معاونت آموزشی وزارت علوم با ابلاغ دستورالعملی از دانشگاهها خواست 20 خرداد تا 2 تیر هیچ امتحانی برگزار نکنند که این مساله اعتراض های به دنبال داشت.

از طرفی غلامرضا خواجه سروی صبح امروز در نشستی خبری در جمع خبرنگاران گفت برای نخستین بار در طول تاریخ انتخابات ریاست جمهوری کشور با هماهنگی شورای نگهبان و وزارت کشور دانشجویان می توانند در صورت علاقه مندی به عنوان بازرس و ناظر سر صندوق های رای حاضر باشند و برای نخستین بار ناظر برگزاری انتخابات شوند.
وی افزود: در این مرحله معاونت فرهنگی وزارت علوم با همکاری شورای نگهبان و وزارت کشور بخشنامه ای به سراسر کشور ابلاغ می کند تا دانشجویان بتوانند در فرمانداری ها و استانداری های محل زندگی بر اساس هماهنگی های به عمل آمده در این فرایند شرکت کنند.


تحصن می کنیم
مصطفی صابری - دبیر تشکیلات اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: تا کنون در زمینه اعتراض به تغییر امتحانات گزارش هایی را به همراه دیگر تشکل‌ها به وزارت علوم و دفتر نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها ارایه داده ایم حتی نامه ای به دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها ارسال کرده و خواسته ایم آن را به بیت مقام معظم رهبری برسانند.
وی افزود: وزارت علوم مطرح کرده که این تغییرات برای این صورت گرفته که دانشجویان با فراغ بال در زمینه انتخابات فعالیت کنند، اما بحثی که وجود دارد این است که دانشجو باید در دانشگاه فعالیت کند دانشجو کارش تبلیغ نیست، کارش مطالبه گری و عدالتخواهی است که این کار فقط از طریق تریبون دانشگاه انجام می شود.
صابری افزود: این سیاسی کاری دولت است، دولت فهمیده پشتوانه دانشجویی را ندارد و بهترین راه زمین زدن دانشجو این است که او را از انتخابات دور کند.
وی گفت: متاسفانه مسئولان گوش شنوا ندارند و به دانشجو اهمیت نمی دهند در صورت بی نتیجه ماندن اعتراضات اقدامات بعدی را انجام خواهیم داد که تحصن در مقابل وزارت علوم است و یا حتی احتمال تحریم امتحانات هم وجود دارد.
میکائیل دیانی - قائم مقام سیاسی اتحادیه انجمن اسلامی دانشجویان مستقل نیز با اشاره به تغییر تاریخ امتحانات و تعطیلی دانشگاه در ایام انتخابات به مهرگفت: یکی از فرصت‌هایی که هرچند سال یک‌بار برای فضای دانشگاه پیش می آید که به بلوغ سیاسی دانشجویان کمک می کند انتخابات ریاست جمهوری است.
قائم مقام سیاسی اتحادیه انجمن اسلامی دانشجویان مستقل افزود: مساله دیگر بحث سیاسی بودن دانشگاه است وقتی ما فضای دانشگاه را در گیرو دار ایام سیاسی و انتخابات تعطیل کنیم شوک بزرگی به بدنه دانشگاه وارد می شود.
وی ادامه داد: ما از مسئولان درخواست کرده ایم در این زمینه تغییراتی ایجاد کنند و طی یکی دو روز آینده منتظر نتیجه هستیم تا ببینیم وزارت علوم چه تصمیمی اتخاد کرده و آیا تغییرات لازم اتخاذ می شود اگر این تغییرات رخ ندهد تصمیمات دیگری اتخاذ خواهیم کرد.


دانشگاهها و خوابگاهها تعطیل نیستند
با وجود تمامی این اعتراض ها خواجه سروی علت تغییر زمان امتحانات را اینگونه توضیح می دهد و می گوید به علت تداخلی که بوجود می آید ممکن است برخی از دانشجویان و اساتید نتوانند در متن انتخابات حضور داشته باشند. امسال تدابیری اندیشیده شد تا امتحانات پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری به پایان برسد. ضمن اینکه دانشگاه ها و خوابگاه ها در ایام انتخابات به فعالیت خود ادامه خواهند داد تا دانشجویان خود شاهد روند برگزاری انتخابات و حضور مردم در صحنه های دانشگاهی برای رای دادن باشند.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم در خصوص تعطیلی خوابگاه ها در ایام انتخابات گفت روند فعالیت خوابگاه ها در ایام انتخابات مثل سالهای گذشته است اگر چه امتحانات دانشگاه ها 20 خرداد به پایان می رسد عملا تا 24 خرداد اتفاقی رخ نخواهد داد که دانشجویان نگران تعطیلی خوابگاه ها برای حضور در فعالیت های انتخاباتی باشند.
بنا به آمار شورای نگهبان هم اکنون بیش از 23 هزار نفر از دانشجویان و استادان دانشگاه های کشور به عنوان ناظر با شورای نگهبان و وزارت کشور در زمینه انتخابات همکاری می کنند.


ورود کاندیدا ها بی مجوز ممنوع
خواجه سروی در مورد حضور کاندیدا ها در دانشگاه ها هم گفت کاندیداهای ریاست جمهوری، نمایندگان آنها یا فعالین سیاسی تنها با مجوز هیات های نظارت در دانشگاه ها می توانند امکان حضور در این محیط ها را برای تبیین برنامه های علمی خود داشته باشند. هیچ یک از این افراد نمی توانند خودشان را بدون هماهنگی دعوت به حضور در دانشگاه ها کنند.
وی افزود: در این زمینه حتی مسئولان دانشگاه ها هم این امکان را ندارند زیرا حضور این افراد باید تنها با مجوز هیات های نظارت صورت گیرد. دانشگاه جای نقد و تضارب آرا است اما جای هتاکی به حرمت افراد و نظام نیست و لازم است که کاندیداهای حاضر در دانشگاه ها حتما علمی صحبت کنند.
4545

کد خبر 288174

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 11 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • اسکندر IR ۲۱:۱۵ - ۱۳۹۲/۰۲/۰۱
  0
  امتحانات همه دانشگاهها باید تا 20 خرداد تمام شود واین یعنی یک ماه زودتر از موعد مقرر ! با توجه به تعطیلی یک ماهه عید و این یک ماه اجباری از مجموع سه ماه دوره دایری کلاسها دیگر چه می ماند؟متاسفانه تمام برنامه ریزی ها سیاسی شده است...
 • دانشجو IR ۲۲:۲۵ - ۱۳۹۲/۰۲/۰۱
  0
  سلام، امتحانات ما افتاده 4 تا 16 تیر!!! پس کی نمرات رو میدن؟ کی ترم تابستان شروع میشه؟ لطفا همه دانشگاهها را موظف به پایان امتحانات تا 20 خرداد کنید.