بانک مرکزی در باره تبلیغات کذب برخی موسسات مالی و اعتباری فاقد مجوز فعالیت مبنی بر تشویق عموم به سپرده گذاری یا دریافت تسهیلات هشدار داد.

بانک مرکزی اعلام کرد: برخی موسسات مالی و اعتباری فاقد مجوز فعالیت از این بانک با استفاده از عناوینی مانند " تحت نظارت بانک مرکزی " اقدام به تبلیغات وسیع بر روی بیلبوردهای مستقر در سطح شهرها ، جاده های برون شهری، میادین ورزشی و شبکه‌های استانی صدا و سیما کرده اند و مردم را برای سپرده‌گذاری یا دریافت تسهیلات از آن موسسات تشویق می‌ کنند.
بر اساس قانون پولی و بانکی کشور و قانون تنظیم بازار غیر متشکل پولی، تمامی متقاضیان فعالیت در بازار پول ، پیش از هرگونه اقدامی ملزم به دریافت مجوز از بانک مرکزی هستند و انتظار می‌رود مردم عزیز ضمن توجه جدی به هشدارهای این بانک و در جهت جلوگیری از به خطر افتادن سپرده‌هایشان فقط در بانک ها یا موسسات دارای مجوز این بانک سپرده گذاری و اقدام به دریافت تسهیلات کنند.
بدیهی است پرداخت سود بیش از نرخ مصوب در این موسسات خلاف قوانین است و مورد تایید این بانک نیست و بانک مرکزی هیچگونه مسئولیتی در قبال سپرده‌های مردم در این ‌گونه موسسات ندارد.
شعب بانکها و موسسات دارای مجوز علاوه بر مجوز کلی، دارای مجوز جداگانه‌ای نیز هستند.

بنابراین به مردم توصیه شده است قبل از سپرده‌گذاری حتما مجوز بانک یا موسسه مربوطه را مطالبه و برای اطمینان به سایت بانک به نشانی www.cbi.ir ، بخش« نظارت بانکی» و زیربخش‌ «بانکها و موسسات دارای مجوز» مراجعه کنند.
3131

کد خبر 291831

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 4 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 5
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بدون نام IR ۱۲:۵۹ - ۱۳۹۲/۰۲/۱۹
  15 0
  چطور یک موسسه میتونه این همه تبلیغات کنه و شما جلوش رو نمیگیرید؟! واقعا جای سواله!
 • رضا آسمانی IR ۱۳:۰۸ - ۱۳۹۲/۰۲/۱۹
  12 0
  چه جوری و با چه مجوزی گروهی افراد اقدام به تاسیس موسسه مالی اعتباری نموده و پول مردم بیچاره رو بالا میکشن؟؟ آیا خیلی کار سختیه که بانک مرکزی لیست موسسه های بدون مجوز رو به نیروی انتظامی بده تا یه روزه همه رو جمع کنه؟؟؟ اگه اینقدر ساده میشه موسسه مالی اعتباری راه انداخت فردا من با دوستام این کار رو انجام میدیم...مشکل باید اساسی حل بشه
 • محمد زمانی IR ۲۱:۳۹ - ۱۳۹۲/۰۲/۱۹
  3 0
  در این کشور که تعداد بانک ها و موسسات از تعداد مغازه ها و فروشگاهها در هر خیابان بیشتر است،نتیجه ای جز عدم نظارت و کنترل از طرف بانک مرکزی و نهادهای مربوطه نمیتوان انتظار داشت.فقط جای سوال است که با چه جراتی یک موسسه غیرمجاز میتواند له راحتی با نصب تابلو فعالیت مالی در کشور بکند؟چرا بانک مرکزی مجوز فعالیت به این موسسات را میدهد که مثل قارچ از هرجایی سر در میارند!!!متاسفانه تاسیس بانک یا موسسه اینقدر سودآور هست که هرکسی منسوب به هر صنف یا نهادی برای تاسیس پان وسوسه شود
 • بدون نام IR ۲۲:۴۹ - ۱۳۹۲/۰۲/۱۹
  2 0
  به جاي اينكه به مردم هشدار بدين خودتون باهاشون برخورد كنين .كار سختيه؟؟
 • بهمن IR ۱۵:۳۸ - ۱۳۹۲/۰۲/۲۰
  2 0
  قريب دوسال استكه بانك مركزي مسئوليت كنترل ومجوز تعاوني هاي اعتبار كاركنان سازمانهاي دولتي را كه براساس قوانين ودستورالعملهاي وزارت تعاون از سالهاي بسيار قبل تاسيس وصرفا نسبت بپرداخت وام از محل سپرده هاي كم اعضا اقدام مينمايند را بعهده گرفته است وبا برخورد بسيار شديد ادارات تابه خود از انجام امور با انجم مكاتبات وبازديد هاي مكرر جلوگيري مينمايند وصورتجلسات مجامع عادي سالانه را كه موردتائيد كارشناسان ومسئولين محترم سازمان تعاون براساس ضوابط مورد عمل قرارداده اندبرگشت ميدهند ومعلوم نيست كه اين دخالت برچه اساس است .تعاوني هاي اعتبار براساس ضوابط وزارت تعاون وام با سود حداكثر 5درصد به كاركنان سازمانهاي تابعه اعطا مينمايندواخذ كارمزد ديگر خلاف است .حالا بانك مركزي موسسات مالي واعتباري را گرفته است