۰ نفر
۵ فروردین ۱۳۹۲ - ۰۰:۰۶

واحدمرکزی خبر:

نخست وزیر ترکیه در اظهاراتی تأکید کرد: عادی سازی روابط فی مابین ترکیه و اسرائیل با عذرخواهیِ صِرف و بدون عمل به وعده های داده شده، امکان پذیر نخواهد بود.
به گزارش واحد مرکزی خبر، رجب طیب اردوغان، روز یکشنبه به دنبال عذرخواهی بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی به خاطر کشتن نُه تبعه ی ترک در کشتی حاوی کمکهای بشردوستانه برای مردم غزه در سال دو هزار و ده میلادی، در اظهاراتی در جمع شماری از مردم کشورش در آنکارا، ضمن اشاره به اینکه برای عادی سازی روابط، عذرخواهی صرف کافی نیست، تأکید کرد: عادی سازی روابط نیازمند گذشت زمان است و اسرائیل نیز باید در این فاصله به وعده های داده شده عمل کند.
اردوغان در بخشی از اظهارات خود گفت: ترکیه خواهان کسب اطمینان از جبران زیان وارد شده به قربانیان حمله به کشتی ماری مرمره است و همچنین اسرائیل نیز باید خود را متعهد بداند که از محدودیت های اعمال شده برای ارسال کالا به غزه بکاهد، در آن صورت ترکیه روابط با اسرائیل را آغاز خواهد کرد.
عذرخواهی نتانیاهو از اردوغان در قالب گفتگویی تلفنی و با وساطت باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا صورت گرفته بود.
در این گفتگوی تلفنی، اردوغان این عذرخواهی را پذیرفت و دو طرف اعلام کردند از سر گیری روابط فی مابین بصورت کامل را در دستور کار خود قرار خواهند داد. اما اردوغان در سخنرانی روز یکشنبه ی خود تصریح کرد، از سرگیری روابط، امری نیست که با سرعت انجام شود.
وی گفت:« ما گفتیم عذرخواهی انجام می شود، جبران مافات صورت می گیرد و محاصره ی فلسطین برداشته می شود. عادی سازی روابط بدون این موارد قابل انجام نخواهد بود. عادی سازی زمانی بوقوع خواهد پیوست که این موارد اجرایی شوند. اما اگر عمل و اجرا در کار نباشد، متأسفم!»

4949

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 283772

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =