بخش مسکن در ایران یکی از کاربرترین بخش های اقتصادی است که طی سالیان متمادی روند استفاده از تکنولوژی در آن تغییر چندانی نکرده است.

 بنابراین طبیعی است که هرگونه افزايش دستمزد نيروي انساني بر قیمت تمام شده و حتی میزان عرضه مسكن موثر باشد. به همين دليل بانک مرکزي شاخصی به نام «دستمزد کارگران ساختمانی» را به عنوان يک شاخص مستقل هرماهه مورد ارزيابي قرار می دهد.

در جزییات مورد استفاده بانک مرکزی و مرکز آمار برای به دست آوردن میزان این شاخص، کارگران ساختمانی، بر عکس آنچه عموم مردم فکر می کنند؛ فقط آنهایی نیستند که بیل و کلنگ به دست می گیرند و کار به اصطلاح «یَدی» می کنند. در این فهرست یک «جوشکار» یا «داربست کار» هم جزو کارگران ساختمانی هستند. آخرین آماری که در مورد دستمزد کارگران ساختمانی منتشر شده از سوی مرکز آمار ایران و مربوط به بهمن ماه 1390 است.

در فهرست ارائه شده این مرکز، متوسط نرخ رشد دستمزد کارگران ساختمانی در بازار ساخت و ساز، در بهمن ماه 1390 نسبت به بهمن ماه 1389 بالغ بر11.6 درصد رشد داشته است. در این فهرست اجرت یک ساعت کار بنا پنج هزار تومان، اسکلت کار ساختمان پنج هزار و 700 تومان، بتن ریز پنج هزار و 900 تومان و جوشکار پنج هزار و 200 تومان عنوان شده است.

با اینکه مرکز آمار ایران در گزارشی که پاییز سال 1391 از شاخص دستمزد کارگران ساختمانی منتشر کرد؛ میزان رشد این شاخص را در شهریورماه سال 1391 نسبت به اسفندماه سال 1390 بالغ بر 15 درصد ذکر کرده است؛ اما بانک مرکزی در جدیدترین گزارش خود، عنوان کرده میزان رشد شاخص دستمزد کارگران ساختمانی در همین بازه زمانی حدود 19 درصد بوده است. البته باید به این موضوع نیز توجه کرد که مرکز آمار در گزارشهای خود مناطق روستایی را نیز می گنجاند؛ اما آمار بانک مرکزی منحصر به مناطق شهری است. البته با توجه به نمودار مقایسه ای موجود بین افزایش ماهانه دو شاخص دستمزد کارگران ساختمانی و تورم، به نظر می رسد این وضعیت در ماه های تابستان برای کارگران ساختمانی چندان بد هم نبوده است. نمودار مقایسه ای نشان می دهد در دو ماه ابتدایی امسال، افزایش ماهانه شاخص دستمزد کارگران ساختمانی از میزان تورم ماهانه پایین تر بوده است. اما در ماه های بعدی، فاصله میان این دو شاخص به اندازه ای زیاد می شود که جبران هزینه های یک کارگر ساختمانی را خواهد کرد. بنابراین می توان گفت کارگران ساختمانی در مقایسه با کارگران دیگر بخش ها وضعیت مناسب تری دارند و البته این مساله نیز ناشی از شرایط بازار مسکن است که نرخهای سود حاصل از ساخت وساز - البته در بخش مسکن و نه بخش عمرانی - در حدی است که میزان دستمزد کارگر به راحتی در سود حاصل از فعالیتها جبران می شود. ضمن اینکه شرایط نقل و انتقال کارگر در بازار مسکن بسیار راحت است و قوانین دست و پاگیر (برای کارفرماهای بخش مسکن) کمتر است و همین خود موجب میشود کارفرما در این زمینه با «نرخ سربار» کمتری مواجه شود و با توجه به الزاماتی که در زمینه سرعت اجرای پروژه ها دارد، نرخهای بالاتری را به کارگرانی بپردازد که شغل شان در زمره سخت ترین مشاغل محسوب می شود.

3939

کد خبر 283527

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =