لاریجانی در پاسخ به نامه آیت الله سبحانی نوشت:مجلس عین فتوای رهبر معظم انقلاب را به صورت قانون تصویب کرده است.

در پی ارسال نامه حضرت آیت الله سبحانی به رئیس مجلس شورای اسلامی درباره تصویب قانون ارث بردن زن از زمین در مجلس، دکتر علی لاریجانی طی نامه ای توضیحاتی را خطاب به ایشان ارسال کرد.

متن نامه دکتر علی لاریجانی به این شرح است:
حضور محترم حضرت آیت الله سبحانی "دام توفیقه"

با عرض سلام و ارادت
آرزوی سلامتی و توفیق خدمت به اسلام عزیز را از خداوند متعال برای آن وجود شریف مسئلت دارم.

ضمن تشکر از توجه آن جناب به روند امور در مجلس شورای اسلامی، به استحضار می رساند که شورای محترم نگهبان در مورد موضوع ارث زن از زمین، از محضر مبارک مقام معظم رهبری استفتاء نموده و مجلس شورای اسلامی عین فتوای معظم له را به صورت قانون تصویب کرده است.

با عرض تشکر، امیدوارم اینجانب و نمایندگان مجلس شورای اسلامی را از دعای خیر فراموش نفرمایید.

در پی تصویب قانونی مبنی بر ارث بردن زن از زمین در مجلس شورای اسلامی، نامه‌ای از سوی آیت‌الله العظمی سبحانی به رییس مجلس شورای اسلامی ارسال شده بود.

به گزارش مرکز خبر حوزه، در این نامه آمده بود:
حضور همه نمایندگان، مصدع می‌شود: در اخبار شنیدیم که درباره ارث زن از زمین، قانونی به تصویب نمایندگان رسیده است. اینجانب در مصوبه و محتوای قانون، سخن نمی‌گویم، ولی نظر شریف نمایندگان را به نکته‌ای دیگر جلب می‌کنم و آن این که قانون‌گذاری دو مرحله دارد؛

1- تبیین حکم شرع از کتاب و سنت که این بر عهده فقیهان اسلام است.

2- تصویب قوانینی در مسایل اجتماعی و اقتصادی و سیاسی در حدود قوانین شرع، که وظیفه نمایندگان محترم است.

تحدید ارث زوجه از مسایل شرعی است که باید در آن فقیهان اسلام نظر دهند، آنگاه مجلس برای اجرای این حکم، برنامه‌ریزی کند. همان‌ طوری که تفکیک قوای سه‌گانه از اصول اساسی ماست، تفکیک این دو قلمرو نیز چنین است و آن چه که بر عهده مراجع تقلید گذارده شده، غیر از وظیفه‌ای است که بر عهده نمایندگان محترم است.

و به عبارت دیگر: اقلیت و اکثریت در جایی معتبر است که مشروعیت آن را فقیهان امضا کرده، آنگاه در اجرای آن به اکثریت آرا مراجعه می‌شود، اما مسایلی که مربوط به خود شرع است، در آنجا اقلیت و اکثریت، فاقد اعتبار است و مسئله ارث زوجه از زمین و یا تساوی دیه زن و مرد از مسایل فقهی است که باید در آن به فقها مراجعه کرد و از صلاحیت مجلس کاملا بیرون است.

از آن جناب خواهشمندم، این تذکر را به سمع نمایندگان محترم برسانید تا بار دیگر این نوع مسایل تکرار نشود.

کد خبر 2922

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 12 =