منوچهر متکی که تا کنون از بیان جزئیات نحوه خروجش از کابینه کمتر سخن گفته است؛ انتقاداتی جدید را علیه برخی رفتارهای دولت کنونی عنوان کرد.

«در برخی از ادارات نمی‌توان بدون پرداخت رشوه کاری از پیش برد» و « دولت متکفل دین مردم نبوده و بنا نیست دین مردم را دولتی کنیم»؛ طاقديس​هاي انتقادات وي در سخنراني امشبش در نشست همیاران تهران جبهه پیشگامان خدمت بود.
وزير برکنار شده امور خارجه که اين روزها يکي از پنج عضو ائتلاف بزرگ اصولگرايان براي انتخابات رياست جمهوري است، از جايگاه استراتژيک ریاست‌جمهوری سخن گفت و یادآور شد: قرار نیست که یک رئیس‌جمهور برنامه‌سازی کند و قرائت‌های مختلفی از دین را باز کند چرا که دولت متکفل دین مردم نبوده و بنا نیست دین مردم را دولتی کنیم. از این رو جایگاه رئیس‌جمهور در امر کشورداری بسیار استراتژیک است.
محمود احمدي​نژاد بارها و بارها در سخنراني​هايش از جلوه​هاي مختلف دين، هدف از خلقت انسان، پرده​هايي از عبادت و حتي خلقت به دست انسان سخن گفته است.
متکی با تأکید بر اینکه دولت مسئول معیشت مردم است، گفت: جایی که باید قرائت‌ مختلف از دین تبیین شده و ارکان نظام هدایت و هماهنگ شوند جایگاه رهبری است که یک امر ایدئولوژیک محسوب می‌شود. لذا اگر دولتی به سمت ایدئولوژی‌سازی حرکت کند انحراف از جایگاهش آغاز می‌شود.
به گزارش فارس، این عضو ائتلاف اکثریت اصولگرایان با اشاره به اظهارنظر یکی از مراجع درباره تورم و گرانی و موضع‌گیری دولتی‌ها مبنی بر اینکه آنها نباید به این عرصه ورود کنند، ادامه داد: یکی از مراجع می‌گفت وقتی دولت به بحث امام زمان(عج) و دین مردم می‌پردازد ما نیز باید به فکر نان مردم باشیم.
وي همچنين با بیان اینکه برخی در انتخابات خواست خود را برای رسیدن به نتیجه انتخابات القاء می‌کنند اظهار داشت: ما جمعی را تشکیل داده‌ایم، چرا که معتقدیم با هم بودن رمز پیروزی در هر حرکت جمعی است. بنده در حوزه‌های مختلفی در عرصه کارزار کشورداری حضور داشته‌ام. سن و سال ما برای پز دادن گذشته است و ورودمان در این انتخابات برای ثبت در تاریخ نیست. بنده برای پز دادن و سهم‌خواهی به میدان انتخابات نیامده‌ام چرا که به لطف جمهوری اسلامی فرصت هرگونه خدمتی را داشته‌ام.
این عضو ائتلاف اکثریت اصولگرایان ادامه داد: شرایط امروز کشور را می‌توان در دو یا سه حوزه اقتصاد، روابط خارجی و رفتار مسئولان با یکدیگر تقسیم‌بندی کرد.
وی بر همین اساس به نزاع مسئولان دو قوه اشاره کرد و افزود: پیامد اول چنین نزاعی کاهش اعتماد عمومی نسبت به ارکان نظام و پیامد دیگر این است که افراد می‌گویند اگر آنها در سطوح بالا دعوا می‌کنند چرا ما در سطوح پایین دعوا نکنیم و از این رو می‌بینیم که در برخی از ادارات نمی‌توان بدون پرداخت رشوه کاری از پیش برد. ما نمی‌خواهیم هیچ کار مثبتی را در انقلاب نفی کنیم و دست کسانی را که به این ملت خدمت کرده‌اند را می‌بوسیم اما برخی خود را طلبکار انقلاب می‌دانند.
/2929
کد خبر 285375

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 12 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 4
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بدون نام IR ۰۸:۵۶ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۸
  12 0
  شما قرار بود حكومت ديني برپا كنيد حال آنكه دين حكومتي آورديد.
 • فرزاد IR ۱۰:۲۵ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۸
  16 3
  من دو تا سوال از آقای متکی دارم. شما که در مورد انجام نشدن کار در صورت عدم پرداخت رشوه صحبت می کنید، آیا این مسئله رو الان متوجه شدین؟ یا نه، همون موقع هم می دونستید؟ اگز می دونستید و چیزی نمی گفتید یه داستانه، اگر نمی دونستید هم که مشخصا مدیر موفقی نبودید. یه سوال دیگه اینکه اگر هنوز هم وزیر این دولت بودید، باز هم این حرف ها رو می زنید یا الان که دیگه پست و مقامی در کابینه ندارید در مورد دخالت دولت در دین مردم اظهار نظر می کنید؟ این موضوع از ابتدا یکی از واضح ترین شاخصه های دو دولت آقای احمدی نژاد بوده. پس چرا در اون چند سالی که وزیر کابینه بودین حرفی نزدید؟
 • حسن IR ۱۵:۴۰ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۸
  1 0
  فقط خواستم نظر خودم را عرض کنم. جایی نوشته بود : آقای متکی چرا عزل شدید جواب داد آقای احمدی نژاد وقتی یک فرد عادی شد جواب خواهم داد. 2نکته: اولا احسن به آقای متکی که نگفتن.زیرا علت برکناری را بگویید و در بین مسولین اختلاف می افتد.زیرا بعد برکناری حتما خدمت رهبری تشریف بردند و حرفهایی گفتند و امکان نبود علت را اعلام کند آیا مگر اقای لاریجانی به ریس جمهور حرفهایی که در مجلس زدند باعث نشد دشمنان سو استفاده کنند؟ یقینن همین طور است. به نظر بنده آقای متکی فقط بخاطر این اختلافی بین مسولین پیش نیاید گفتند بعد این که احمدی نژاد فرد عادی بشود پاسخ خواهد داد اقای متکی فردی صبور قدرتمند و اصولگرا میباشد. ایا اون موقعی که وزیر بود میتواند در کار ریس جمهور دخالت کند؟ دخالت کرد که عزلش کردند.
 • سعید IR ۱۵:۴۱ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۸
  1 0
  متکی کسی است که در خط رهبری و امام ره پا میگذارد و از حقوق ملت ایران محافظت میکند