فارس نوشت:

 عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: دولت قوانین مربوط به سلامت مردم را اجرا نکرده است، 8 سال است که شعار می‌دهند دو سال دیگر پزشک خانواده اجرا می‌شود اما هیچ پیشرفتی در اجرای این برنامه نشده است، سهم سلامت از بودجه کشور هم طی این مدت نصف شده است.
مسعود پزشکیان افزود: انتظار ما از مسئولان دولت آینده در حوزه بهداشت و درمان فقط این است که قانون را اجرا کنند، مشکل اساسی ما این است که دولت در 8 سال گذشته خودش را در جایگاه قانون قرار داده و به جای اجرای مصوبات قانون برنامه توسعه هر چه را خودش دلش خواسته اجرا کرده است.

وی گفت: دولتهای نهم و دهم حداقل در حوزه بهداشت و درمان به قانون عمل نکرده‌اند. در عین حال بررسی‌های ما نشان می‌دهد که سهم سلامت از بودجه عمومی کشور از 6.8 درصد در سال 84 به حدود 3.8 درصد در سال گذشته کاهش پیدا کرده است یعنی تقریباً نصف شده است.

وی ادامه داد: دولتی که خودش را مدافع محرومان می‌داند کار را به جایی رسانده که افراد فقیر وقتی بیمار می‌شوند مجبورند گدایی کنند و همه زندگی خود را بفروشند یا بتوانند هزینه درمان بیماریشان را پرداخت کنند البته خیلی از آنان حتی اگر همه زندگیشان را هم بفروشند باز هم توان پرداخت هزینه‌های درمانی را ندارند.

وزیر اسبق بهداشت گفت: طبق قانون قرار بود همه مردم کشور بیمه همگانی شوند و اگر کسی توان پرداخت حق بیمه را نداشت دولت از محل مالیات و هدفمدی یارانه ها حق بیمه او را بپردازد ولی این کار را هم انجام نداد.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس افزود: قرار بود 10 درصد اعتبار حاصل از هدفمندی یارانه‌ها به بخش بهداشت و درمان اختصاص پیدا کند تا برای سلامت مردم و جبران فرانشیز برخی خدمات که حتی فرانشیز آ‌ن نیز برای بیماران صعب العلاج غیر قابل تحمل و پرداخت است،هزینه شود و همچنین از محل این اعتبار برنامه‌های بر زمین مانده مانند پزشک خانواده را اجرا کنند که نکردند.

پزشکیان ادامه داد: قرار بود نظام سطح بندی خدمات سلامت و نظام ارجاع را اجرا کنند که این قوانین هم اجرایی نشد، در مورد پزشک خانواده هم گیرم که شعار آن را می دهند اما از اواخر دولت هشتم که برنامه پزشک خانواده کلید خود اجرای این برنامه هیچ پیشرفت قابل توجهی نداشته و این حرفها که در مورد اجرای پزشک خانواده درشهر و روستا می‌زنند نیز هیچ ارتباطی با برنامه مدون پزشک خانواده که در قانون آمده ندارد.

 

وی افزود: دولت از 8 سال پیش دارد شعار می‌دهد که دو سال دیگر برنامه پزشک خانواده را اجرا می‌کند. اما هیچ اتفاقی نیفتاده است.

وی گفت: قرار بود بساط این بیمه‌های تکمیلی که به علت ضعف بیمه‌های پایه بسیاری از خدمات پایه را به صورت بیمه تکمیلی به گروههای خاصی از جامعه ارائه می‌کنند جمع شود چون مصداق بی عدالتی است زیرا بر اساس قانون قرار بود بین فقیر و غنی و مسئول و غیر مسئول در گرفتن خدمات درمانی از نظر تکنیکی فرقی نباشد اما این اتفاق هم نیفتاد.

عضو کمیسیون تلفیق بودجه سال 92 در مورد بودجه امسال بخش سلامت نیز گفت: با وجود اینکه مسئولان دولتی از افزایش 16 درصدی اعتبارات بخش سلامت سخن می گویند اما اگر تورم واقعی حوزه سلامت و تغییر نرخ ارز را که موجب افزایش هزینه های خدمات و لوازم پزشکی و به خصوص دارو شده است را لحاظ کنیم، رشدی در اعتبارات حوزه سلامت نمی‌بینیم.

وی ادامه داد: وزارت بهداشت با حدود 2 تا 3 هزار میلیارد تومان کسری بودجه مواجه است؛ بیمه خدمات درمانی هم 1500 میلیارد تومان کسری دارد، تعرفه‌های خدمات آزمایشگاهی و رادیولوژی واقعی نیست و بخش عمده این هزینه‌ها از جیب مردم پرداخت می‌شود بنابراین در کل بر ‌‌اساس محاسبات مرکز پژوهشهای مجلس طی 8 سال گذشته با روند نزولی سالانه در حوزه سلامت مواجه بوده‌ایم انتظار ما از دولت آینده این است که این روند را با اجرای درست قوانین مصوب مجلس اصلاح کند.

4545

کد خبر 291231

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 9 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 4
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بدون نام IR ۱۳:۴۰ - ۱۳۹۲/۰۲/۱۶
  8 0
  8 سال است سال خورشیدی است و دو سال دیگر نوری هنوز نشده خوب دو سال
 • سعید IR ۱۴:۲۰ - ۱۳۹۲/۰۲/۱۶
  5 0
  من به عنوان کسی که تو سیستم درمانی هستم دارم میگم: هیچ پزشکی به خصوص متخصص ها و فوق تخصص ها از این طرح راضی نیست. این طرح به این شکل اگه اجرا بشه هزینه های درمانی مردم رو در عمل بسیار بالا میبره. کیفیت خدمات رو هم به شدت افت میده. گرچه در ظاهر سطح اول رو رایگان میکنه ولی تو همین سطح هم مردم مجبور خواهند شد از جیب خودشون هزینه کنن. به علاوه آزادی انتخاب پزشک به خصوص پزشکان متخصص رو از مردم میگیره. بیمارستان های خصوصی هزینه هایی که از بیماران میگیرند رو چند برابر میکنن. بیمارستان های دولتی به علت ازدیاد کیفیت رو افت میدن. بیمه ها همین الآن به تمامی دانشگاه های علوم پزشکی و داروخانه های کشور بدهکارند. چطور میتونن تمام درآمد اکثر پزشکای عمومی کشور رو به عهده بگیرن؟ این کار کارشناسی شده نیست!
 • بدون نام IR ۱۷:۳۴ - ۱۳۹۲/۰۲/۱۶
  4 1
  نمیخوایمممممممممممممممممممممم
 • حقیقت شناس IR ۲۳:۳۲ - ۱۳۹۲/۰۲/۲۶
  1 1
  پزشک خانواده طرحی است برای درآوردن پزشکان عمومــــی از بیـــکاری. ودیــگر هیــچ!