مروری بر اخبار فناوری اطلاعات ایران در شامگاه دوشنبه 30 اردیبهشت 1392

 

 

 

 

  • وزارت ارتباطات اعلام کرد به دنبال تصمیم مسوولان وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مبنی بر اجرای مصوبه شورای عالی اداری، اخباری در رسانه‌ها منعکس شد که محتوای آن نشان دهنده سوء برداشت از اقدامهای در دست اجرا و انحراف خبری در خصوص اطلاع رسانی درباره این موضوع بوده است. به گزارش ایسنا، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات توضیحاتی را جهت تنویر افکار عمومی ارایه کرده است:

 1. پیش از این نامه ای منتشر شده بود که طی آن رییس جمهوری محترم مصوبه جلسه 11 آذرماه 1391 شورای عالی اداری را جهت اجرا، ابلاغ کرده بود، از آنجایی که این مصوبه دارای اشکالات و ایرادات قانونی بوده و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و مجلس محترم نیز به دنبال رفع این ابهامات و اشکالات قانونی بود، با بررسی‌های بعمل آمده از سوی شورای عالی اداری، مصوبه دوم در جهت رفع ابهامات صادر و ابلاغ شد. در این مصوبه آمده است، موسسه تحقیقات و فناوری اطلاعات وزارت ICT با تغییر نام به عنوان پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات به صورت وابسته به وزارت ارتباطات اداره خواهد شد.  همچنین بر اساس این تصویب نامه پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات موظف است که یک واحد پژوهشی درقالب پژوهشکده و یا مرکز به منظور پشتیبانی علمی شورای عالی فضای مجازی با رعایت قانون ایجاد کند به نحوی که مدیر پژوهشکده یا مرکز یاد شده توسط شورای عالی فضای مجازی تعیین و منصوب شود. رونوشت این مصوبه که روز قبل به دکتر محمد حسن نامی - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات - ابلاغ شده به دفتر مقام معظم رهبری، دفتر ریاست جمهوری، دفتر ریاست مجلس، دفتر ریاست قوه قضائیه، تمامی وزارتخانه‌ها وسازمانهای دولتی، استانداری های سراسر کشور، دفتر هیات دولت، دفتر بازرسی رئیس جمهوری، دفتر ریاست دیوان عدالت اداری، کمیسیون امور اجتماعی مجلس، اداره کل حقوقی ریاست جمهوری، اداره کل قوانین و مقررات کشوری، روزنامه رسمی، دفتر هماهنگی‌های ویژه رئیس جمهوری، فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی، دیوان محاسبات و نیز سازمان بازرسی کشور ارسال شده است.
 2. در همین راستا، نمایندگان وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات صبح دیروز با در دست داشتن مصوبه شورای عالی اداری و حکم وزارت ارتباطات، به منظور اجرای مصوبه مذکور خواستار تحویل ساختمان پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات از رئیس مرکز فضای مجازی شدند، اما متاسفانه ایشان از این حکم تبعیت نکردند. این در حالی است که رئیس مرکز فضای مجازی در جلسه صبح دیروز خود با وزارت ارتباطات در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات مطرح کرده بود که در این زمینه ابهاماتی دارد که با برطرف شدن آنها نسبت به بازگشت پژوهشگاه اقدام خواهد کرد.
 3. اما در این میان شایعاتی در خصوص درگیری و ممانعت از کار کارمندان مطرح شده بود که وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به این وسیله اعلام می‌دارد که این قبیل شایعات از اساس، واقعیت نداشته و نمایندگان این وزارتخانه صبح دیروز بدون هیچگونه درگیری وارد این ساختمان شدند.
 4. ورود نمایندگان وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات با اطلاع و هماهنگی قبلی با مسوولان شورای عالی فضای مجازی صورت گرفته است.
5. وزارت ارتباطات آمادگی دارد تا در راستای توسعه فضای مجازی و در قالب قوانین و مقرارت و آنچه در مصوبه اخیر شورای عالی اداری آمده، همکاری لازم را با مرکز ملی فضای مجازی داشته باشد.
 به هر حال به این وسیله اعلام میدارد که وزارت ارتباطات به عنوان یک نهاد حاکمیتی، توسعه ICT و فضای مجازی را وظیفه خود می داند و بدون توجه به برخی جوسازی‌های غیرواقع که بعضا با انگیزه سیاسی مطرح و به خوراک و بازیچه‌ای برای رسانه‌های بیگانه و مخالف کشور بدل می شود، همانند گذشته تمامی تلاش خود را برای تحقق اهداف پیش بینی شده بر اساس رهنمودهای مقام معظم رهبری، رییس جمهوری محترم و اسناد بالا دستی با توسعه تحقیقات و زیرساختهای مورد نیاز در این بخش دنبال خواهد کرد". به گزارش ایسنا انتشار این اللاعیه در حالی است که روابط عمومی مرکز ملی فضای مجازی در اطلاعیه دیگری اعلام کرده است که دیوان عدالت اداری طی حکمی، مصوبه دو روز گذشته شورایعالی اداری در خصوص جدایی موسسه تحقیقات ICT از مرکز ملی فضای مجازی و اداره آن تحت نظر وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات را متوقف کرده است. بر اساس این اطلاعیه سید محسن مروجی - مدیر روابط عمومی مرکز ملی فضای مجازی - از پایان یافتن اختلافات به وجود آمده به دنبال حکم دیوان عدالت اداری خبر داد و گفت: امروز نیز با ابلاغ حکم دیوان عدالت اداری مبنی بر توقف مصوبه شورایعالی اداری اوضاع این مرکز به حالت اولیه بازگشت. وی در توضیح اشکالات متعدد قانونی که به حکم شورایعالی اداری در مورد تعیین تکلیف برای مرکز ملی فضای مجازی و پژوهشگاه ذیل آن وارد است، اظهار داشت: مرکز ملی فضای مجازی برای اثبات اشکالات قانونی به این حکم، روند قانونی را در پیش گرفت و استدلالات خود را به دیوان عدالت اداری ارائه کرد. مروجی با اشاره به توقف ابلاغیه شورایعالی اداری تا اطلاع ثانوی براساس حکم موقت دیوان عدالت اداری با توجه به فوریت و ضرورت موضوع، خاطرنشان کرد: براساس حکم امروز دیوان عدالت اداری که به شورایعالی اداری و مرکز ملی فضای مجازی ابلاغ شده است، رسیدگی به اصل موضوع و صادر شدن قرار قطعی، باید توسط هیات عمومی دیوان عدالت اداری صورت گیرد.
 

 

 

 

  • مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان کرمانشاه، گفت: در حال حاضر 113 میلیون و 600 هزار سیم کارت در کشور وجود دارد که می توان گفت به ازای هر ایرانی 2 سیم کارت تلفن همراه در کشور وجود دارد. به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه کرمانشاه، مهندس شهریار بهنیا در همایش ارتباطات و فناوری اطلاعات که امروز(دوشنبه 30 اردیبهشت) در دانشگاه رازی کرمانشاه برگزار شد، اظهار کرد: ارتباطات مفهوم بسیار بزرگ، وسیع و کهنی دارد و انسان از همان ابتدای خلقت با ارتباطات همراه بوده است. وی ادامه داد: یکی از اصلی‌ترین کاربردهای ارتباطات در جهت تعالی و پیشرفت جامعه بشری است، به گونه‌ای که دامنه، حجم و تجهیزات ارتباطات مشخص کننده پیشرفت هر جامعه‌ای است. بهنیا تصریح کرد: امروزه ICT وارد تمامی مقوله های زندگی بشر حتی امنیت شده به گونه ای که با نصب یک دوربین می توان یک خیابان را کنترل کرد و از بروز جنایت های بسیاری جلوگیری کرد. وی با بیان اینکه ICT زیربنای توسعه پایدار در هر جامعه‌ای است، گفت: تا همین چند سال پیش قیمت هر خط موبایل با قیمت خودروی روز کشور برابری می کرد ولی الان حدود 113 میلیون و 600 هزار سیم کارت تلفن همراه در کشور وجود دارد که به ازای هر نفر تقریبا دو سیم کارت می‌شود. قائم مقام وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در استان کرمانشاه، افزود: در حال حاضر بیش از 850 هزار دانشجو در رشته‌های برق و مخابرات در کشور داریم که چیزی حدود 17 درصد جمعیت دانشجویان کشور را شامل می شود. بهنیا با بیان اینکه وضعیت ارتباطی کشور مطلوب است، تصریح کرد: 140 هزار کیلومتر فیبر نوری در کشور وجود دارد. وی خاطرنشان کرد: در وزارت ارتباطات بخش دولتی و بخش خصوصی دست به دست هم داده و همکاری خوبی با یکدیگر دارند به گونه‌ای که 50 شرکت زیر مجموعه در این وزارتخانه فعال است. قائم مقام وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در استان کرمانشاه، افزود: در بخش خصوصی شرکت مخابرات ایران را داریم که بزرگترین شرکت خصوصی خاورمیانه است. وی تصریح کرد: شرکت رایتل که نسل سوم سیم کارت‌های تلفن همراه است، در استان کرمانشاه به خوبی خدمات ارائه می‌دهد و کرمانشاه جزء معدود استان‌های کشور است که پوشش کامل رایتل را ارائه می‌دهد.

 

 

  • گاهی در توجیه کندی‌هایی که در سرعت اینترنت وجود دارد، بحث حملات سایبری مطرح و از انجام این حملات به عنوان دلیل کندی اینترنت یاد می‌شود. این در حالی است که رییس سازمان فن‌آوری اطلاعات معتقد است به لحاظ فنی این گونه نیست که همواره برای مقابله با حملات مجبور به کاهش پهنای باند باشیم.علی حکیم جوادی در گفت‌وگو با خبرنگار فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اظهار کرد: گاه حملاتی نسبت به فضای مجازی کشور صورت می‌گیرد اما در حال حاضر با تسلطی که در وزارت ارتباطات و به خصوص در زمینه تامین زیرساخت‌ها وجود دارد، فکر می‌کنم به لحاظ فنی و علمی بسیار مناسب با این موضوع برخورد می‌شود و نیازی نیست که برای مقابله با این حملات سرعت اینترنت را کاهش دهیم. علاوه بر این باید به این نکته هم توجه داشت که پارامترهای متعددی در سرعت اینترنت دخیل است. معاون وزیر ICT با بیان این مطلب که در حال حاضر ضریب نفوذ اینترنت در کشور به سرعت در حال رشد است تصریح کرد: آمارهای جهانی هم رشد ایران در این زمینه را مورد تایید قرار می‌دهند. اکنون تعداد سایت‌های .ir که در دنیا ثبت می‌شوند، نسبت به سایر کشورها به مراتب بالاتر است و این موضوع گویای آن است که تعداد کاربران ما با رشد مواجه است. حکیم جوادی همچنین عنوان کرد: اکنون سایت‌های .ir از مرز 360 هزار سایت گذشته و این موضوع گویای این است که تعداد متقاضیان اینترنت درحال افزایش است.وی با اشاره به این‌که در حال حاضر بخشی در مرکز متما به سنجش کیفیت خدمات شرکت‌های اینترنتی اختصاص داده شده است اظهار کرد: لازم است که این موارد مورد توجه بیشتری قرار گیرند چرا که اکنون به لحاظ زیرساختی آنچه به وزارت ارتباطات برمی‌گردد مشکلی ندارد و چه از نظر اینترنت و چه از نظر اینترانت، سرویس‌ها مرتب در حال بهبود است و به نوعی پهنای باند در حال گسترش محسوب می‌شود.حکیم جوادی در پایان با تاکید مجدد بر این که لازم است به سطح خدماتی که ارائه می‌شوند توجه بیشتری صورت بگیرد، یادآور شد: در حال حاضر با توجه به تسلطی که در وزارت ارتباطات وجود دارد به خصوص زیرساخت‌ها، از نظر علمی و فنی از وضعیت خوبی برخوردار است.

 

 

 

 

5656

کد خبر 294211

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 6 =