اسدالله عسگراولادی ، تاجر کهنه کار ایرانی در روزهای آخر سال 1391 مهمان کافه خبر بود و به سوالات کاربران خبرآنلاین پاسخ داد.

محمد هیراد حاتمی:
به طور شخصی تجربه شده که برخی از مصاحبه ها آنقدر برای خبرنگار جذاب از آب در می آید که دیگر مصاحبه شونده تمایل چندانی برای شرح ما وقع در اشاره گفت و گو ندارد و علاقه دارد هرچه سریع تر مخاطبان آن را بخوانند. فقط چند جمله کوتاه برای معرفی موقعیت مکانی- زمانی گفت و گو کفایت می کند. گفت و گو با اسدالله عسگراولادی در « کافه خبر » در میان همین گفت و گو هاست. جذابیت آن هم شاید بیشتر از این جهت باشد که این بار مصاحبه کنندگان واقعی با اسدالله عسگراولادی مردم و شهروندانی بودند که با درج نظر در انتهای خبر حضور او در « کافه خبر » از رمز و راز ثروتمند شدن، تاجر موفق بودن، نحوه زندگی شخصی او و ... پرسیده بودند. اسدالله عسگراولادی که این روزها ریاست اتاق بازرگانی مشترک ایران و چین را بر عهده دارد به خبرآنلاین آمد و تمامی سوال های مردم را شنید و پاسخ هایی به شرح زیر داد. آنچه در ادامه خواهید خواند متن کامل این گفت و گو است که با همراهی مجید رضا حریری، نایب رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و چین صورت پذیرفت.

یک گفت و گویی حدودا 3 سال پیش با همدیگر داشتیم و شما عنوان کردید از شما 5 یا 6 نفر ثروتمند تر هم هستند. بر این اساس در رسانه های مختلف جا افتاد که شما به اذعان خودتان هفتمین ثروتمند ایران هستید. هنوز هم اعتقاد دارید 5 ، 6 نفر ثروتمند تر از شما در اقتصاد ایران هستند؟
من در اتاق بازرگانی تهران گفتم که از من 5 یا 6 نفر ثروتمند تر هم هستند. در کشور 5 تا 6 هزار نفر از من ثروتمند تر هستند. من اصلاح می کنم. در اتاق بازرگانی 5، 6 نفر از من دارایی شان بیشتر است.
یعنی قبول ندارید در میان افراد ثروتمند هستید؟
من اصلا ثروتمند نیستم. من یک تاجر کوچکی هستم. در حد خودم و در اندازه یک تاجر کوچک به نیاز دیگران احتیاجی ندارم وگرنه اصلا ثروتمند نیستم. من چیز اضافی ندارم. من نه سرمایه کلان دارم و نه ثروتمند هستم. آن صحبت من هم این بود که در اتاق بازرگانی تهران5، 6 نفر هستند که از من ثروتمند تر هستند. ولی در کشور 5، 6 میلیون از من ثروتمند تر هستند.
این رقمی که می گویید کمی غیر واقعی نیست؟
من یک تاجر کوچک هستم. نه سرمایه دار و نه یک سرمایه گذار بزرگ هستم. من یک تاجر صادر کننده خشکبار هستم.
همین مگر کم است؟
مگر سر تا پای خشکبار چیست؟ من 56 سال است که صادر کننده خشکبار هستم. در تمام 56 سال هم فقط خشکبار صادر کرده ام. نه واردات انجام داده ام، نه با بانک ها ارتباطی گرفته ام، اعتباری نگرفته ام و با دولت هم کار نکردم. من تاجر بی نیازی هستم.
جدای از بحث ثروتمندی شما ، نکته ای که شما را نسبت به تعداد زیادی از تجار جلوه می دهد ماندگاری شما در عرصه تجارت است. این موضوع را چگونه تحلیل می کنید؟
ماندگاری دو، سه علت دارد که خودم آنها را می گویم. دلیل نخست ماندگاری این است که من همیشه در تمامی کارها خداوند را ناظر بر اعمالم می دانم. به حقوق دیگران احترام می گذارم. هیچ وقت هم با دولت معامله نداشته ام. کلمه «رانت » که می گویند یعنی چی؟ «رانت » یعنی یک طرف باید ملت باشد و طرف دیگر فرد است. نماینده ملت قاعدتا دولت است. بر این اساس « رانت » آن کسی است که با دولتی ها کار می کند. من در هیچ مناقصه و مزایده دولتی شرکت نکردم و نمی کنم. در نتیجه من ماندگار شدم. با صداقت هم می گویم کم دروغ می گویم.
جمله قشنگی گفتید. کم دروغ می گویید؟
نمی توانم بگویم هیچ دروغی نمی گم. برای اینکه ممکن است جمله ای بگویم در لا به لای آن خدای نکرده کلمه ای درست نگفته باشم. جایی هم که دروغ مصلحت آمیز وجود دارد. در تجارت هم هرگز دروغ نمی گویم.
پس در زندگی تان کم دروغ می گویید اما در تجارت تان اصلا دروغ نمی گویید؟
بله. چون واقعا گاهی اوقات آدم می خواهد مصلحت اندیشی کند. این هست.
راز موفقیت و ثروتمند شدن چگونه است؟
راز موفقیت، با راز ثروتمند شدن دو موضوع مختلف است. من دوباره تاکید می کنم که ثروتمند نیستم. موفق هستم.
چرا شما اینقدر تاکید دارید که ثروتمند نیستید؟
برای اینکه نیستم.
مگر ثروتمند بودن بد است؟
نه بد نیست. من خودم ثروت را ارزش می دانم. من خودم را ثروتمند نشان می دهم اما ثروتمند نیستم. ثروتمند یعنی فردی که دارایی انباشه داشته باشد. من که دارایی انباشته ندارم.


دارایی انباشته را چه چیزی تعریف می کنید؟
دارایی انباشته یعنی اینکه صدها برابر از حد نیاز، فردی پول داشته باشد. در بانک صاحب سرمایه است. بر این اساس ثرتمند فردی است که ثروت انباشته دارد و از حد نیاز خود و خانواده اش زیاد تر انباشته کرده است. این انباشته کردن هم یا به طور سپرده یا به شکل مستغلات و صور مختلف است. من هیچ کدام از این ها نیستم. من در هیچ بانکی چه در داخل و چه در خارج سهام ندارم، در هیچ بانکی سپرده ندارم. من از این نظر ثروتمند هستم که به اندازه نیاز، به کسی نیاز ندارم. هیچ وقت از کسی قرض نمی گیرم. از هیچ بانکی وام نمی گیرم. در سرمایه گذاری های نسیه یا سرمایه گذاری های کاذب شرکت نمی کنم. در بورس ها نیستم. پس من ثروتمند نیستم. افرادی ثروتمند هستند که در اینجاها هستند. من خودم را مستغنی می دانم و نه ثروتمند. کسب خودم فقط خشکبار است. در راس خشکبار هم چهار قلم کالا است. این چهار قلم کالا شامل پسته، بادام، زیره و خرما است. من بعضی وقت ها می گویم صادر کننده زیره ام یا در مواردی گفته می شود من سلطان زیره ام باعث تعجب می شود. من شصت سال است در کار صادرات «زیره» هستم. دنیا من را با نام کسی که « زیره » را می شناسد، مجتهد آن است و بازار آن را می فهمد، می شناسد.
در صادرات زیره اجتهاد دارید؟
در صادرات خشکبار اجتهاد دارم که « زیره » هم یکی است. من در صادرات پسته اجتهاد دارم. من اسم ام زمانی سلطان پسته بود، حالا هم سلطان پسته می گویند. می گویند، من هم ناراحت نیستم.
سلطان خشکبار که بهتر است؟
سلطان خشکبار بگویند. چرا؟ چون من در تمامی کنفرانس های بین المللی خشکبار حضور دارم. پس خشکبار را می شناسم. تجارت من است و در آن ضرر نمی کنم. من تمام دفاتر سال هایی که تجارت کردم را دارم. یک وقت دارایی بیاید به آن نشان می دهم. از سال نخست که 1336 است موجود است. یک سال ضرر ندارم.
سوال همین جاست. چرا؟
برای اینکه ریسک نکردم. روی پای خودم ایستادم. خودکفا بودم. در همین حد اسم من ثروتمند است. نه به آن معنای ثروتمندی که رایج است.
اشاره کردم که ماندگاری مهم است. در سال های گذشته چندین نفر با ثروت های میلیاردی به عرصه های متلف – به طور پر رنگ ورزش- وارد شده اند اما پس از مدتی محو شده اند. این رفت و آمد را چگونه تحلیل می کنید؟
این افراد می آیند و می روند. ما می مانیم. این ها عقبه نداشتند. از کجا آمدند؟ بعد هم ریسک می کنند. ریسک خطر دارد. همانطور که ریسک یک دوره ای منفعت دارد قطعا دوره ای هم نابودی دارد. کی در تجارت شکست می خورد؟ فردی که طمع کرد. طمع، بزرگترین آفت تجارت است. دومین آفت تجارت هم این است که مال مردم را برای خود بدانید. شما می روید صد میلیون تومان یا یک میلیارد تومان از یک بانک وام می گیرید و با آن شروع به کار کردن می کنید. خیال می کنید این پول برای خودتان است. ساعت که تیک تیک می کند شما برای آن پول بهره بدهید. یعنی یک شریک بیخودی برای خودتان درست کرده اید. هر چه در می آورید باید نصف آن را به بانک پرداخت کنید. این موضوع سبب می شود در یک فرصت هایی فرد ثروتمند شود اما چون طمع می کند و ریسک می کند دوباره نابود می شود. افرادی که اینگونه وارد تجارت می شوند همینگونه هم می روند. چه کسی را مشاهده کردید که اینگونه وارد شده باشد و پنجاه سال در عرصه تجارت مانده باشد.
حتی برخی از آنها دو سال هم دوام نیاوردند و در حال حاضر نام آنها را در میان بدهکاران بزرگ بانکی مشاهده می کنیم؟ بیشترین زمان ماندگاری شان چه قدر است؟
4 تا 5 سال. من تا 10 سال هم دوام شان را دیدم. می روند یک کارخانه ای درست می کنند. کارخانه خوب است و می چرخد اما فرد طمع می کند و وام می گیرد تا کار های دیگر کند. این ها در عرصه تجارت نابود می شوند. نمی توانند بمانند چرا که برنامه ریزی در کارشان نیست. طمع زمانی می کنند. در صادرات ما هم هست. یک عده ای برای خاطر ارز می آیند صادرات می کنند. چند وقتی ارز بالا می رود این افراد پول دار می شوند. تا اینکه مقداری قیمت ارز کاهش پیدا می کند هم نابود می شوند. ماندن من برای همین است.
همان تعریفی که از ثروتمند در ذهن تان دارید را چگونه به دست آوردید؟ چگونه موفق شدید؟
زودتر از دیگران در مسائل تجاری، مطلع شدم. زود تر از دیگران تصمیم گرفتم. وقتی تصمیم گرفتم هم بدون درنگ، تصمیم خودم را عمل کردم. من این سه جمله را از پای ساختمان راکفلر بزرگ به خاطر دارم. من حدود 60 سال پیش که تقریبا 17 سال داشتم به نیویورک رفتم.یک ساختمانی آنجا با نام « امپایر استیت » وجود دارد. زمانیکه من به نیویورک رفتم تازه این ساختمان ساخته شده بود. آن راکفلر بزرگ که پدربزرگ این راکفلر ها است ساخته بود؛ اسمش جان راکفلر اول بود. مجسمه او را به اندازه ای بزرگ پای ساختمان « امپایر استیت » گذاشته بودند و سه جمله هم زیر آن نوشته بودند.

نوشته بود که من جان راکفلر اول که این توفیق ها را پیدا کردم به این دلایل است: « زود تر از دیگران مطلع شدم، زود تر از دیگران تصمیم گرفتم، تصمیم گرفتم هم عمل کردم. » رمز توفیق من در تجارت همین سه جمله است که در حدود 17 سالگی در آنجا آموختم. سعی کردم اگر می خواهم صادرات سیب کنم، نخست سیب را بشناسم و مسائل مربوط به آن را زود تر از دیگران بفهمم و مطلع شوم. یعنی وقتی می خواهم سیب صادر کنم باید مشاهده کنم اوضاع آن در دنیا چگونه است. این مطلع شدن به مفهوم رانت اطلاعاتی نیست بلکه بر اساس دانش و بینش است. وقتی مطلع شدم هم باید سریع با دقت و با مطالعه تصمیم بگیرم. وقتی تصمیم گرفتم « دو دلی»، « درنگ » و « صبر کنم ببینم فردا چه می شود » را باید کنار گذاشت. یکی دیگر از رموز من این است که هر وقت هیچ کس کالایی نمی خرد، من می خرم و هر وقت همه دارند می خرند، من کنار می نشینم و یواش یواش جنس ها را می فروشم. یک نکته دیگر هم بگویم و آنهم اینکه گنجشک روی درخت برای آسمان هاست. نباید فریب گنجشک روی درخت را خورد. تا بخواهید بگیریدش می پرد و می رود. این هم یک فلسفه ای دارد. من چون تجارت زیره می کردم یک سفری دوباره در سن 27 سالگی به نیویورک رفتم. یک خریدار « زیره » داشتم. بزرگ ترین خریدار ادویه دنیا در آن زمان بود که از من « زیره » می خرید. یک ساختمان 40 طبقه داشت که برای خودش بود. در طبقه 38 ام نشسته بود. من خودم را به همان طبقه 38 رساندم. به منشی های او گفتم من می خواهم مدیر شان را ببینیم. از من سوال کردند: « تو کی هستی؟ » خودم را معرفی کردم و منشی به من گفت: « وقت گرفتی؟ » پاسخ من منفی بود. منشی در واکنش به پاسخ منفی من برای 46 روز بعد دیگر به من نوبت داد. گفتم: « من امروز آمدم و فردا صبح هم می خواهم بروم. » منشی گفت: « ما نمی توانیم به شما وقت بدهیم. » من هم در جواب گفتم که می نشینم وقتی که مدیر صدایش زد به او بگوید همچین فردی از ایران آمده و قصد ملاقات دارد. منشی رفت و به او گفت که من نشستم. مشاهده کردم که همان خریدار بزرگ خشکبار آمد و من را به داخل اتاق برد. از همه چیز صحبت کردیم.
زبان انگلیسی بلد هستید؟
انگلیسی بلدم. خوبش هم بلد هستم. سخنرانی انگلیسی هم می کنم. تا اندازه رفع نیاز می دانم. بیشتر از حد یک تاجر می دانم.


از آن جهت پرسیدم که چگونه با شرکای تجاری خود ارتباط بر قرار می کنید. به ادامه داستان بر گردیم. داشتید تعریف می کردید که با آن خریدار بزرگ خشکبار جهان از هر دری صحبت کردید؟
رفتم و صحبت مان که تمام شد خواستم خداحافظی کنم اما او از من خواست تا ناهار مهمانش باشم. گفتم به یک شرط می مانم و آنهم اینکه یک نصیحت مرا کند. در اجابت این خواسته من گفت: « گنجشک روی درخت مال آسمان هاست ». من اول نفهمیدم چه می گوید اما نتوانستم بگویم که متوجه نشدم. می خواستم نشان دهم که آدم با هوشی هستم و همه چیز را می فهم ام. به همین علت گفتم که فهمیدم اما توضیح بیشتری بدهد. گفت: «من و تو کارمان تجارت ادویه هستیم و با سلف فروشی سر و کار داریم. سلف هم در تجارت اینگونه است که تاجر می رود و برای یکسال کالا را می فروشد. به هوای اینکه مردم می آیند می خرند. این گنجشک روی درخت است و مال آسمان هاست. تو می فروشی و بازار ترقی می کند و می ری بخری که نمی تونی بخری. این بال می زند و می رود. برای تو نیست. تا کالایی در انبارت نیامده نفروش. »
یعنی سلف فروشی نکن؟
بله. سلف بخر اما سلف ات را نفروش. به من گفت: اگر سلف بخری ، ضرر آن ده درصد است اما سلف بقروشی ضرر آن 200 درصد است. » بعد هم توضیحاتی داد که برای من قانع کننده بود. این را همیشه دارم. من هیچ وقت کالای نداشته را نمی فروشم. من اگر پسته در انبار نداشته باشم نمی فروشم. چرا که گنجشک روی درخت مال آسمان هاست. من پیشنهاد می کنم در کار های تجارتی سعی کنید سلف نفروشید. اگر کارخانه دارید و مجبور هستید که محصولات کارخانه را برای یک سال بفروشید، باید جوری برنامه ریزی کنید که بتوانید بخرید. اگر ریسک کنید و مواد اولیه نداشته باشید و بفروشید گیر خواهید کرد. بازار سلف برای قمار باز ها خوب است. آن تجاری که می بینید می آیند و می روند همین است. طمع در سلف است. سلف مثل وام بانکی 40 درصدی است. به طور مثال شما گرفتار می شوید و به بانک مراجعه می کنید و پول به شما نمی دهند. الان در بازار 38 تا 40 درصد نزول می دهند. کی این نزول را می گیرد؟ همان طمع کار های گرفتار شده این نزول را می گیرند. به هوای اینکه بدهی را می دهند و مازاد را می روم خرید می کنم و استفاده می کنم. اینطور نیست. در باغ سبز بیخود است.
همین تکنیک ها را دارید که به قول آقای حریری در بازار های جهانی برای معرفی شما از کلمه « شعده بازی » استفاده می کنند. قبول دارید؟
این شعده بازی اصصلاحی است که یک فرد ایتالیایی درباره من به کار گرفت. در جلسه ای بودیم یک کسی برگشت و به طور مثال گفت: آمار کشمش دنیا 462 هزار تن است. » بلند شدم و رو به پینو گالکانی اعتراض کردم و گفتم: « پینو! این آقا ما را حساب نکرد. » گفت: « چرا ؟ » در پاسخ گفتم که 462 هزار تن برای دنیاست منهای ایران که 147 هزار تن است. تاکید کردم که 462 هزار تن باید به 147 هزار تن اضافه شود. همه هاج مانده بودند که من این آمار را چگونه در ذهنم جمع زدم. آن فرد بلند شد و از من عذر خواهی کرد. به دلیل همین موارد بود که از لفظ « شعده بازی » برای من در عرصه تجارت استفاده کرد.
پس یک سری هوشمندی هایی هم تجارت احتیاج دارد؟
من تجارت را برای خودم ترجمه کردم. « ت » اول تجربه است. باید در عرصه تجارت تجربه داشت. « ج » معادل جرات و جسارت است. « الف » اعتماد به نفس است. یعنی وقتی تصمیم گرفتیم اجرا کنیم. « ر » رحمت و رافت نسبت به خریدار و فروشنده است. در تجارت نمی توان اخم کرد. « ت » آخر هم توکل به خداست. این ها را که کنار همدیگر قرار دهیم همان تجارت می شود.
چه می شود که یک فردی تاجر می شود و می تواند در عرصه های جهانی کار کند؟
بد قولی نمی کند. برای رفتن در بازار دنیا اولین حرف این است که « خریدی، خریدی/ فروختی، فروختی » اگر خریدی و بازار تنزل کرد نگویی نمی خوام. وقتی یک سیب در انبار است و شما آن را فروختید دیگر به شما تعلق ندارد. برای آن فردی است که آن را خریده است. نفوذ در بازار جهانی همین است که خوش قول باشید. یعنی اگر روی قول تان ایستادید در بازار جهانی جای دارید. خیلی از طرف های تجاری من در دنیا برای من در اتاقی توی خانه شان جا نماز درست می کردند که آقای عسگراولادی می خواهد به خانه ما می آید قرار است نماز بخواند. رسم نیست اما تمامی طرف های تجاری من حتما یک ناهار یا یک شام من را در خانه هایشان مهمان کردند. از آنجاییکه اکثر سفر هایم را هم با همسرم می روم اصرار دارند که حتما یک شام یا ناهار به منزل شان بروم. یک شریک تجاری که پنجاه سال است با او ارتباط دارم هر دفعه به منزلش در پاریس می روم به خاطر من می رود و از قصابی مسلمانان گوشت حلال می خرد. چرا؟ برای اینکه خوش قول هستم. رابطه تجاری در عرصه جهانی فقط با خوش قولی تضمین می شود.


شما به نوعی حافظه تاریخی اقتصاد ایران به شمار می آیید. بحران های زیادی را تجربه کردید. به طور خلاصه آن را مرور می کنید؟
من پنج بحران بزرگ سیاسی- اقتصادی و را مشاهده کردم. من بحرام جنگ جهانی دوم را دیدم. من رضا شاه را از نزدیک دیدم. در سال 1319 به دماوند آمد. کلاس اول بودم که به دماوند آمد. سرپاس مختار رییس شهربانی بود. آمده بود باغ مختار و شب آنجا مانده بود. من رضا شاه را همان جا دیدم. من بحران جنگ جهانی دوم را از سال 1321 تا سال 1325 مشاهده کردم. من نانی که خاک اره در آن می ریختند را دیدم. من بحران ملی شدن نفت را دیدم. دلار 3 تومان و دوزار یادم هست. وقتی در سال 1331 بحران شد دلار 14 تومان شد. باز 7 تومان شد و 40 سال در همین حد 7 تومان باقی ماند. من بحران نیکسون را دیدم. نیکسون وقتی رفت در سخنرانی اش گفت: بچه های مدرسه را در صف آورده بودند. بچه ها را می توان به صف آورد ولی نمی شود به آنها گفت که بخند یا اخم کرد. » من این ها را یادم هست. اسم این هم بحران دکتر امینی- نیکسون بود. بعد وارد فاز بعدی شدیم که در سال 1351 برای ما بحران اقتصادی به وجود آمد. بحرانی که رژیم شاهنشاشی نتوانست آن را مهار کند. انقلاب اسلامی ما یک انقلاب مذهبی بود که ریشه در نابسمانی های اقتصادی هم داشت. بعد از انقلاب هم من به اتاق بازرگانی آمدم. من نماینده حضرت امام در اتاق بازرگانی بودم. حضرت امام سه دستور به ما داد: مشکل تولید را حل کنید، مشکل بیکاری را حل کنید، با خارجی ها هم به جز رژیم صهیونیستی و آمریکا مراوده داشته باشیم. » حضرت امام هشت نفر نماینده در اتاق بازرگانی داشت. مصطفی عالی نسب، علاء میر محمد صادقی، علی حاج طرخانی، ابوالفضل کرد احمدی، علی اکبرپور شهامی ، علینقی خاموشی و من نمایندگان حضرت امام در اتاق بازرگانی بودیم. از این هشت نفر، سه نفر زنده این و پنج نفر هم فوت کرده اند. من هشتاد سال دارم. در انقلاب هم بحران جنگ ایران و عراق را دیدم که بحران سختی بود و موفق شدیم. می دانید در جنگ هزار میلیارد تومان از خانه های مردم به جبهه ها آمد.
تا اینکه به بحران اخیر اقتصادی جهانی رسیدیم. وضعیت اقتصاد ایران پس از بحران جهانی به یکباره چه شد؟
آقای دکتر احمدی نژاد در دولت نهم خوب عمل کرد. در دور دوم دچار تحریم شدیم که باید پیش بینی می کردیم. ما تحریم ها را دور زدیم. ما کشور ثروتمندی هستیم. ما بیش از 120 میلیون تن محصول کشاورزی داریم. ما 500 میلیارد تن ذخیره معدن داریم که 500 میلیون تن آن در حال بهره برداری است. صنایع ما پس از انقلاب رشد بالایی کرده است. کارخانه های ما در منطقه سرآمد است. درست است برخی از ماشین ها باید عوض شود. یا اینکه تولید سیمان ما نزدیک 30 میلیون تن است. تیم اقتصادی دولت باید پیش بینی لازم را برای بحران نکرد.
اگر نخواهیم وارد بحث های کلان اقتصادی شویم یکی از کاربران خبرآنلاین از شما پرسیده که از پول هایی که دارید خرج افراد ندار هم می کنید؟
شعار من این است. هر چه در می آرم 20 درصدش را وجوهات شرعی می دهم. 20 درصد را خرج خانواده می کنم. 20 درصد هم انفاق می کنم. این انفاق شامل مسجد، بیمارستان، مدرسه، فقرا و ... می شود. 20 درصد آن هم پس انداز می کنم.
یکی دیگر گفته بود اگر جای شما قرار داشت موسسه ای ایجاد می کرد تا کسی با شکم گشنه نخوابد. این موضوع را شدنی می دانید؟
اولا همچین چیزی نیست. من در حال حاضر بنیاد خیریه حساس را در شرف تاسیس دارم. می خواهم تمام کار های خیرم را در بنیاد خیریه حساس جمع کنم. من و آقای شمس داریم این کار را می کنیم. در وصیت نامه ام هم نوشته ام که بچه هایم پیگیری کنند. بنیاد خیریه حساس سه هدف دارد. اینکه کسی گرسنه نخوابد ضامن گرسنه خوابیدن مردم دولت است. باید برای مردم شغل ایجاد کرد. تهران 12 میلیون نفر جمعیت دارد. اینکه چه تعداد گرسنه من نمی دانم اما وظیفه دولت است که شغل ایجاد کند. اینکه من با یارانه نقدی مخالف هستم این است که می گویم به جای یارانه نقدی برای مردم شغل ایجاد شود تا بیکاری از بین برود. من در حال حاضر 150 تا 200 نفر زیر پوشش جهزیه امداد دارم. نمی خواهم این موارد را بگویم.
قبول. من فقط می خواستم به این موضوع اشاره کنید که اساسا با خیریه می توان فقر را از بین برد؟
ما وظیفه خیریه ای داریم. امداد راهگشای رفع فقر نیست. امداد باید بیاید شغل ایجاد کند. من اعتقاد دارم یک آدم بیکار اگر از خودش 50 تا 60 هزار تومان پول با کار کردن به دست بیاورد بهتر از این است که دولت بیاید 200 هزار تومان پول به فرد یارانه بدهد. من برای جوانانی که صبح نمی دادند کجا بروند نگران هستم. به همه کسانی که حرف های مرا می شنوند می گویم که وقتی مرحوم رجایی رییس جمهوری بود کشور 36 میلیون جمعیت داشت. مرحوم رجایی گفت کابینه من 36 میلیونی است. رجایی 30 سال پیش شهید شده است. در حال حاضر که کشور 74 میلیون نفر است. اگر بخواهیم حساب کنیم 40 میلیون آدم بین 1 تا 30 سال داریم. این 40 میلیون نفر را اگر تفکیک کنید از 1 تا 15 ساله ها 15 میلیون نفر است. از 25 تا 30 سال هم حدود 10 میلیون نفر هستند. این فاصله 16 تا 25 ساله حدود 20 میلیون نفر هستند. برای این عدد باید شغل ایجاد کرد. تعدادی از آنها دارند در دانشگاه درس می خوانند. وقتی از دانشگاه ها بیرون می آیند کار می خواهند. ما به سالی یک میلیون و 500 هزار شغل احتیاج داریم. پس آقای دکتر احمدی نژاد خوب من، دولت بزرگوار من سالی یک میلیون و 500 هزار شغل احتیاج داریم.
چند تا فرزند دارید؟
5 تا فرزند دارم. سه تا دختر و سه تا پسر دارم.
هیچ کدام تاجر نشدند؟
دو پسر و یک داماد من تاجر هستند.
کمک شان می کنید؟
کمک لازم ندارند. آنها به من کمک می کنند. خدا کمک شان کرده است. از فکر من استفاده کردند. الان امیر علی دو بار بهترین صادر کننده کشور شده است.
جای شما را کم کم می گیرد؟
گرفته است. در پسته از من جلو افتاده است.
نقدی که به شما هست اینکه تجارت سنتی می کنید. در رابطه با فرزندان تان هم این موضوع وجود دارد؟
بچه ها علمی هستند. من توصیه کردم به روز باشند.
یک سوال تکراری و آنهم اینکه واقعا علم بهتر است یا ثروت؟
این سوال همیشه هست. من معتقدم علم بهتر است. به شرط اینکه از علم برای به دست آوردن ثروت هم استفاده کرد. علم باید ابزار تولید ثروت برای کشور و جامعه باشد. کشور نیاز به ثروت دارد. یک ضرب المثل قدیمی است که می گوید « به احوال آن کسی باید گریست که دخلش بود نوزده، خرج بیست.»  این موضوع مهمی است. یعنی در زندگی اجتماعی و شخصی باید درآمد بیش از هزینه باشد. پس از علم باید برای تولید ثروت استفاده کرد.

 

عکس ها: لیلا افشار

 3939

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 283448

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 40
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • امیرحسین IR ۱۳:۵۰ - ۱۳۹۲/۰۱/۰۲
  148 3
  این بخش بسیار زیباست : "من اعتقاد دارم یک آدم بیکار اگر از خودش 50 تا 60 هزار تومان پول با کار کردن به دست بیاورد بهتر از این است که دولت بیاید 200 هزار تومان پول به فرد یارانه بدهد. من برای جوانانی که صبح نمی دادند کجا بروند نگران هستم"
 • بدون نام IR ۱۴:۱۴ - ۱۳۹۲/۰۱/۰۲
  34 1
  دو مورد اشتباه تایپی یا لفظی یا نقلی در متن وجود دارد 1 - تعداد فرزندان 2 - 20 درصد آخری صرف چه میشود
  • بدون نام IR ۰۹:۲۸ - ۱۳۹۲/۰۱/۰۳
   34 3
   چند تا فرزند دارید؟ 5 تا فرزند دارم. سه تا دختر و سه تا پسر دارم. اشتباه
 • حاجي IR ۱۴:۵۰ - ۱۳۹۲/۰۱/۰۲
  84 9
  بله حاج آقاي عسكراولادي!!! شما راست ميگي حاجي جون!!! بعله
 • كمك IR ۱۴:۵۳ - ۱۳۹۲/۰۱/۰۲
  92 7
  دوستان براي رضاي خداهم كه شده يه گلريزون براي حاجي بگيريم طفلي بد تو مضيغه بسر ميبره!!!!
 • بدون نام IR ۱۴:۵۷ - ۱۳۹۲/۰۱/۰۲
  110 6
  آقاي عسگرااولادي يادته چند سال پيش تو جلسه اتاق دسته چك كشيدي بيرون ميخواستي نمايشگاه بين المللي رو از شوراي شهر بخري؟!؟؟؟!!! بنده خدا نماينده شوراي شهر تا ١٨ دقيقه دهانش باز مونده بود!!!!!!
 • بدون نام IR ۱۵:۰۱ - ۱۳۹۲/۰۱/۰۲
  91 13
  تجارت و صداقت هيچ سنخيتي بأهم ندارند!!!!! آيا تاجري حاضرهست قيمت خريد و فروش واقعي خودرا اظهار كند؟!؟؟؟؟
 • بدون نام IR ۱۵:۱۶ - ۱۳۹۲/۰۱/۰۲
  31 6
  ممنون جالب بود اما 2تا سوال: گفتن در سال 1331 دلار که به 7 تومان برگشت تا 40 سال همین حد مونده یعنی تا سال 1371! فکر نمیکنم سال 1371 دلار 7 تومان یا تو همین حد بوده باشه! اینجا منظورشون چی بوده؟ نکنه دلار دولتی؟! شایدم اشتباه تایپی بوده سوال دومم اینه که ایشون گفتن 5تا بچه دارن پس چطور 3تادختر با 3تا پسر دارن اینکه شد 6تااا؟!! شاید با دامادها حساب کردن شایدم اشتباه تایپی بوده اگه واقعا همینو گفته,من ریاضیم خیلی بهتره اما نمیدونم چرا ما به این ثروت نرسیدیم و ایشون با این ریاضی.....
 • مهران US ۱۵:۱۷ - ۱۳۹۲/۰۱/۰۲
  آقای عسگراولادی!به قیمت موفقیت مالی شما و شما ها، ما امسال آجیل نداشتیم برای عید.
 • بدون نام IR ۱۵:۱۸ - ۱۳۹۲/۰۱/۰۲
  بله میشه بفرمایین شما اون دوره چقدر ثروت داشتین و بعد از انقلاب چقدر؟ که ما ها هم بفهمیم هوش شماست یا مسائل دیگر
 • محمد IR ۱۵:۲۹ - ۱۳۹۲/۰۱/۰۲
  56 7
  چرا اينروزها از موفقيتهاي اين آقا بيشتر مينويسيد نكنه.....
 • بدون نام IR ۱۵:۲۹ - ۱۳۹۲/۰۱/۰۲
  11 34
  خیلی خوب بود
 • بدون نام IR ۱۶:۵۶ - ۱۳۹۲/۰۱/۰۲
  52 6
  آیا اساسا کار کردن در اتاق بازرگانی هیچ سهمی در توسعه تجارت ایشان داشته یا خیر؟
 • مهدی IR ۱۷:۲۲ - ۱۳۹۲/۰۱/۰۲
  از قیمت پسته و آجیل شب عید مغلومه که خیلی حلال و حروم سرت میشه.............. همین امثال شما ها هستند که این وضع گرونی را ایجاد کرده اند
 • بدون نام IR ۱۸:۰۱ - ۱۳۹۲/۰۱/۰۲
  80 7
  ما امسال "پسته" را تحریم کرده ایم طبیعتا دلمان هم نمی خواهد شکل و شمایل منحوس آنرا ببینیم پس لطفا اینقدر وارد مقوله پسته و پسته فروش و بخصوص پادشاه پسته فروشان نشوید.
 • سوران EU ۱۸:۲۷ - ۱۳۹۲/۰۱/۰۲
  19 4
  سلام ... سوال کردید چند تا فرزند دارید ... جواب 5تا ... 3تاپسر 3تا دختر ... این که شد 6 تا که ! مرسی
 • بدون نام IR ۱۹:۲۶ - ۱۳۹۲/۰۱/۰۲
  70 8
  حاج عسگر حلاک فقرتم . قربونت یک پراید 74 دارم خواستی بری عید دیدنی بگو بهت قرض بدم فقط سر راحت وقتی کردی 10 لیتر بنزین بزن تو باکش چون مثل جیب شما پاک پاک
 • بدون نام IR ۲۱:۳۱ - ۱۳۹۲/۰۱/۰۲
  57 1
  1-« بر این اساس ثرتمند فردی است که ثروت انباشته دارد... این انباشته کردن هم یا به طور سپرده یا ... صور مختلف است. من هیچ کدام از این ها نیستم». 2-«شعار من این است. هر چه در می آرم 20 درصدش را وجوهات شرعی می دهم. 20 درصد را خرج خانواده می کنم. 20 درصد هم انفاق می کنم... 20 درصد آن هم پس انداز می کنم». 3-این دو بخش را که مقایسه میکنم، نمیدانم چه بنویسم! از یک سو می گویند به دلیل نداشتن دارایی انباشه از جمله «پس انداز»، ثروتمند نیستند، از سوی دیگر می گویند 20 درصد درآمد خود را «پس انداز »می کنند. خب عزیز دلم، اصلا ثروت شما کاملاً حلال و نوش جونت، اما میشه بگید 20 درصد درآمد شما، که به گفته خودتون پس انداز میکنید، چقدره که هنوز خودتون رو ثروتمند نمی دونید؟!
  • بدون نام IR ۱۱:۴۷ - ۱۳۹۲/۰۱/۰۳
   19 3
   درامد عزیز دل برادر . درامد یعنی سود خالص پس از کسر همه هزینه ها ( اوون 80% رو هم اضافه کن)
  • بدون نام IR ۲۲:۱۴ - ۱۳۹۲/۰۱/۰۳
   22 2
   مهم این نیست عزیز دل برادر، مهم اینه که اول گفتن پس انداز نمیکنن، بعدا میگن پس انداز میکنن اون هم 20 درصد. اولاً همین بخش، اینکه گفتن دروغ کم میگن و صداقت دارن و زیر سوال میبره؛ ثانیاً اونایی که دستشون توی کار تجارته و با وسعت و ابعاد کار ایشون آشنا هستن میدونن در آمد تاجری به بزرگی ایشون اونقدر هست که فردی با 2 درصد اون هم ثروتمند محسوب بشه چه برسه 20 درصد.
 • مينا IR ۲۱:۵۱ - ۱۳۹۲/۰۱/۰۲
  23 2
  آقاي عسگر اولادي گفتين: 5 تا فرزند دارم. 3 تا دختر. 3 تا پسر ولي اين مي شود 6 تا. حساب ساده اي است. نه؟
  • بدون نام IR ۱۳:۴۶ - ۱۳۹۲/۰۱/۲۲
   26 4
   این ناشی از هوش سرشار ایشان می باشد! خودشان اذعان دارند !!!
 • یک رفیق قدیمی IR ۰۶:۰۳ - ۱۳۹۲/۰۱/۰۳
  37 6
  یکمی محافظه کار نشدی اسد جان پدر بزرگ ما مصابحه های قبلی شما راهم خواندیم نترس کسی از پول شما بر نمی دارد من به شما خیلی علاقه داشتم ولی این مصاحبه شما در نوع خودش بدترین بود
 • بابي IR ۰۹:۱۷ - ۱۳۹۲/۰۱/۰۳
  37 5
  گوشيش اپل هست يا سامسونگ؟ چرا جي ال ايكس نگرفتي حاجي هم وطنيه كه ميشه حمايت از كا رو سرماييه ايراني هم يه مزيتي كه نسبت به ساير گوشيهاي ديگه داره اينه كه راحت از جيب در مياد
 • باربد A1 ۰۹:۳۳ - ۱۳۹۲/۰۱/۰۳
  83 9
  والا اگر ما هم بند پ داشتیم الان پولدارترین آدم دنیا بودیم
 • علی GB ۱۳:۳۶ - ۱۳۹۲/۰۱/۰۳
  47 7
  "هر چه در می آرم 20 درصدش را وجوهات شرعی می دهم. 20 درصد را خرج خانواده می کنم. 20 درصد هم انفاق می کنم. این انفاق شامل مسجد، بیمارستان، مدرسه، فقرا و ... می شود. 20 درصد آن هم پس انداز می کنم." ایشان ظاهرا مالیات نمیدهند یا حتی اگر به فرض 20 درصد محذوف در جمله بالا مالیات باشد باز هم این درصد بسیار کمی است. یکی از علل اصلی عقب ماندگی و وابستگی شدید به نفت در اقتصاد ما متاسفانه همین مساله است. خیلی از تجار و کسبه از پرداخت مالیات فرار میکنند و این باعث میشود که دولت به فروش دارایی های ملی از محل صندوق ذخیره ارزی کشور رو بیاورد. این یک مدل بسیار مخرب و ناکارآمد اقتصادی دولت در ایران بوده و هست...
 • امین US ۰۲:۰۹ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۷
  26 0
  سلام اقای اولادی من در حدود 7 سال است که در بازار کار می کنم وبیشتر نکاتی که گفته اید بصورت تجربی یاد گرفتم ولی در این مدت که بازار پلگانی شده وهر روز قیمت ها بالا می رود شما چکار می کنید بگویید ما هم استفاده کنیم؟
 • علی IR ۰۱:۵۲ - ۱۳۹۲/۰۲/۲۳
  17 1
  با سلام باید به اطلاع دوستان عزیز برسانم امثال ایشان زیاد هستند میرصادقیها و....بنده چند بار تماس گرفتم حتی حضوری از این آقایان کمک فکری بگیرم متاسفانه جواب ندادند یا .....چه بگویم که همه بفکر خودشان هستند فقط خودشان موفق شوند لا غیر . البته نا امید نیستم و نباشید اول خدا دوم با کسب دانش و تجربه میتوان موفق بود فقط هر جایی و یا مقامی رسیدیم گذشته فراموش نشود. پایدار سربلند باشید
 • reza A1 ۱۳:۲۸ - ۱۳۹۲/۰۵/۰۸
  3 11
  باید تو اقتصاد کشور از حاج اقا اولادی بیشتر استفاده بشه
 • جواد A1 ۱۳:۱۸ - ۱۳۹۲/۰۷/۰۲
  16 0
  من مطالب ایشان را خواندم ولذت بردم چرا که موفقیت دیگران را دوست دارم وبرای ایشان موفقیت آرزو می کنم ولی این را خوب می دام یک تاجر خوب همیشه صادق نیست چراکه راز ثروتمند شدنش را نمی گوید آقای عسگر اولادی علت ثروتمند شما چیزی غیر اینها است که می گویید . این راخود تان بهتر می دانید وبس چرا که این حرف ها کلی هستند.
 • دوست IR ۰۸:۲۴ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۴
  3 6
  نمی دانم چه بگویم فقط حسرتش را می خورم
 • بی نام A1 ۰۹:۴۰ - ۱۳۹۲/۰۸/۱۴
  8 0
  به اين فكر كنيد كه عسكر اولا دي شش برابر مي شود . يك آقا شش آقا زاده اون هم همگي به روز تا جر بين المللي بدون انبا شت ثروت و پس انداز .
 • عبدالرضا A1 ۰۱:۲۸ - ۱۳۹۲/۱۰/۰۸
  2 3
  ممنون درسهای خوبی بود
 • علی دادگر 320 IR ۱۷:۵۲ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۸
  4 1
  لابد یه قابلیت هایی داشته که ایشون تاجر شده و موفق و بازار تهران بخشی از اون رو شونه های ایشون میچرخه همیشه نمیشه تا یک نفر موفق میشه رو بگی از رانت استفاده کرده و یا مال این و اون و خورده دمش گرم خدا به ماهم یاد بده مثله امثال عسگر اولادی ها تجارت کنیم و زندگی و مثله اونا ثروتمند باشیم
 • بهار IR ۱۸:۳۵ - ۱۳۹۳/۰۱/۰۶
  2 0
  آقای عسکراولادی درمقام مسئول اتاق بازرگانی اطلاعات تجارودرخواست های آنها را میبایست به اطلاع کلیه تجار وبازرگانان برسانند اماانحصارا"توسط خودواطرافیان باآنها ارتباط وتجارت برقرار میکنند وثروت های آنچنانی راست میگویند اینکه رانت نیست (واقعا"که) ا
 • یک رفیق قدیمی IR ۱۶:۳۵ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۰
  1 0
  5 فرزند. 3 پسر 3 دختر!!!!!!
 • جباری US ۱۳:۳۰ - ۱۳۹۳/۰۲/۲۳
  3 0
  خیلی جالب بود
 • saeed IR ۱۴:۴۰ - ۱۳۹۳/۰۶/۲۰
  2 6
  بگذارید به عنوان یک تاجر در فلزات شما دوستان را راهنمایی کنم اینرو بدانید که تجارت اول رابطه است رابطه ای از جنس سیاست و بعد اعتبارد و صداقت تجربه های تجارت را می توان اموخت ولی رابطه را باید به دست اورد
 • masoud A1 ۱۵:۰۹ - ۱۳۹۳/۱۰/۰۸
  4 0
  آقای عسگر اولادی موفق باشید اما حرفهای شما بعنوان یکی از بزرگان تجارت ایران و جهان حرفهایی نبود که شور و اشتیاقو تو دل جوانای شیعه ایرانی چند برابر کنه . باران باش و ببار نگو کاسه های خالی از آن کیست یا علی
 • حاجي DE ۱۶:۱۱ - ۱۳۹۶/۰۱/۲۶
  0 0
  كل راز ضرر نكردن حاجي تو اون بيست درصد اوليه سالي ده ميليارد سود كنه دو ميلياردشم ميده ديگه ضرر نميكنه آفرين آفرين از نوع صحبت كردنت تو اين مصاحبه سطح سواد كاملا مشخصه