معاون اول دولت خاتمی در سفری یک روزه به استان کردستان ضمن دیدار با فعالان اصلاح طلب این استان ، در جمع دانشجویان دانشگاه کردستان سخنرانی کرد.

به گزارش خبرآنلاین، عارف در جمع فعالان سیاسی اصلاح طلب این استان با بیان اینکه اصلاح‌طلبان نمی‌‌توانند به عنوان یک جریان سیاسی قدیمی و ریشه دار، کنار بکشند، خاطرنشان کرد: برای اصلاح طلبان رسیدن به اجماع و فضا سازی قبل از انتخابات بسیار مهم بود.
معاون اول دولت اصلاحات با تاکید به آراء خاموش خاطرنشان کرد: باید رای خاموش را در نظر بگیریم و حدود 70 درصد آراء خاموش متعلق به اصلاح طلبان است. به همین دلیل رقیب ما علی رغم شعارهایش به حضور مردم علاقه ای ندارد.
اهم اظهارات معاون اول دولت خاتمی در ادامه می آید:
* ضعف عملکرد اصولگرایان بر همگان مشخص شده است، نگرانی من این است که اگر در این مقطع اصولگرایان پیروز شوند، این پیروزی را تایید عملکردشان محسوب می‌کنند.
* به نظر می‌رسد، زمینه رای اصلاح طلبان فراهم است، در مقطع فعلی نگاه مردم نسبت به سال 88 و 84 بسیار بهتر شده است و یکی از دلایلش هم عملکرد بد اصولگرایان است.
* مساله امروز اصلاح طلبان اجماع است و هیچ راهی جز حضور هم نداریم. حضور هم به معنی پیروزی نیست. شکست یک جریان سیاسی می تواند مقدمه پیروزی بعدی باشد. برخی مواقع دوستان برای اینکه حضور پیدا نکنند، شکست را بهانه می کنند. ما باید از اتفاقات 88 درس عقب نشینی اصلاح طلبان بازی در زمین رقیب است.
استقبال از ایجاد معاونت اقوام
*نباید در کشور شهروند درجه 1 و 2 وجود داشته باشد. اهل سنت که به هیچ وجه اقلیت نیستند و شهروند درجه یک هستند. البته ممکن است به دلیل بد سلیقگی و کج سلیقی به گونه ای دیگر باشد.
* قومیت‌ها می تواند امنیت ایجاد کند و تهدید نیستند. ذهنیت مردم که احساس تبعیض و عدم امنیت می کنند، بسیار بد است و ما باید در عملکردمان این مساله را برطرف کنیم.
*پیشنهاد تشکیل معاونت اقوام بسیار پیشنهاد خوبی بود با اینکه با ایجاد معاونت در نهاد ریاست جمهوری مخالفم اما این پیشنهاد بسیار می‌تواند موثر باشد.
*متاسفانه در حال حاضر با توجه به مشکلات اقتصادی با شاخص های رفاهی و معیشتی فاصله زیادی داریم که در استان های توسعه نیافته این مشکل و فاصله طبقاتی به وضوح دیده می شود.باید با برنامه ریزی و تعامل مناسب با دیگر کشورها زمینه را برای کاهش تورم و توسعه اقتصاد در کشور فراهم کنیم.
*متاسفانه بعد از فضایی انتخاباتی که باید رفاقتی می شد کاملا بر عکس فضا به شدن انتقامی شد و تصویه حساب ها شروع شد. اولویت کاری دولت ها باید خدمت رسانی به مردم و ایجاد فضایی امن باشد نه اینکه رای دادن افراد به نامزدها ملاک گزینش افراد در دانشگاها، ادارات و اخراج آنها باشد.
*وعدهای انتخاباتی باید بر اساس قانون های تعریف شده و در حیطه کاری رئیس جمهور باشد نه وعده های پوچ که صرفا برای جذب آرا است.
*{در پاسخ به این سوال که چرا اصلاح طلبان مذاکره با آمریکار را مطرح کرده اند}: رهبر انقلاب در سخنرانی نوروزی خود دیدگاهشان را درباره مذاکره با آمریکا مشخص کرده اند ما مخالف مذاکره نیستیم اما باید خط قرمزهای انقلاب رعایت شود و آنچه که برای مذاکره با آمریکا بسیار مهم است داشتن شرایط مذاکره است و ما بر این باوریم زمانی باید با هر کشوری از دنیا مذاکره کرد به شرطی که شرایط در حوزه قدرت فراهم باشد و بتوانیم به دفاع از حقوق خود و منافع ملی بپردازیم.
*یکی از اصلی ترین برنامه های من در صورت موفق شدن در تشکیل دولت مبارزه با مفاسد اقتصادی بوده چرا که وضعیت اقتصادی کشور در حال حاضر بسیار نگران کننده است. در مقطع فعلی رشوه از حالت زیر میزی به حالت رومیزی درآمده است
*{در پاسخ به اظهارات دانشجویی مبنی بر اینکه با هر کسی که مقابل انقلاب بایستد، با چماق برخورد می کنیم و ما بسیجیان به چماق به دست بودنمان که برای مخالف است افتخار می کنیم}: موضع من درباره بسیج همان چیزی است که امام (ره) گفتند. سهم بسیج در دفاع مقدس جای چالش ندارد.اما سوال اینجاست که چه کسی به شما اختیار داده است که چماق بر سر مخالف خود بزنید؟ نظام ما مقتدر است و نیروی انتظامی دارد. شما به نیابت از چه کسی این کار را می کنید؟ اگر گروهی چنین اجازه‌ای به خود داد جز هرج و مرج چیزی در کشور نمی ماند.
/27220

کد خبر 291832

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 19
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • محمد IR ۱۴:۵۲ - ۱۳۹۲/۰۲/۱۹
  4 38
  چرا اصلاح طلب ها قبول نميكنن 4 سال گذشته و بايد ول كنن اون 88 رو. همه حرف هاي جناب عارف ميتونه جنجال درست كنه. به خدا همه مردم يك انتخابات آروم و با طعم سازندگي ميخوان. نه اغتشاش و ... .
 • محمد طه US ۱۴:۵۹ - ۱۳۹۲/۰۲/۱۹
  35 4
  یک برادر،دو عمو،یک دایی14 ساله و تعدادی از اقوام نزدیک من ،جان عزیز و پیکر مطهرشان را برای دفاع از این نظام و کشور عزیزمان فدا کرده اند ولی هیچکدام از اطرافیانمان از این اوباشگریهای برخی از به اصطلاح بسیجیان چماق به دست تحت هیچ شرایطی حمایت نمیکنیم و ابراز انزجار مینماییم،چرا که ما تربیت شدگان خمینی کبیر هستیم.همان کسی که زمان جنگ فرمود حتی با اسیران عراقی که به کشورمان تجاوز کرده بودند با عطوفت رفتار نماییم. حال این اوباش تربیت یافته کدام مکتبند ؟!خدا عالم است
  • من IR ۱۸:۳۶ - ۱۳۹۲/۰۲/۲۰
   3 42
   من نه بسیجی هستم نه پاسدار نه جانباز ونه آزاده به خدا قسم هیچ منافع و وابستگی به این ها هم ندارم ولی نمیدانم چرا هرکس میخاد روشنفکرحساب بشه خصوصا موقع انتخابات یکی از برنامه هایش! ! برای اداره کشوروخدمت به انقلاب ومردم " کوبیدن بسیجیان است؟
 • مهدی_معمار _ شیراز IR ۱۵:۲۴ - ۱۳۹۲/۰۲/۱۹
  5 30
  شما اگر میخواستید مفید باشید باید بعد از حادثه کوی دانشگاه به عنوان وزیر علوم وقت استعفا می دادید، انوقت می فهمیدید که عارف چه نام بزرگی بود. اری ان روز دل کندن از قدرت سخت بود و امروز بدست آوردنش. بیچاره مردم....
  • سارا IR ۱۷:۵۴ - ۱۳۹۲/۰۲/۲۰
   22 1
   وزير علوم وقت؟؟؟؟
  • علی IR ۲۱:۳۷ - ۱۳۹۲/۰۲/۲۰
   20 0
   آقا مهدی اولا وزیر علوم وقت دکتر عارف نبود و دکتر معین بود ثانیا کسانی که اون برخورد رو با دانشجویان کردن باید پاسخگو باشند چه ربطی به وزیر علوم داره ثالثا دکتر معین اون زمان استعفا داد هزینش یه سرچ تو گوگله
  • بدون نام IR ۲۱:۴۸ - ۱۳۹۲/۰۲/۲۰
   11 0
   عارف وزير علوم نبود.
 • امین IR ۲۱:۲۷ - ۱۳۹۲/۰۲/۱۹
  من فقط به یک اصلاح طلب رای می دهم و هرگز دیگر به جریان اصولگرایی اعتماد ندارم
 • abcd IR ۲۱:۴۳ - ۱۳۹۲/۰۲/۱۹
  205 8
  اینجاشو خوب اومد: "شما به نیابت از چه کسی این کار را می کنید؟ اگر گروهی چنین اجازه‌ای به خود داد جز هرج و مرج چیزی در کشور نمی ماند."
 • میثم IR ۲۲:۰۱ - ۱۳۹۲/۰۲/۱۹
  به نظرم آقای عارف پتانسیل این و دارند که خاتمی و هاشمی دیگر شوند برای این کشور .
  • باربارا IR ۱۱:۴۲ - ۱۳۹۲/۰۲/۲۰
   21 2
   آقا میثم این حرفها رو نزنید. اونوقت رد صلاحیت میشن. می دونید که چی میگم؟!
 • رضا IR ۲۲:۲۸ - ۱۳۹۲/۰۲/۱۹
  26 5
  بنده مثل خیلی ها یک بسیجی ام و به بسیجی بودن خود افتخار میکنم. از صحبت های آقای عارف هم خیلی خوشم اومده و فکر میکنم میتونه مشکلات کشور را حل کنه. دیدگاه بسیار باز و آدم جامعه الاطرافی هستش
 • سیامک EU ۰۹:۴۵ - ۱۳۹۲/۰۲/۲۰
  16 0
  شخص مهم نیست. بلکه هم ملت هم سیاستمداران اصلاح طلب بایستی به سمت حزب گرایی پیش بروند. تا اینپچنین نباشد کشور پیشرت محسوسی نخواهد داشت
 • طالقانی IR ۰۹:۴۷ - ۱۳۹۲/۰۲/۲۰
  18 2
  اول هاشمی بعد خاتمی و بعد از آن عارف و سپس روحانی
 • علی IR ۱۰:۰۲ - ۱۳۹۲/۰۲/۲۰
  9 4
  اون کسی که اون حرفو زده از طرف خودش گفته! بسیجی واقعی همیشه گوش بفرمان قانونه، یعنی همه میتونن برای این کشور یه بسیجی باشن و بسیج هیچوقت متعلق به قشر خاصی نیست.بسیج یعنی کار برای خدا و این اصلاح طلب و اصولگرا نمیشناسه! امروز اگه تو این کشور خدای نکرده باز هم جنگی اتفاق بیافته باز هم همه هستن دیگه کسی نمیپرسه تو اصولگرا هستی یا اصلاح طلب؟ هیچکس نمیتونه یه پایگاه اجتماعی رو به نفع یه گروه خاصی تفسیر کنه!!
 • دامادلرستان IR ۱۰:۳۰ - ۱۳۹۲/۰۲/۲۰
  7 20
  فکرکنم عارف می تواند میرحسین موسوی دیگری شود.ازآوردن خانمش به میتینگها پیداست
 • امیر IR ۱۱:۳۷ - ۱۳۹۲/۰۲/۲۰
  2 42
  اقای عارف اگه همین بچه های چماق به دست نبودند که شما الان نمیتونستید با خانومتون اینجوری عکس بندازید و شو فشن اسلامی بذارید
 • hadi IR ۱۳:۲۵ - ۱۳۹۲/۰۲/۲۰
  18 1
  خیلی جالبه که نظرات من اصلا تایید نمیشه! حتی 1 کلمه ای!!!!!!!!!!!!!!!!
 • بدون نام EU ۱۳:۳۷ - ۱۳۹۲/۰۲/۲۰
  22 0
  چرا کامنت ها تایید نمیشه؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! چقدر محافظه کار شدی خبر !!