روزنامه دنیای اقتصاد منتشر کرد:

بر اساس اطلاعات ارائه شده از سوی مرکز اطلاعات جغرافیایی شهر تهران و براساس نقشه مکان یابی بلند مرتبه‌سازی، محله قدیم تهران موسوم به ارگ قدیم، امن ترین ناحیه از نظر وجود گسل‌های زلزله است.

با وجود سه گسل اصلی شمال، شرق و گسل ری در جنوب کمتر قسمتی را می‌توان یافت که در فاصله‌ای مناسب از سه گسل فوق واقع شده باشد. گسل شمال تهران از لشکرک و سوهانک شروع شده تا فرحزاد و حصارک و از آنجا به سوی غرب امتداد می‌یابد. این گسل در مسیر خود، نیاوران، تجریش، زعفرانیه، الهیه و فرمانیه را در بر می‌گیرد.
گسل ری درجنوب تهران نیز که در صورت فعالیت پرتلفات‌ترین گسل کشور و شاید جهان است. از جاده خاوران شروع و با گذر از دولت آباد و حرکت روی جاده کمربندی تهران در حد نصاب کوره‌های آجرپزی چهار دانگه پایان می‌یابد. گسل شرق نیز که توانایی قوی ترین زلزله را دارا است از شرق به تهران وارد شده و با گذر از اراضی سرخه حصار و حرکت روی بزرگراه شهید بابایی تا مجیدیه و سید خندان امتداد می‌یابد. جالب اینجاست که اکثر حریم‌های انتقال نیروی شهر تهران نیز روی همین گسل‌های زلزله واقع شده است.
در این میان تک گسل ملاصدرا نیز که از خیابان شریعتی تا شهرک غرب انتقال یافته، محلات ونک، میرداماد، سعادت آباد و شهرک غرب را نا ایمن ساخته است. احداث برج میلاد نیز دقیقا در مجاورت این گسل صورت گرفته است.
از محلات به نسبت امن تر شهر تهران می‌توان به راه آهن، محور نواب، محور خیابان انقلاب و آزادی، هفت چنار به علاوه ارگ قدیم تهران اشاره کرد. ارگ قدیم تهران حد فاصل خیابان شوش، هفده شهریور، انقلاب و کارگر جنوبی را شامل می‌شود که بازار تهران، خیابان مولوی، میدان بهارستان، میدان امام خمینی، محله امیریه و خیابان جمهوری اسلامی را شامل می‌شود.
به نظر می‌رسد که مکان یابی حاصل از تجربه چند صد ساله مردم ساکن تهران که منجر به تشکیل محدوده ارگ قدیم شهر شده، بسیار قابل اعتمادتر از مکان‌یابی سال‌های کنونی در گسترش و احداث شهرک‌های حاشیه‌ای شهر تهران است.

 


 برای دیدن تصویر بزرگتر روی آن کلیک کنید.

 

- ساختمان مدرن اسناد ملی ایران دقیقا روی گسل بزرگ سید خندان و در فاصله 100 متری محل تقاطع این گسل با گسل داوودیه قرار دارد.
- ساختمان عظیم بانک مرکزی که شبیه برج‌های دوقلوی نیویورک است بین فاصله 200متری از گسل داوودیه و 400 متری گسل سید خندان قرار دارد.
- ساختمان بلند مرتبه و سنگین روزنامه اطلاعات در کنار گسل در زیر بزرگراه جهان کودک واقع است و همچنین در پشت آن ساختمان گسل سید خندان قرار دارد.
- مجموعه ساختمان‌های کتابخانه ملی ایران -که یکی از سازه‌هایی است که مورد بازدید دانشجویان مهندسی عمران قرار می‌گیرد- بر روی طاقدیس‌های داوودیه قرار دارد.
- ساختمان بلند مرتبه بنیاد مستضعفان در کنار گسل تلویزیون واقع شده است.
- ساختمان عظیم وزارت راه بین دوگسل تلویزیون باختری و عباس آباد واقع شده است.
- ساختمان‌های بلند مرتبه مسکونی و مدرن آتی ساز در کنار هتل اوین، در محل تقاطع گسل محمودیه و گسل عمود بر آن قرار دارند.
- تنها پل معلق تهران یعنی پل پارک وی که در تقاطع خیابان ولیعصر و بزرگراه چمران واقع است دقیقا روی گسل محمودیه قرار دارد.
- پل بزرگراه صدر روی خیابان دکتر شریعتی گسل قیطریه را قطع کرده است.


نقاط زیر در حال حاضر محله‌هایی هستند که در مجاورت یا روی گسل قرار گرفته اند:
- ازشرق و شمال شرقی منطقه زربند، سوهانک، ازگل،استخر، حکیمیه، هنگام، نارمک و بزرگراه بابایی روی گسل‌هایی به نام‌های تلو پایین، کوثر و گسل نارمک که از ده نارمک آغاز و انتهای آن در خیابان استادحسن بنا است.
- در منطقه شمال تهران نیز دارآباد، اقدسیه، پاسداران، کاشانک، قیطریه، کلاهدوز، بزرگراه صدر، دزاشیب، میدان تجریش، سعدآباد، زعفرانیه، ولنجک، نمایشگاه بین‌المللی، مقدس اردبیلی، دره پونک، بزرگراه نیایش تا سولقان روی گسل‌های شمال تهران، نیاوران و محمودیه قرار دارند.
- مناطق میدان ونک، حقانی، ملاصدرا، چمران، ایران زمین در شهرک غرب نیز بر روی گسل داوودیه قرار دارند.
- از جنوب نیز مناطق ابن بابویه، میدان بروجردی، بزرگراه آزادگان، میدان معراج، صالح آباد، جنوب بزرگراه آیت‌الله سعیدی، مناطق جنوبی یافت‌آباد، باغ چهاربری بر روی گسل شهر ری قرار دارند که شاید فعال ترین گسل‌های جهان است. متاسفانه این گسل در صورت بروز زلزله به منطقه ای باتلاقی تبدیل شده و نشست خواهد داشت.

 

نقشه گسل‌های تهران
در میان تعداد زیادی گسل در منطقه، گسل‌های زیر از خطر بالاتری برخوردارند:

 

1- گسل مشا- فشم به طول 400 کیلومتر:  گسل فشاری مشا، گسل بزرگی است که شامل زیر شاخه‌های فراوانی نیز می‌شود زلزله 1830میلادی به منطقه شرقی فعالیت این گسل نسبت داده می‌شود علاوه براین زلزله بزرگی هم که در سال 958میلادی با بزرگای گشتاوری 7/7 در 50 کیلومتری تهران رخ داده است، به قسمت غربی این گسل نسبت داده می‌شود.

مساله مهم در مورد این گسل تلاقی آن با گسل شمال تهران در بالادست سد لتیان است به این جهت که فعالیت این گسل می‌تواند موجب فعال شدن گسل تهران شود گسل فشاری مشا، گسلی است طویل، اساسی و لرزه زا که در راستای آن گستره بلند البرز از شمال روی دامنه‌های جنوبی آن رانده شده است. این گسل دارای راستای شرق، جنوب شرقی - غرب، شمال غربی است. گسل مذکور در روی نقشه‌های زمین ساختی شکل سینوسی دارد و در دو قسمت شرقی و غربی راستای تقریبا شرقی - غربی دارد. شیب گسل فشاری مشا همیشه به سمت شمال و بین 35 تا 70 درجه تغییر می‌کند. این گسل با طولی حدود 400 کیلومتر از جنوب غربی شاهرود و در شرق، تا آبیک در غرب ادامه دارد. دریاچه آب شیرین تار در 15 کیلومتری شرق شهرستان دماوند در راستای این گسل تشکیل شده است.
پهنه گسلی مشا در دره مشا بیش از 10 متر عرض داشته و به شدت بریده، خرده و پودر شده است
 

2 - گسل شمال تهران به طول 75 کیلومتر: گسل شمال تهران بین شاخه غربی گسل مشا و شهر قرار دارد اگر گسل شمال تهران فعال شود میزان خسارت به مراتب خیلی حادتر از زلزله‌ای است که در سال 1968 میلادی رخ داده است گسل شمال تهران از این لحاظ می‌تواند یک چشمه لرزه زا، باشد گسل شمال تهران در فاصله بین کوه‌های شمال تهران و شهر و در روی پهنه‌های جنوبی کوه‌های شمال تهران به طول 75 کیلومتر قرار گرفته است.
راندگی شمال تهران با درازای بیش از 75 کیلومتر در کوهپایه شمال تهران از شرق دره لشکرک ده سبو در شمال شرقی تهران، تا آبادی کاظم آ‎باد 2 کیلومتری شرقی کلار و شمال بزرگراه تهران - کرج و شهر کرج در غرب ادامه یافته و نزدیک‌ترین گسل زلزله زا به شهر تهران است، به نظر می‌رسد که این گسل شاخه‌ای از گسل فشاری مشا است در شمال تهران و در کوهپایه‌ها، در اکثر مناطق این گسل سبب راندگی سازند دوران سوم کرج بر روی آبرفت‌های هزار دره و آبرفت‌های ناهمگن شمال تهران بخش کوهپایه ایران مرکزی در شمال تهران شده است در برخی نقاط مانند باغ اناری در غرب کن و شمال چیتگر راندگی شمال تهران، در داخل سازند کرج دیده می‌شود.


3- گسل جنوب ری به طول 20 کیلومتر: گسل جنوب ری - ایوانکی در جنوب تهران به طول 20 کیلومتر قرار گرفته است تمامی این گسل می‌تواند به عنوان یک چشمه لرزه زا برای تهران باشد گسل جنوب ری در قسمت جنوبی خود دچار انشعابی است که در شمال آن قرار دارد و گسل شمال ری نامیده می‌شود و فاصله بین این دو گسل فقط 3 تا 5 کیلومتر است، به نظر می‌رسد ریشه این دو گسل یکی باشد و آنها نشانه‌های سطحی یک گسل باشند.


4 - گسل شمال ری: در حوالی عظیم آباد در کناره جنوبی بزرگراه ری ـ بهشت زهرا قرار دارد و دیواره‌ای به ارتفاع 2 متر را به‌وجود آورده است امتداد آن شرقی ـ غربی بوده و طولی حدود 16.5 کیلومتر دارد.


5- گسل معکوس آهار: این گسل قسمتی از گسل معروف مشا-فشم را تشکیل داده است که باطولی در حدود 400 کیلومتر از جنوب غربی شاهرود در شرق تا آبیک در غرب ادامه دارد و شیبی در حدود 35 تا 70 درجه به سمت شمال دارد قسمتی از این گسل در ناحیه آهار که یکی از سه شاخه فرعی آن است گسل آهار نامیده می‌شود.


6- گسل معکوس امامزاده داوود: راستای شمال غرب ـ جنوب غرب دارد و از حوالی امامزاده داوود عبور می‌کند این گسل معکوس دارای شیبی معادل 80 درجه به سمت شمال شرق است در حوالی ولنجک این گسل به گسل شمال تهران می‌پیوندد.


7- راندگی پورکان ـ وردیج: از حوالی پورکان در مسیر جاده کرج چالوس تا وردیج و سپس شمال کن و فرحزاد ادامه می‌یابد و دارای راستای شمال غرب جنوب شرق است.


8- گسل کهریزک: از شمال سلطان آباد در غرب تا کهریزک و سپس شمال شمس آباد در شرق امتداد یافته و راستایش شرقی غربی و طولش بیش از 40 کیلومتر است این گسل دیواره‌ای به ارتفاع 1- 10 متر در آبرفت‌های جنوب تهران ایجاد کرده است.


9- راندگی نیاوران: با راستای شمال شرقی ـ جنوب غربی وبا طولی حدود 13 کیلومتر از سعادت آباد تا نیاوران و شمال اقدسیه امتداد می‌یابد.


10- گسل محمودیه: گسلی با سازوکار کششی با راستای شرقی ـ غربی است.


11- گسل شبان کوثر: در شمال تهرانپارس با طول 3 کیلومتر و راستای شرقی ـ غربی واقع است.


12- گسل شرق: گسل شرق نیز که توانایی قوی‌ترین زلزله را دارا است از شرق به تهران وارد شده و با گذر از اراضی سرخه حصار و حرکت روی بزرگراه شهید بابایی تا مجیدیه و سیدخندان امتداد می‌یابد.


13- گسل ملاصدرا: گسل ملاصدرا نیز که از خیابان شریعتی تا شهرک غرب امتداد یافته، محلات ونک، میرداماد، سعادت آباد و شهرک غرب را ناایمن ساخته است احداث برج میلاد نیز دقیقا در مجاورت این گسل صورت می‌گیرد
4747

کد خبر 289009

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 77
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بدون نام IR ۰۹:۲۷ - ۱۳۹۲/۰۲/۰۵
  188 3
  پس یعنی اینطور که میگید خدا رحم کنه، با اون همه ساختمونی که به جای مهندس ساختمون، بنا و شاگرد بنا ساختن...
  • بدون نام IR ۱۰:۵۵ - ۱۳۹۲/۰۲/۰۵
   65 18
   مهندس تو ساختمون کاره ای نیست. 5 دقیقه میاد و یه چرخ الکی میزنه میره. مهم انصاف سازنده و اکیب سالم هستن.
  • بدون نام IR ۱۱:۰۰ - ۱۳۹۲/۰۲/۰۵
   82 4
   منه فوق لیسانسه عمرانه این مملکتم نشستم تو خونه ...
  • بدون نام IR ۱۲:۳۲ - ۱۳۹۲/۰۲/۰۵
   46 25
   حالا مگه مهندسی سازها چی هستن؟!!! همه شون ماستمالی شده!!! بازم اون قدیمیها تا الان سرپا موندن! ساختمون های جدید که با یه تلنگر میریزن پایین!
  • دياکو IR ۱۳:۳۵ - ۱۳۹۲/۰۲/۰۵
   کاش هر چه زودتر تهران خراب شده زلزله بياد که ديگه اينقدر فساد و جرم و جنايت نشه.
  • محمد IR ۱۴:۴۶ - ۱۳۹۲/۰۲/۰۵
   43 20
   ساختمون بيشتر از اينكه به مهندس نياز داشته باشه به مديريت ساخت نياز داره . مديريت مملكت هم كه 1000 سال از دنيا و جهان هشتم ها هم عقب تره. طبق استاندارد بسازن حتي بدون مهندس باز ميتونه كمي مقاومت كنه. ولي كيه كه بره سراغ استاندارد ها.
  • بدون نام IR ۱۹:۳۴ - ۱۳۹۲/۰۲/۰۵
   39 2
   دو سال پیش یه واحد آپارتمان خریدم، سازنده اش به نقشه های تفکیکی، می گفت: تکفیفی! ایشان مولتی میلیاردر بود! خدا به همه رحم کنه، اگه زلزله رخ بده!
 • بدون نام IR ۰۹:۴۰ - ۱۳۹۲/۰۲/۰۵
  مردم که از وجد اينهمه گسل با اين ابعاد خبر نداشتند،اما آيا مسئولين هم بي اطلاع بودند؟
  • بدون نام IR ۱۸:۲۴ - ۱۳۹۲/۰۲/۰۵
   19 0
   خدا به خیر کنه حالا از فردا قیمت زمین های اون 2 تا منطقه آبی چند برابر می شه استناد می کنن به خبر آنلاین خدا بهت رحم کنه
 • بدون نام IR ۱۰:۰۶ - ۱۳۹۲/۰۲/۰۵
  112 0
  زیاد فرقی نمیکنه بخواد زلزله بیاد همون ارگشم خراب میکنه نکنه هم بعد زلزله از گرسنگی و بی امکاناتی شاید جونشون از دست بدن به جای این حرفا روش های ایمنی و... موقع زلزله رو بگید دیگه کار از کار گذشته شما دارید گسل شناسی میکنید سازمان و ونهادی که کارش اینه مراکز مهم رو گسل ساخته شما حالا می خواید بافت شهرو تغییر بدید اونم الان !!!!
  • بدون نام IR ۱۱:۳۲ - ۱۳۹۲/۰۲/۰۵
   69 13
   همین الان این زلزله های اقتصادی داره کارمون رو تموم میکنه، نیاز به زلزله ژئوفیزیکی نداریم ما! والا !
  • رضا IR ۱۸:۱۵ - ۱۳۹۲/۰۲/۰۵
   21 61
   من شخصا دوس دارم تو تهران زلزله بياد تا تهراني ها قدر اين همه امكاناتي رو كه دارند و بقيه شهر ها ندارن ، بدونن و اين قدر غر غر نكنن. خبر نظرمو بذار
  • بدون نام IR ۰۰:۴۷ - ۱۳۹۲/۰۲/۰۶
   4 1
   شما هم تشریف بیارید تهران.جا براتون هست
 • شهرستاني!! IR ۱۰:۲۹ - ۱۳۹۲/۰۲/۰۵
  با اين وضع خدا رحمتتون كنه حداقل تهران يه مقدار سبك تر ميشه از جمعيت و جرم جنايت.. من كه سالي يكبار به زور راهم بيوفته اونورا.. شهر شلوغ و هزار رنگه زياد خوشم نمياد حال بهم زنه ترافيك و بعضي ادماش.
  • بدون نام IR ۱۰:۴۹ - ۱۳۹۲/۰۲/۰۵
   65 29
   برو همون قربتکده خودت حالشو ببر
  • گلی US ۱۱:۱۹ - ۱۳۹۲/۰۲/۰۵
   47 17
   عزیزم شاید خودتم خدا رحمت کنه روزای قشنگ خلوتیه و شکلاتیو نبینیا .....
  • یک هم وطن تهرانی IR ۱۱:۴۷ - ۱۳۹۲/۰۲/۰۵
   95 16
   واقعا باعث تاسفه که تا این حد بی رحمانه در رابطه با کشته شدن خیل کثیری از هموطناتون اظهار نظر می کنید. من نمی دونم چی باعث شده که تا این حد دلتون از تهرانیا پر باشه ولی کاش این نکته همیشه یادمون باشه که ما همه ایرانی هستیم و تا به حال یکپارچه برای دفاع از وطنمون در برابر بیگانگان مبارزه کردیم. متاسفم که اختلافات قومیتی ممکنه به جایی برسه که تا این حد سنگدلانه درباره اتفاق افتادن یک فاجعه برای هموطنامون اظهار رضایت کنیم.
  • از دروازه دولاب IR ۱۱:۵۵ - ۱۳۹۲/۰۲/۰۵
   79 12
   آفرین ، به دوستات هم بگو برگردن پیشت ، دیگه احتیاجی به زلزله نیست همینجوری سبک میشه
  • لاله IR ۱۲:۱۶ - ۱۳۹۲/۰۲/۰۵
   83 15
   جناب شهرستاني نميدونم تهران چه داغي روي دل بعضي ها گذاشته كه انقدر از انسانيت دورشون كرده كه حتي حاضرند هموطناشون بميرند تا خوشحال بشن !!!!!!!!!!!
  • بچه تهران IR ۱۲:۳۳ - ۱۳۹۲/۰۲/۰۵
   69 7
   ما ميگيم زلزله اون وقتي بياد كه شما تشريف مياريد ! در اين صورت خدا شما رو هم رحمت كنه !!!!
  • بدون نام IR ۱۲:۴۰ - ۱۳۹۲/۰۲/۰۵
   60 27
   شمایی که میگی تهران زلزله بیاد بهتره من خودم هم شهرستانیم زیاد هم از تهران خوشم نمیاد چند سالی هم اونجا زندگی کردم اما اونا هم انسانند حالا با هر خصوصیتی .در ضمن اگر تهران زلزله بیاد ایران فلج می شه از سرور اصلی بانک ها گرفته تا دانشگاه ها و فرود گاه ها تو تهرانه تمام این ها به هم می ریزه ایران هرج مرج می شه پس باید دعا کنیم که هرگز تو ایران مخصوصا تو تهران زلزله نیاد
  • تهرانی IR ۱۳:۰۳ - ۱۳۹۲/۰۲/۰۵
   81 38
   اگر از شهرستانها نمی آمدید الان تهران گلستان بود و جای ما رو هم تنگ نمی کردید
  • حامی IR ۱۳:۱۳ - ۱۳۹۲/۰۲/۰۵
   8 58
   با شما تا کمی موافقم. گرچه خودم در تهران زندگی میکنم
  • معصومه IR ۱۳:۳۷ - ۱۳۹۲/۰۲/۰۵
   69 16
   خواهش میکنم بی انصاف نباشید.من دلبسته و عاشق شهرمم با تمام آلودگیهاشو ترافیکهاش.ولی اینو بدونید اگه شهر نازنین(از نوع رسم الخط طهران) به این روز افتاده در اثر مهاجرتهای بی رویه از جاهای دیگه ایران به اینجاس که اونم برمیگرده به بی درایتی و بی فکری مسئولان مربوطه...
  • بدون نام IR ۱۳:۴۵ - ۱۳۹۲/۰۲/۰۵
   24 5
   دست شما درد نکنه...
  • S IR ۱۶:۱۲ - ۱۳۹۲/۰۲/۰۵
   38 23
   شما شهرستاني ها چه گلي به سر كشور زديد مثلا؟؟؟؟ مني كه جد در جد پدري و مادريم تهراني بودن به تهراني بودنم افتخار ميكنم عاشق شهرم هستم ، شماها لطفا انقد بي احترامي نكنيد ، خوبه يكي هرچي فحش بلده به شماها بگه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ اگه شهرستاني ها انقد مهاجرت نميكردن شهر منم الان انقد شلوغي و آلودگي نداشت . منم آسوده بودم تو شهر خودم. بهتره اول انسان باشيم كه از همه چي مهمتره . نه اينكه آرزو كنيم تعدادي بميرن . جنابعالي احتمالا با ديدن مرگ تهراني ها يا كساني كه تو تهران زندگي ميكنن ميخواي عقده هاي درونيت فروكش كنه. درضمن اون كساني كه از تهران مينالن بهتره برگردن شهر خودشون و شهر ما رو الكي شلوغ نكن.
  • بدون نام AU ۱۸:۴۸ - ۱۳۹۲/۰۲/۰۵
   30 7
   خیلی پست و بی رحمانه بود کامنتت آقای "شهرستانی". منم خودم شهرستانی هستم و وقتی این کامنتو خوندم جای تو خجالت کشیدم.
  • بدون نام IR ۱۱:۰۲ - ۱۳۹۲/۰۲/۰۶
   4 0
   اگه شما تهرانی تو تهران پیدا کردی سلام منو هم برسون ! اینجا شهر فرنگه و ایران کوچک !!! و از زمانی بد شده که از هر جایی بلند شدن اومدن تهران !!!!!!!!!!!!!!!
 • مجید IR ۱۰:۲۹ - ۱۳۹۲/۰۲/۰۵
  خداییش الان با این اوضاع اقتصادی فقط یه زلزله ی 7 ریشتری کم داریم!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  • علی IR ۱۱:۳۰ - ۱۳۹۲/۰۲/۰۵
   19 12
   راحت میشیم نه؟؟؟
 • قشمی IR ۱۰:۴۳ - ۱۳۹۲/۰۲/۰۵
  16 29
  پس با این اوصاف باید بگیم تهرانیهای عزیز خدا رحمتتون کنه و روحتون شاد. البته امیدوارم همچین اتفاقی نیفته .
 • حمید IR ۱۰:۴۹ - ۱۳۹۲/۰۲/۰۵
  31 3
  خوش به حال ارگ نشینا با این خبر خونشون چند برابر میشه!
 • ارگ نشین IR ۱۰:۵۱ - ۱۳۹۲/۰۲/۰۵
  24 3
  خوش به حال ساکنین ارگ با این خبر خونشون چند برابر میشه!
 • گلی US ۱۱:۱۷ - ۱۳۹۲/۰۲/۰۵
  48 2
  بابا ولمون کن دیگه چقدر استرس میدی خبر آنلاین هروز تا چشمون باز میکنیم اون بالا یا نوشتی زلزله اومده یا میاد یا خواهد اومد ......آخه الان این چه خبریه نوشتی دوساعتم طولش دادی یه کلمه مینوشتی همه جای تهران میترکه دیگه ...شرق و غرب و شمال و جنوب همه رو گسل ....بعد اون مناطق سبز امنتم که یه جاهای پرتیه که ....حالا گیریم مثلا تو زلزله نمیریم مگه نمیدونی لوله کشی گاز تهران و فاضلابش چطوریه ؟؟؟بعد زلزله یا از آتیشسوزیه لوله های گاز میمیریم یا تو فاضلاب غرق میشیم....حالا گیریم از اینم جون سالم بدر بردیم همین چند روز پیش چندتا خونه تو خیابونه ما به دلیله بی احتیاطیه سازنده برجی بغلی ریخته بود پایین ملت بجای کمک ریخته بودن دزدین وسایلو و تجاوز به عنف وو اینا ...یعنی بی خیال دیگه....
  • بدون نام IR ۱۸:۴۴ - ۱۳۹۲/۰۲/۰۵
   15 1
   گل گفتی
 • بدون نام IR ۱۱:۲۳ - ۱۳۹۲/۰۲/۰۵
  43 1
  در صورت وقوع زلزله شدید در تهران خوش شانس ترین مردم کسانی هستند که فورا می میرند. آنها که می مانند با درد وزخم ، نابسامانی ، موشهای جهش یافته و غارتگران فرصت طلب مواجه می شوند. بعد از زلزله ،امنیت، بزرگترین مسئله است. آنهائی هم که روی گسل یا نزدیک آن نیستند گمان نکنند که بی نصیب خواهند بود.
 • بدون نام IR ۱۱:۲۷ - ۱۳۹۲/۰۲/۰۵
  24 10
  اونهایی که قیمت مسکن را تو تهران چند برابر کردند و خون مردم رو میمکند منتظر زلزله باشند. اون موقع مسکن تو تهران را مفتی هم بدهتد کسی نمیخواد..
 • خطاب به شهرستاني IR ۱۱:۳۲ - ۱۳۹۲/۰۲/۰۵
  34 10
  مردم تهرون رو همون شهرستاني ها تشكيل ميدن كه ازشون بدت مياد تهروني اصيل كم داريم
 • علی IR ۱۱:۳۲ - ۱۳۹۲/۰۲/۰۵
  35 2
  نکته جالب مناطقی که تو تهران از همجا گرونتره از همه جا پر خطر تره
 • دانیال IR ۱۱:۵۴ - ۱۳۹۲/۰۲/۰۵
  27 8
  اگر بعد از زلزله ی تهران تنها بازمانده خانوادتون بودید،ناراحت نباشید. زیاد طول نمیکشه که این عذاب تموم میشه. چون بعد از زلزله لوله های گاز تو سطح شهر شروع به منفجر شدن میکنه و اگر کسی زنده باشه .... حالا اگه کسی از این انفجار ها نمیره حتما به خاطر دودهای ناشی از انفجار میمیره .اگر 1درصد کسی زنده بمونه از رسیدگی های زیادی (آقایان) میمیره.کلا زلزله تهران بعیده بازمانده داشته باشه.فــــــــــــآتهه.
 • شیدا IR ۱۱:۵۷ - ۱۳۹۲/۰۲/۰۵
  27 3
  دولت باید الان باید به فکر این باشد که در صورت بروز چنین حوادثی چه اقداماتی را میتواند انجام دهد مثل تمام کشورهای پیضرفته دنیا
 • بدون نام IR ۱۲:۰۱ - ۱۳۹۲/۰۲/۰۵
  30 2
  یهو بگو همه جا رو گسله دیگه !
 • بدون نام IR ۱۲:۰۳ - ۱۳۹۲/۰۲/۰۵
  35 2
  چیزی به اسم منطقه امن در تهرات وجود ندارد
 • محمد IR ۱۲:۱۵ - ۱۳۹۲/۰۲/۰۵
  4 34
  تهران يك دهات بزرگه بايد كوچك بشد شايد با زلزله شايد با سياست زدگي مسئولين نظام شايد هم با اشرافيت در عين فقر و فحشا -خدا رحممون كند
 • بدون نام US ۱۲:۱۶ - ۱۳۹۲/۰۲/۰۵
  25 14
  اگر خدایی نکرده زلزله ای در تهران بیاد با توجه علمک های گاز که در همه جا،جاخوش کرده اند.پشت بند زلزله بزرگ ترین اتش سوزی قرن اتفاق می افتد
 • بدون نام IR ۱۲:۱۸ - ۱۳۹۲/۰۲/۰۵
  24 19
  بعد از زلزله تهران خوشبخت کسیه که مرده .
 • سامان04 IR ۱۲:۲۱ - ۱۳۹۲/۰۲/۰۵
  13 37
  ای بخندیم
 • بدون نام IR ۱۲:۳۱ - ۱۳۹۲/۰۲/۰۵
  26 11
  آقا گسل مشا چی میگه؟!!! :)) فشارش هم خیلی زیاده گویا
  • بدون نام IR ۱۵:۱۴ - ۱۳۹۲/۰۲/۰۵
   16 1
   ای بگم چی بشی با این کامنتت ترکیدم از خنده
 • بدون نام IR ۱۲:۴۳ - ۱۳۹۲/۰۲/۰۵
  5 44
  یه زلزله 7 یا 8 ریشتری از واجباته واسه تهران
 • بدون نام IR ۱۲:۴۴ - ۱۳۹۲/۰۲/۰۵
  26 12
  پراید بیست میلیون ، بنزین 1300 تومن ، یه زلزله هم بیاد .... هوتوتو همه با هم سابیدیم به الک !
 • مهرداد IR ۱۲:۴۸ - ۱۳۹۲/۰۲/۰۵
  23 15
  اولین اقدامی که می تونه تاحدودی الیتام بخش باشه اینه که از دادن مجوز ساخت در مناطق پر خطر ،اکیدا اجتناب بشه وبا استاندارد جهانی تا دو کیلو متر اطراف گسل ،برای ساخت و ساز مجوز های مهندسی سختی در نظر گرفته شود.
  • ساکن تهران در حال خفه شدن بین ساختمان‌ها IR ۲۲:۵۱ - ۱۳۹۲/۰۲/۰۵
   0 0
   اولین اقدامی که می تونه تاحدودی الیتام بخش باشه اینه که بر روی کیفیت ساخت و سازها و مخصوصاً استاندارد مصالح نظارت جدی بشه. یکی از بزرگترین مشکلات مصالح غیراستاندارد هستند. در جایگاه دوم شهرداری باید قوانین ساخت و ساز و شهرسازی را برای مناطق فرسوده تهران بررسی کند و امکان نوسازی آن مناطق را فراهم کند اما نباید هرگز بدین شیوه کنونی پیش برود که تمام کوچه‌های تهران پر شده از ساختمان‌های ۵ - ۶ طبقه چسبیده به هم. باید قوانین عوض بشه بایست سازه‌های غیرقانونی بلند مرتبه که هنوز پایان کار نگرفته‌اند تخریب بشوند و یا حداقل کوتاه بشوند. یکی دیگر از مشکلات پیشروی ساختمان‌ها در کوچه‌ها هست که حتی همان اندک راهی که می‌توانست عامل کمک رسانی باشد را مسدود خواهند کرد. همه اینها به عهده و مسئولیت شهرداریه
 • حبیبیان IR ۱۲:۵۶ - ۱۳۹۲/۰۲/۰۵
  18 25
  چندسال است زلزله اومده . پولدارا خبرندارن میگی نه ازبقال وقصاب ونانوای محل بپرس.وقت کردی یه سرم بنگاه بزن
 • بدون نام IR ۱۳:۰۰ - ۱۳۹۲/۰۲/۰۵
  38 2
  توضیحات عکس چیز دیگه رو می گه ها!!! زده که رنگ ها بیانگر تعداد ساختمان در منطقه هست نه اینکه شما می گید!!! یه نیگا دیگه بندازید!!
 • هومن IR ۱۳:۰۹ - ۱۳۹۲/۰۲/۰۵
  24 20
  زلزله تهران حتمی است 100 درصد است وکشتار میلیونی می کند در نتیجه بهشت زهرا هم جا ندارد میلیونها جنازه را دفن کند و من این را می دانم که زلزله تهران با آن همه کشتار بزرگترین فاجعه و تراژدی قرن 21 است حتی از بمباران اتمی هیروشما و ناکازاکی ژاپن در جنگ دوم جهانی و بمباران 24 ساعته شهر درسدن در آلمان توسط متفقین بسیار بسیار فاجعه بار تر است .
  • ماشاا... IR ۲۳:۳۴ - ۱۳۹۲/۰۲/۰۵
   0 0
   خدا عاقبت همه را ختم به خير کنه ! ولی اين که قصه خوردن نداره قبرستان همه شهرستانها جای خالی داره...
  • s IR ۱۴:۴۹ - ۱۳۹۲/۰۲/۰۷
   1 0
   دیگه دراینصورت اموات را در بهشت زهرا دفن نمی کنند که ..! معلومه !!!!گورهای دسته جمعی میسازند. راستی شهرستانی های عزیز هم باید بیایند کارهای کفن و دفن مارو انجام بدن.!!!
 • بدون نام IR ۱۳:۳۷ - ۱۳۹۲/۰۲/۰۵
  23 2
  شکل گسل های تهران شرقی-غربی است و این موضوع یکی از مزیت های این گسل ها به حساب می آید و کمتر تحت تاثیر زلزله های اخیر ایران قرار میگیرد.اما همین مزیت یک عیب بزرگ دارد و آن غیر قابل پیش بینی بودن این گسل هاست. معمولا هنگامی که یکی از گسلهای شمال غربی-جنوب شرقی در ایران فعال بشه(مثل حالا) بقیه نیز کم و بیش متاثر از آن قرار میگیرند(بیشتر گسل های ایران اینگونه اند) و شهرهایی که بر روی این گسل ها قرار دارند باید به نوعی به هوش باشند.اگه به زلزله های چند روز اخیر ایران نگاه کنیم این زلزله ها بیشتر روی همین گسل ها(شمال غربی-جنوب شرقی) اتفاق افتادند و زنجیر وار به هم متصل اند و همین امر باعث میشود انرژی این گسل ها به مرور آزاد شود.اما گسل تهران ساکت است و به نوعی آرامشی است قبل از طوفان.
  • بدون نام IR ۰۱:۳۰ - ۱۳۹۲/۰۲/۰۶
   1 0
   دقیقا قضیه مثل فنری است که مدام جمع میشه
 • گلی IR ۱۴:۴۱ - ۱۳۹۲/۰۲/۰۵
  18 2
  خبر آنلاین جون من یه پیشنهاد ناب واست دارم که هم سایت شما ویزیتورها در عرض یه روز 1000 برابر شه هم به ما مردم یه کمکی کرده باشه .پیشنهاد اینه که لطف کنین از همون آقای رزاقی که ماشین پیشبینی اختراع کرده بود که تا پنح شاله آینده رو پیش بینی میکرده بپرس ببین تهران زلزله میاد یا نه حداقل از 5 تا 10 اریبهشت رو بپرس؟؟و لطفا ازش بپرس ببین قیمتهام میاد پایین چون این قیمتهام تلفات سکته قلبیو و خود کشیش بیشتر از زلزله نباشه کمتر هم نیست . ببین ما مردم عادی که نه خبر نگاریم و نه ....به این آقا دسترسی نداریم اما شما راحت میتونین این کاروکنین که هم واسه ما مفیده هم واسه خودتون و هم اگه اون ؟آقا درست بگه واسه خودش که میتونه حرفش ثابت کنه .... .مرسی
 • بدون نام IR ۱۵:۱۷ - ۱۳۹۲/۰۲/۰۵
  5 20
  تقلبی و قصور پزشکی همه ی ما دوست داریم خاطرات خوش فرزندانمان را بیاد آوریم و از آن لذت ببریم ،اما من توان مرور خاطراتی که شاید از بهترین لحظه های عمرم با آریا (فرزند5 ساله ام ) بود را ندارم. همیشه از خداوند فقط آرزوی سلامت خانواده ام را داشتم ،شاید این ابتدایی ترین خواسته هر پدر و مادری باشد،اما همین هم از ما گرفته شد. بگذارید شرح این مرگ نا بهنگام و عجیب را برایتان بیان کنم. بدون شک شما هم متوجه خواهید شد که آریا ،چقدر بی جهت از دنیا رفت. ...پسرم بهمراه مادرش از اصفهان به اهواز آمدند(پنج شنبه مورخ۲۴/۹/۹۱ ساعت هشت شب) که یکماه پیش هم باشیم به دلیل اینکه محل کارم اهواز بود. پسرم روز قبل سرما خورده بود و کمی هم سرفه می کرد گفتیم فردا صبح می بریم بیمارستان،و همین کار را کردیم و او را به بیمارست
 • بدون نام IR ۱۶:۰۷ - ۱۳۹۲/۰۲/۰۵
  13 15
  خدا نکنه این اتفاق برای هم میهنای ما بیفته ما همینجوری هم خیلی مشکل داریم
  • مهندس IR ۰۱:۲۶ - ۱۳۹۲/۰۲/۰۶
   0 0
   متاسفانه دیر و زود داره اما بالاخره اتفاق می افته
 • رضا IR ۱۶:۲۹ - ۱۳۹۲/۰۲/۰۵
  10 25
  آره فقط باید به تهران برسیم واقعا شهر های دیگه که بود و نبودشون اصلا مهم نیست، مثلا مشهد زلزله بیاد 8 ریشتر، همه زیر آوار بمونن تا چند ماه، همه شهر بو بگیره، اصلا مهم نیست. یا تو اصفهان بیاد 8.2 یک نفر زنده در نره، اصلا مهم نیست. فقط جون شهروندان تهرانی مهمه. آره. خوب آخه فداتون بشم، که جان دارد و جان شیرین خوش است. به علاوه باید همه جا رو رسیدگی کرد چون فوایدش یکی دوتا نیست آخه. در ثانی اگه خدا اراده کنه و بخواد هیچ احد الناسی نمیتونه پیشگیری کنه، پس لطفا توجهتون رو بیشتر به سمت ایرانیان معطوف کنید تا به تهرانی ها. رضا از مشهد
  • گلی US ۱۱:۲۵ - ۱۳۹۲/۰۲/۰۶
   4 1
   اصلا حرفت چه ربطی داشت ؟؟؟خب تهران پایتخت واز همه جا پر جمعیت تر(تمام تمرکز اقتصادی و سیاسی و فرهنگی خلاصه همه چی مملکت اینجاست )و اگه خدای نکرده اتفاقی بیافته همه جای ایران با هم فلج میشه چون همه تصمیمات اینجا گرفته میشه ولی اگه خدای نکرده مثلا مشهد زلزله بیاد فقط همون قسمت رو فلج میکنه نه همه جای ایرانو و قضیه ام اینه خیلی وقته که از وقته زلزله ای که قرار بوده تهران بیاد گذشته و هنوزنیومده و کارشناسها نظرشون اینه که هر چقدر که از تاریخش بگذره احتمال اینکه خدای وسیعتر و مخربتر باشه بیشتر ....بعدشم مگه خبر آنلاین دقیقه به دقیقه که شهرستانها زلزله میاد رو کاور نمیکنه ؟؟؟یعنی فقط در مورد تهران مینویسه یه ریویو کنی سایت رو بعد نیست ...در کل خداکنه نه تهران بیاد و نه مشهد یا جایی دیگر در ایران
 • يه نفر IR ۱۶:۳۱ - ۱۳۹۲/۰۲/۰۵
  29 7
  همه جاي ايران سراي من است بهتره ما مردم اين روزها با هم متحد باشيم و فكر چاره بكنيم و بهتره كه به همديگه انرژي مثبت بديم عزيزان
 • بدون نام IR ۲۰:۳۷ - ۱۳۹۲/۰۲/۰۵
  1 0
  هشدار.... گسل تهران الآن فعال هست
 • سامان 04 GB ۲۳:۰۷ - ۱۳۹۲/۰۲/۰۵
  1 0
  عجب فیلمی بشه
 • اکبر IR ۰۰:۳۷ - ۱۳۹۲/۰۲/۰۶
  6 0
  تهرانی های عزيز ما همه شهرستانيها دوستون داريم.آرزو می کنم همه بندگان عاقبت به خير بشن
 • مقيمي IR ۰۰:۵۲ - ۱۳۹۲/۰۲/۰۶
  4 0
  وقتي اين كامنتهائي كه بعضي از دوستان تهراني و شهرستاني براي هم مي فرستند را مي خواني بايد براي انسانيت تاسف خورد. همه ما انسانيم و يك خدا داريم و ما را براي دشمني نيافريدند. درست است كه زندگي سخت شده و همه ما يكجوري گرفتاريم ولي اگر محبت و دوست داشتن همنوع را هم از ما بگيرند ديگه چيزي برامون نمي مونه. اگر براي همديگه كاري نمي تونيم بكنيم لااقل محبتمان را دريغ نكنيم.
 • مهندس IR ۰۱:۲۴ - ۱۳۹۲/۰۲/۰۶
  0 0
  گسل دارای حریم می باشد، یعنی تا فاصله معینی (فرض کنید 2 کیلومتر) از آن نباید هیچ گونه ساخت وسازی انجام شود. در غیر این صورت حتی با داشتن بالاترین کیفیت اجرا باز هم سازه دچار مشکل میشود. حال باید دید چه کسی اجازه این ساخت وسازها در حریم گسل رو میده. متاسفانه در اینجا خلا قانونی داریم و هیچ منعی وجود نداره و میبینیم که حتی در ساخت برج میلاد هم این مورد رعایت نشده. از طرف دیگر مساله زلزله تهران با امنیت ملی هم ارتباط مستقیم داره ، به این معنی که پس از زلزله نیروهای خارجی به راحتی کشور رو تصرف می کنند(با اینکه به کمکشان نیاز است)مانند چیزی که در زلزله هاییتی رخ داد. و درنهایت یک فاجعه انسانی خواهد بود ،اما در عجبم که کسی به روی مبارکش نمی آورد. باید از جایی شروع کرد...
 • بدون نام EU ۱۱:۱۷ - ۱۳۹۲/۰۲/۰۶
  0 0
  این نقشه به نظر خیلی قابل استناد نیست چون مشخص نشده که در صورت فعال شدن کدوم گسل در تهران قراره این اتفاقات بیافتد....گسل مشا، شمال، ری و.....؟! و مقاومت مناطق در صورت فعال شدن هر کدوم از این گسل ها قطعا متفاوت خواهد بود ... البته به نظر میرسه با توجه به نقشه ،فعال شدن همه گسل ها با هم در نظر گرفته شده چون کلا همه جا در طیف نارنجی و زرد قرار گرفتند!
 • Hossein IR ۲۰:۰۲ - ۱۳۹۲/۰۲/۰۶
  3 0
  هموطنان عزیز اولا همه جای ایران سرای من است . ثانیا اگر این اتفاق در تهران بیفته مشکلاتش گریبان همه کشور رو میگیره . به چند دلیل : 1 -تهران پایتخت سیاسی کشوره و ..... 2- نبض اقتصاد کشوره که بعد از زلزله .... 3 -بازوی امنیتی کشوره و..... 4 -مهمتر از همه بعد از این اتفاق ناگوار باید منتظر حمله کشورهای دوست مثل روسیه و ترکیه و... و کشور های دشمن مثل آمریکا و اسراییل و...... بود
 • امید65 IR ۱۴:۰۴ - ۱۳۹۲/۰۲/۰۷
  0 2
  یا ایراد ازنون سفرمونه یا مکتب و تفکرمون ویا...با این حرفایی که خوندم متوجه شدم نه تنها مسلمون نیستیم که انسانیتم اززنگی ودل وفکرمو رخت بسته...شاید روزی بخاطر همین زوال انسانیتمون باعذاب خداوند عادل مواجه بشیم که با این درجه ازانسانیت نبایدتعجب کنیم وامید به مغفرت خدای بخشنده داشته باشیم.
 • غزل IR ۱۴:۴۴ - ۱۳۹۲/۰۲/۰۷
  3 0
  از خدا میخوام اول ماشینی که ثبت نام کردم شیش ماه پیش رو از ایر ان خودرو تحویل بگیرم بعد بمیرم آخه اونجوری ناکام میشم اگه سوار نشم و بمیرم
 • ساناز IR ۱۵:۵۰ - ۱۳۹۲/۰۲/۲۴
  3 0
  قابل توجه دوستان ،خوبه یادتون باشه که هر وقت هر جای ایران براش اتفاقی افتاد این مردم شهر تهران بودند که بیشترین کمک ها رو انجام دادند. اون عزیزی که از مرگ تهرانی ها خوشحال میشه اینو یادش باشه که قبل از زلزله تهران شاید تو ابادی خودش یه بلایی بیاد و به همین تهرانی ها محتاج بشه . بلا که فقط زلزله نیست !!!