۰ نفر
۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ۰۶:۵۰

روبات جدید پژوهشگران دانشگاه استنفورد در کالیفرنیا، آمریکا می‌تواند بدون استفاده از هیچ منبع انرژی خارجی در هوا سر بخورد و با انجام پرواز گلایدری تا 5 متر نسب به موقعیت اولیه خود جابجا شود.

این روبات که جامپ گلایدر (Jump Glider) نام گرفته، پرواز ماهی پرنده را تقلید می‌کند و می‌تواند نخستین نمونه از نسل جدید روبات‌هایی باشد که با بهره‌گیری از نیروی آیرودینامیکی بَرا تا مسافتی دورتر جابجا شوند.
به گزارش نیوساینتیست، الکسیس لوسی دسبین و همکارانش در دانشگاه استنفورد این روبات 30 سانتی‌متری را ساخته‌اند. روبات نیروی خود را از یک باتری متصل به سلول خورشیدی تامین می‌کند و به همین دلیل، باتری همیشه در حال شارژ است. موتور کوچک این روبات، فنر سبک‌وزنی از جنس فیبر کربن را فشرده می‌کند و وقتی فنر آزاد می‌شود، روبات را به درون هوا پرت می‌کند. در این‌جا نوبت بال‌های روبات است تا با چرخیدن حول محور خود، بیشترین مقدار نیروی برا را فراهم آورده و جامپ‌گلایدر را به بیشترین ارتفاع ممکن برسانند. پس از آن، بال‌ها صاف می‌شوند تا زمان سر خوردن روبات در هوا به بیشترین مقدار افزایش یابد. طی آزمایش‌ها، این روبات توانسته در هر جهش تا 5 متر جابجا شود.
با توجه به آن‌که این روبات انرژی خود را از پرتوهای خورشید می‌گیرد، می‌توان آن را به یک کنترلر بیسیم مجهز کرد و در پروژه‌هایی مانند نقشه‌برداری‌های گسترده یا نظارت بر وضعیت محیط‌زیست در مناطق آفتابی از آن سود جست. 

5353

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 292579

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 8 =