نخست وزیر ترکیه در سفر خود به امریکا موضوع برنامه هسته ای ایران ، روابط ترکیه و ارمنستان و بسیاری از مسائل دیگر را بررسی خواهد کرد .

به گزارش واحد مرکزی خبر؛ پایگاه اینترنتی تلویزیون تی آر تی ترکیه گزارش داد ، رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه دیشب پیش از عزیمت به آمریکا در گفتگو با خبرنگاران گفت :‌ ترکیه آماده است در صورت درخواست طرفین تلاشهای لازم را برای میانجیگری میان آنان صورت دهد.

نخست وزیر ترکیه دیشب به منظور دیدار با رئیس جمهور آمریکا رهسپار این کشور شد.

احمد داوداوغلو وزیر امور خارجه ، علی باباجان وزیر مشاور در امور اقتصادی ، اگمن باغیش وزیر مشاور و مذاکره کننده ارشد ترکیه در مذاکرات نهایی عضویت در اتحادیه اروپا ، مصطفی دمیر وزیر مسکن و شهرسازی و ژنرال اسلان گونر معاون رئیس ستاد ارتش ترکیه اردوغان را در سفر به آمریکا همراهی می کنند.

تلویزیون تی آر تی ترکیه اعلام کرد ، نخست وزیر ترکیه در کاخ سفید با باراک اوباما دیدار و درباره مسائل منطقه ای و بین المللی و روابط دو جانبه ترکیه و آمریکا با وی گفتگو و تبادل نظر خواهد کرد.

مسئله قبرس ، موضوع برنامه هسته ای ایران ، روابط ترکیه و ارمنستان ، روابط ایروان و باکو ، درخواست آمریکا برای افزایش شمار نیروهای نظامی ترکیه در افغانستان ، موضوع خروج نیروهای آمریکا از عراق ، تامین امنیت خطوط انتقال انرژی از مهمترین موضوعاتی است که اردوغان و اوباما درباره آنها گفتگو خواهند کرد.

رئیس جمهور آمریکا و نخست وزیر ترکیه پس از این دیدار در کنفرانس خبری مشترک شرکت خواهند کرد.

اردوغان همچنین در دانشگاه جان هاپکینز درباره تلاشهای ترکیه برای برقراری صلح از راه دیپلماسی سخنرانی خواهد کرد.

نخست وزیر ترکیه پیش از عزیمت به آمریکا تاکید کرد ،‌ ‌ بر این باورم که این دیدار موجب تقویت و توسعه روابط ترکیه و آمریکا در زمینه های سیاسی ، اقتصادی و نظامی خواهد شد.

نخست وزیر ترکیه در پاسخ به سوالی درباره درخواست آمریکا برای افزایش شمار نیروهای نظامی ترکیه در افغانستان ، گفت : ما پیش از آنکه آمریکا چنین درخواستی را مطرح کند ، شمار نیروهای نظامی خود را در افغانستان از هفتصد نفر به هزار و هفتصد و پنجاه نفر افزایش دادیم .

اردوغان گفت :‌ ترکیه آنچه را که میتوانست درباره افغانستان ، انجام داده است.

کد خبر 28561

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 3 =