ایسنا نوشت:

روز گذشته قیمت طلا در بازار داخلی به شدت کاهش یافت؛ قیمتی که از قیمت جهانی آن نیز کمتر بود. اکثر طلافروشان در بازار نیز طلا نمی‌فروشند.
در این رابطه محمد کشتی آرای، رییس اتحادیه طلا و جواهر درباره کاهش قیمت طلا اظهار کرد: روز گذشته بازارهای کانادا به دلیل گلریزان تعطیل بود که باعث کاهش قیمت طلا شده بود. در کنار این تعطیلی بازارهای بورس آمریکا و کانادا نیز باعث نامشخص بودن قیمت طلا شده بود که روند کاهشی این فلز گرانبها را در پی داشت.
وی ادامه داد: بحث روانی نیز تاثیر گذار بوده است. در مواقع کاهش قیمت همه فروشنده می‌شوند و عدم تناسب عرضه و تقاضا نیز عامل تاثیرگذار در کاهش قیمت‌هاست.
همچنین در پی کاهش قیمت طلا عدم فروش از سوی برخی طلا فروشان به وجود آمده که در این‌باره مدیر بازرسی شورای اصناف تهران بیان کرد: این حرکت تخلف است و در صورت مشاهده با آن برخورد می‌شود.
در رابطه با اقدام طلافروشان در عدم فروش طلا نیز داوود اسکندری، مدیر بازرسی اصناف استان تهران گفت: خودداری از فروش کالا مانند احتکار می‌ماند و با آن باید برخوردی مانند عمل احتکار صورت گیرد.
وی یادآور شد: طلا فروشان در لحظه‌ای که جنس خود را به فروش می‌رسانند در همان لحظه خرید می‌کنند. سرمایه طلا فروشان گرم طلا است نه ریال آن و از این رو هیچ‌گاه نمی‌گذارند حجم گرمی طلایشان کاهش یابد.
در این رابطه کشتی‌آرای نیز توضیح داد: روز گذشته خیلی از طلا فروشان طلای خود را به فروش نمی‌رساندند و این کار آنان غیرقانونی نیست. البته روحیه سودطلبی در همه افراد وجود دارد.
او ادامه داد: البته طلا فروشان باید ارشاد شوند تا در روزی که قیمت طلا روند کاهشی دارد مانند روزی که قیمت افزایشی است طلا به فروش برسانند.

در همین رابطه رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران از نوسان قیمت طلا و سکه در بازار خبر داد.
احمد وفادار اظهار کرد: امروز سه‌شنبه سکه تمام طرح جدید یک میلیون و 235هزار تومان، سکه طرح قدیم یک میلیون و 195 هزار تومان، نیم سکه 653هزار تومان، ربع سکه 405هزار تومان و سکه گرمی 290هزار تومان به فروش می رسد.
او درباره قیمت انواع طلا بیان کرد: هر گرم طلای 18 عیار 117هزار و 270تومان، هر مثقال طلا 508هزار تومان و انس جهانی 1380دلار و 50 سنت قیمت‌گذاری شده است.
همچنین در بازار غیر رسمی هر دلار به نرخ آزاد 3500تومان و هر یورو 4500تومان معامله می شود که تنها قیمت دلار نسبت به روز گذشته دچار تغییر شده است.
3939

کد خبر 294357

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 7 =