۰ نفر
۲۷ اسفند ۱۳۹۱ - ۱۵:۰۹

فارس نوشت:

نخست‌وزیر رژیم‌صهیونیستی امروز رسما «موشه یعلون» رئیس سابق ستاد مشترک ارتش را به عنوان وزیر جدید جنگ منصوب کرد.
«بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم‌صهیونیستی امروز رسما «موشه یعلون» را به عنوان وزیر جنگ جدید رژیم‌صهیونیستی منصوب کرد. یعلون در کابینه قبلی معاون نتانیاهو و وزیر امور استراتژیک اسرائیل بود.

به این سیاستمدار و نظامی 63 ساله اسرائیلی که نام اصلی‌اش «موشه اسمیلانسکی» است، «بوگی» هم می‌گویند. لقب «یعلون» بین سال‌های 1968 تا 1971 که او خدمت سربازی‌اش را در یکی از گروه‌های جوانان ارتش اسرائیل می‌گذارند، به او داده شد و پس از آن هم با همین نام معروف شد.

«یعلون» سابقه زیادی در ارتش اسرائیل دارد. او در سال 1995 به عنوان رئیس دستگاه اطلاعات نظامی اسرائیل منصوب شد. در زمان انتفاضه دوم فلسطینی‌ها در سپتامبر 2000 هم یعلون به عنوان افسر فرمانده در واحد مرکزی فرماندهی ارتش مشغول به فعالیت بود.

در جولای 2002 بود که او به بالاترین سمت نظامی‌اش دست یافت و به عنوان رئیس ستاد مشترک ارتش انتخاب شد. مهمترین اقدامی که او در دوره فعالیتش به عنوان رئیس ستاد مشترک ارتش انجام داد، تلاش برای سرکوب انتفاضه و اعتراضات فلسطینی‌ها بود.

 نهایتا در سال 2005 بود که «شائول موفاز» وزیر جنگ وقت دیگر نخواست که یعلون در این سمت به کار خود ادامه دهد و مأموریت او را تمدید نکرد. یعلون از مخالفان اصلی طرح عقب‌نشینی نیروهای اسرائیل از نوار غزه بود، و همین امر هم به بروز اختلاف میان او و موفاز منجر شد. 5 جولای 2005 بود که دوره یعلون پایان یافت و «دان حالوتس» در ستاد مشترک ارتش جانشین وی شد و طرح عقب‌نشینی از غزه را اجزایی کرد.

در جولای 2002 بود که او به بالاترین سمت نظامی‌اش دست یافت و به عنوان رئیس ستاد مشترک ارتش انتخاب شد. مهمترین اقدامی که او در دوره فعالیتش به عنوان رئیس ستاد مشترک ارتش انجام داد، تلاش برای سرکوب انتفاضه و اعتراضات فلسطینی‌ها بود.

نهایتا در سال 2005 بود که «شائول موفاز» وزیر جنگ وقت دیگر نخواست که یعلون در این سمت به کار خود ادامه دهد و مأموریت او را تمدید نکرد. یعلون از مخالفان اصلی طرح عقب‌نشینی نیروهای اسرائیل از نوار غزه بود، و همین امر هم به بروز اختلاف میان او و موفاز منجر شد. 5 جولای 2005 بود که دوره یعلون پایان یافت و «دان حالوتس» در ستاد مشترک ارتش جانشین وی شد و طرح عقب‌نشینی از غزه را اجزایی کرد. مجموعه مواضع و رویکردهایی که یعلون در دوران فعالیت‌های نظامی و سیاسی‌اش داشته، از او سیاستمداری تندرو در قبال فلسطینی‌ها و در مقابل فردی میانه‌رو در مورد مناقشه هسته‌ای ایران، تصویر کرده است. یعلون جایگزین «ایهود باراک» می‌شود. باراک در اواخر دوره قبلی کابینه پس از جنگ هشت‌روزه غزه از سمت خود کناره‌گیری کرد، اما تا پایان دوره سرپرستی این وزارتخانه را بر عهده داشت.

52261

کد خبر 282813

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 3 =