مهر نوشت:

عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان در گفت وگوی تلویزیونی که از اخبار 20:30 رسانه ملی پخش شد، با اشاره به تغییرات جدید در روند بررسی صلاحیت کاندیداهای ریاست جمهوری، اظهارداشت: برای احراز صلاحیت کاندیداها پیشنهادی داشتیم که خوشبختانه در هیات مرکزی نظارت مورد تائید قرار گرفت و مقرر شد تا از برخی کاندیداهایی که در مورد احراز صلاحیتشان تردید داریم دعوت شود تا برنامه شان را ارائه دهند و گفت و گویی با آنها داشته باشيم تا به نتیجه قطعی اتخاذ شود.
وی همچنین در پاسخ به این سوال که چه تعداد کاندیدا در این دوره تائید صلاحیت می شوند؟ گفت: شورای نگهبان تابع عدد نیست و تابع قانون است و کاندیداها را براساس معیارها و ملاک ها می سنجد، حال ممکن است در یک دوره ای 4 کاندیدا، در دوره دیگر 5 کاندیدا یا 9 کاندیدا داشته باشیم و این موضوع بستگی به احراز صلاحیت کاندیداها دارد.
سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به این سوال که آیا شورای نگهبان دلایل رد صلاحیت شدن کاندیداها را به آنان اعلام می کند، گفت: در انتخابات ریاست جمهوری کاندیداها باید شرایط شان اثبات شود؛ بنابراین فقط نسبت به افرادی که احراز صلاحیت می شوند اظهار نظر می کنیم و نسبت به سایر کاندیداها هیچگونه اعلام نظری نداریم.
وی با بیان اینکه مصداق رجل سیاسی مذهبی بودن به تنهایی دلیلی برای احراز صلاحیت نیست، تصریح کرد: کاندیداهای ریاست جمهوری باید در مرحله اول جزء رجل سیاسی مذهبی باشند؛ اما همه رجلان سیاسی مذهبی دارای شرایط احراز صلاحیت نیستند و کاندیدای ریاست جمهوری باید شرایط اصل 115 قانون اساسی را هم دارا باشد.
کدخدایی در پاسخ به این سوال که آیا لابی ها و فشارهای سیاسی تاثیری در روند تصمیم گیری شورای نگهبان دارد خاطرنشان کرد: فشار به این مفهوم که شورای نگهبان را از مسیر قانونی اش خارج کند خیر؛ شورای نگهبان تابع فشار نیست.
سخنگوی شورای نگهبان، افزود: گاهی اوقات رایزنی های مشورتی وجود دارد، رایزنی هایی که به احراز صلاحیت ها کمک می کند و اگر شورای نگهبان به این نتیجه برسد که نظر اولش اشتباه بوده باید از اشتباه خود برگردد و این به مفهوم فشار نیست.
وی در واکنش به این سوال که پس در روند تصمیم گیری شورای نگهبان لابی وجود دارد نه فشار، گفت: لابی به مفهوم آنچه در سیاست هست خیر.
کدخدائی در پایان در توصیه به کاندیداهای ریاست جمهوری گفت: شورای نگهبان تابع قانون است بنابراین کاندیداها هم تابع قانون باشند.
/2929
کد خبر 292812

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 0 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 3
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • مهدی IR ۰۰:۱۸ - ۱۳۹۲/۰۲/۲۴
  2 1
  یعنی اونوقت میگن فلانی برنامش بدرد نمیخورد،ردصلاحیت!؟
 • kourosh IR ۰۳:۴۴ - ۱۳۹۲/۰۲/۲۴
  4 0
  هر کی میشه بشه فقط لین مشایی رئیس جمنور نشه!!
 • بدون نام IR ۰۹:۰۱ - ۱۳۹۲/۰۲/۲۴
  3 0
  حالا یک کسی یک کتابچه آورد و گفت این برنامه ام است آیا کسی توی شورا هست که بداند برنامه یک رییس جمهور چه باید باشد و چگونه نوشته می شود و چگونه ارزیابی می شود؟ آقای کدخدایی این نوع معیار بندی را دقیقه نود نمی کنند باید شما دو سالی قبل از انتخابات از علاقه مندان یا نامزدها می خواستید برنامه خود را مدون کرده ارایه دهند و تیمی از کارشناسان را مامور رسیدگی می کردید بعد به معیار بندی و ارزش گذاری برنامه می پرداختید. راستی چرا شورای به این مهمی هیچ برنامه محکمی برای معیار سنجی کاندیداها جز نظر مشورتی ندارد؟ کجای کار اشکال دارد یعنی توی این سی سال به تجربه و نتایج قابل اتکایی نرسیدید؟