید. اینکه این بزرگوار مطرح میکند فلان کشور 6ماه الی ... سال مرخصی میدهد درست است یا نادرست.
 • علی IR ۱۴:۴۲ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۱
  1 0
  بهترین راه برای افزایش جمعیت کشورهست دولت دراین زمینه بایدفکری بکند..
 • غلامی IR ۱۸:۰۵ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۱
  3 0
  موقعی که طرح افزایش مرخصی زایمان خانمها در مجلس به تصویب رسید همه رسانه ها اعم از تلویزیون و روزنامه ها و سایت ها در بوق و کرنا کردند که چه ها به ملت داده اند! حال که در شورای نگهبان تصویب نشده هیچ خبری از ردشدن این طرح اعلام نشد!!!!!!!!!!!!!
 • بدون نام IR ۱۰:۱۲ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۲
  0 1
  باسلام و تبریک سال نو در اسلام هیچ بنیانی به اندازه خانواده مبارک و با ارزش نیست و تربیت بچه نیز در کانون گرم خانواده یکی از این ارزشهاست سرکارخانم مجتهدزاده آیا وقت آن نرسیده است که برای تکریم و تقویت این بنیان اساسی فکر و برنامه درست واصولی و طرح جامعه تهیه و تصویب شود البته ما معتقدیم باید برای جلب نظر مسئولین و نمایندگان و اقشار تاثیرگذار بیشتر حرف زده شود آن را به رسانه ها نیز کشاند مثلا طرح بازنشستگی بانوان متاهل دارای بچه و کل بانوان چه مجرد و متاهل را شامل کرد یکی از این طرح ها بازنشستگی بانوان با 10 سال ارفاقی یعنی 15 سال سابقه در صورت تمایل بتواند با 25 روز حقوق بازنشسته شود واین شدنی است مرخصی ز ایمان حداقل 18 ماه باشد یعنی چه نمی شود چرا نمی شود بحمد خدا ما منابع داریم