۰ نفر
۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ۱۸:۲۰

با وجود کاهش 10 دلاری قیمت جهانی اونس طلا در جریان معاملات امروز، فلز زرد توانسته طی 24 روز گذشته 100 دلار از سقوط 200 دلاری یک ماه پیش خود را جبران کند.

علی حق: اقدام بانک های مرکزی اقتصادی بزرگ جهان در کاهش نرخ بهره موجب شد تا در جریان داد و ستدهای امروز بازار جهانی قیمت هر اونس طلا از 1475 دلار به 1465 دلار کاهش یابد.
بانک مرکزی آمریکا نرخ بهره بانکی را نزدیک به صفر نگه داشته و بانک مرکزی اروپا نیز نرخ بهره بانکی را کاهش داده است.
بانک مرکزی انگلیس نیز قصد دارد تا نرخ بهره بانکی را زیر 0.5درصد حفظ کند. بانک مرکزی استرالیا هم روز گذشته نرخ بهره بانکی را کاهش داد که تاثیر زیادی بر افت ارزش دلار این کشور داشته است.
کارشناسان اقتصادی معتقدند کاهش نرخ بهره بانکی توسط بانک های مرکزی جهان، سرمایه گذاران را به خرید دارایی های پر ریسک همچون سهام سوق داده و همین امر دلیل افت 10 دلاری قیمت طلا طی معاملات امروز بوده است.
البته تصمیم بانک مرکزی هند به عنوان بزرگ ترین مصرف کنندگان طلا، برای اعمال محدودیت در زمینه واردات طلا نیز در این کاهش بی تاثیر نبوده است.
اما فارغ از این افت 10 دلاری، قیمت طلا طی 24 روز گذشته در مجموع شاهد رشد 100 دلاری بوده است.
از یک سو میزان تقاضای طلا در بازار چین بیش از 26 درصد رشد کرده است. میزان واردات طلای چین از هنگ کنگ در ماه مارس نسبت به مدت مشابه سال قبل نیز بیش از 3 برابر رشد داشته است. افت شدید قیمت طلا در هفته های اخیر تاثیر زیادی بر تمایل سرمایه گذاران و مردم چین برای خرید طلا داشته است. برخی کارشناسان اقتصادی بر این باورند که چین به زودی با پیشی گرفتن بر هند به بزرگترین مصرف کننده طلای جهان تبدیل خواهد شد.
از سوی دیگر صندوق های سرمایه گذاری نیز از ترس تشدید تنش های ژئوپلیتیک مثل وقوع جنگ تصمیم گرفته اند تا در بازار طلا سرمایه گذاری کنند.
قیمت جهانی هر اونس طلا یک ماه و نیم پیش حدود 1600 دلار بود ولی با حاکم شدن روند نزولی به دلیل اقدام بانک مرکزی قبرس برای فروش ذخایر طلای خود، این نرخ تا 1365 دلار سقوط کرد اما طی 24 روز گذشته این نرخ بار دیگر به بیش از 1465 دلار صعود کرده است. یک ماه پیش نرخ جهانی اونس طلا کمی بیش از 1565 دلار بود.

3131

کد خبر 291883

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 12 =