دموکراسی و مردم سالاری از جمله تجربیات جدید مردم عراق است. عراقی ها ثابت کرده اند حتی در سخت ترین شرایط امنیتی حاضرند برای «رای» دادن و «انتخاب» کردن به پای صندوق ها بروند حتی اگر کشته شوند.

صادق حسینی:

دموکراسی و مردم سالاری از جمله تجربیات جدید مردم عراق است. عراقی ها ثابت کرده اند حتی در سخت ترین شرایط امنیتی حاضرند برای «رای» دادن و «انتخاب» کردن به پای صندوق ها بروند حتی اگر کشته شوند. این یک سوی قاعده دموکراسی، سوی دیگرش نقش حاکمان است. آیا صاحبان قدرت نیز پایبند به اصول دموکراسی هستند؟ آیا مسعود بارزانی رییس کنونی اقلیم می پذیرد بعد از 8 سال، صندلی ریاست را به دیگری بسپارد؟

زنگ آغاز انتخابات کردستان عراق
مقداد شریفی، مسئول نهاد انتخاباتی کمیسیون مستقل انتخابات عراق اعلام کرد: «مهلت ثبت نام نامزدهای ریاست اقلیم و پارلمان اقلیم کردستان عراق از 23 می تا 4 ژوئن2013(2 تا 14 خرداد1392) است» و مسعود بارزانی رییس اقلیم کردستان عراق نیز روز 30 شهریور را به عنوان زمان برگزاری انتخابات ریاست اقلیم و پارلمان کردستان عراق، تعیین کرد.
این خبر زنگ آغاز رقابت سیاسی برای کسب کرسی های مجلس محلی و از آن مهم تر ریاست اقلیم کردستان عراق است.
در انتخابات پارلمانی سال 2013 کردستان عراق، اتحادیه میهنی به رهبری جلال طالبانی، حزب دموکرات (پارتی) به رهبری مسعود بارزانی، حزب گوران به رهبری نوشیران مصطفی، حزب سوسیالیست به رهبری محمد حاج محمود و جماعت اسلامی و دیگر اقلیت ها برای تصاحب بیش از 111 صندلی به رقابت می پردازند.

انتخابات ریاست اقلیم: سودای بقا

ریاست اقلیم کردستان عراق را می توان یکی از مهم ترین پرونده های سیاسی عراق در سال 2013 دانست. به گفته ناظران سیاسی مسعود بارزانی با استفاده از حضور 8 ساله خود در این منصب علاوه بر بهره مندی از جایگاه سیاسی و اقتصادی، سعی کرد خود را به عنوان یک بازیگر محلی مطرح کند.
سیاست دوری از ایران، تقویت ارتباط با ترکیه و بهره گیری از برگ ترکی علیه دولت مرکزی در بغداد، تلاش برای مدیریت کردها در بحران سوریه، تقویت ارتباطات امنیتی با اسراییل، زنده نگه داشتن پرونده کرکوک و بحث فروش نفت بدون نظارت دولت مرکزی از جمله راهبردهای مسعود بارزانی برای ایفای نقش بازیگری محلی بوده است.
کارنامه مسعود بارزانی نشان می دهد او به دنبال ماندن در پست ریاست اقلیم کردستان عراق است . اگر او در انتخابات سال 2009 با ائتلاف با اتحادیه میهنی توانست به سختی منصب ریاست اقلیم را از آن خود کند، این بار تلاش کرده با تغییر قانون اساسی کردستان عراق راه را برای حضور سه باره و شاید مادام العمر خود بر کرسی ریاست اقلیم مهیا کند.
همان طور که مسرور فرزند او ومسئول دستگاه امنیتی حزب دموکرات کردستان عراق در نشست اربیل اعلام کرد: «راهکارهای قانونی برای نوشتن قانون اساسی تمام شده است و فقط این باقی مانده است که این قانون به رفراندوم گذاشته شود.»

نوشیروان مصطفی امین

نوشیروان مصطفی سیاست مدار کهنه کار و میانه روی امروز و فرمانده موفق دیروز از جمله شخصیت های بارز اتحادیه میهنی کردستان بود که چند سالی است در قامت یک اپوزوسیون قوی ظاهر شده است.
نوشیروان مصطفی با جدا شدن از اتحادیه میهنی (یکه تی) و تاسیس حزب گوران (تغییر) در سال 2006 توانست با حضوری شوکه کننده در انتخابات سال 2009، 24درصد آرا و 25 کرسی از مجمموع 111 صندلی پارلمان کردستان عراق را از آن خود کند.
او که به شدت اهل مطالعه و مباحث اندیشه ای است عمیقا خود را مدافع آزادی و دمکراسی می داند و برای مقابله با فساد و قبیله‌گرایی حزب گوران را تاسیس کرده است.
نوشیروان مصطفی از گزینه های مطرح برای سومین دوره انتخابات ریاست اقلیم کردستان عراق است.

عادل مراد

سیاستمدار میانه رو با گرایشات سویالیستی، از اعضای موسس و ارشد حزب اتحادیه میهنی و از شخصیت های برجسته سیاسی کردستان که سفیری عراق در رومانی را در کارنامه دارد.
او که پیش از پیروزی انقلاب اسلامی رابط کردها با اعراب در مصر بود * در سال 1357با سفر به پاریس به دیدار امام خمینی رفت و نامه جلال طالبانی را به ایشان تقدیم کرد و با آغاز جنگ تحمیلی و شدت گرفتن نهضت مسلحانه کردی علیه رژیم بعث، رابط طالبانی با ایران شد.
عادل مراد که در سال 2003 میلادی و جریان سقوط رژیم بعث صدام رابط کردها با آمریکایی ها بود، پیش تر در قامت یک دیپلمات به نمایندگی از جلال طالبانی با بسیاری از چهرهای سیاسی جهان دیدار و گفت و گو کرده است. او تسلط بالایی به زبان های فارسی و عربی دارد و بسیاری از اشعار مولانا، حافظ و سعدی را به عربی ترجمه کرده است.
عادل مراد 64 ساله رئیس کنونی انجمن رهبری اتحادیه میهنی کردستان عراق ،که او را یک سیاست مدار واقع گرا و پراتیک می دانند از جمله چهره های مطرح برای انتخابات ریاست اقلیم و جانشینی رییس جمهور عراق است.

محمد حاجی محمود

محمد حاجی محمود از افراد شناخته شده سیاست معاصر کردستان و دبیرکل حزب سوسیالیست در کردستان عراق است که از وی به عنوان نخستین کسی یاد می شود که در قیام جدید پس از فروپاشی حزب دموکرات کردستان عراق، نخستین گلوله را شلیک کرد .
حاجی محمود که سال ها نماینده پارلمان کردستان عراق بوده است در سال های پس از سقوط صدام (2003) به عنوان یکی از شخصیت های مطرح سیاسی کرد که رابطه بسیار نزدیکی هم با ایران دارد، در عرصه سیاسی عراق نقش آفرینی کرد و خواهان حفظ رابطه مسالمت آمیز کردها با بغداد بوده است.
او در ششمین کنگره‎ی حزب سوسیالیست کردستان که در اربیل در تاریخ اردیبهشت 1390 برگزار شد، مجدداً به عنوان دبیر کل انتخاب شد.
رسانه های کردستان به تازگی با انتشار خبر عیادت حاج محمود از طالبانی در آلمان نوشتند: او می خواهد در خود را کاندید ریاست اقلیم کند و به ریاست مادام العمر بارزانی پایان دهد.
محمد حاجی محمود از جمله شخصیت های کردستان است که تا کنون چند جلد از خاطرات خود را منتشر کرده است. او در خاطراتش تلخ ترین روز زندگی اش را روز 31 اوت 1996 می داند که حزب دموکرات کردستان عراق با تانک های رژیم بعث فاجعه انسانی کشتار 11.000 کرد را رقم زدند.

با پایان یافتن ثبت نام ها و رویدادهای پس از آن، باید دید چگونه مسعود بارزانی رییس اقلیم و رهبر حزب دموکرات کردستان عراق به قانون اساسی و عنوان حزبش وفادار می ماند.

* بر اساس کتاب خاطرات جلال طالبانی ( پس از 60 سال )
 4949

کد خبر 295191

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 16 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 5
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • کورد IR ۰۹:۴۳ - ۱۳۹۲/۰۳/۰۵
  47 17
  حقیقتا هیچ کس شایسته تر از مسعود بارزانی برای ریاست اقلیم کردستان وجود ندارد.
  • بی نام A1 ۰۸:۵۸ - ۱۳۹۲/۰۳/۰۶
   6 4
   به واقع هم چنین است و ملت کردستان او را می خواهند.
 • ایران IR ۱۵:۲۸ - ۱۳۹۲/۰۳/۰۷
  17 2
  نظر آقای ( کورد) کاملا صحیح است، اما این یک آزمون مهم برای این حکومت نسبتا دمکراتیک است.مسلما به نفع روند دمکراسی موجود در اقلیم کردستان است که آقای بارزانی به قانون و قانون گرایی تمکین کند.
 • بارزان IR ۰۳:۳۱ - ۱۳۹۲/۰۳/۰۸
  5 0
  با آقاي كرد موافقم زيرا آقاي مسعود بارزاني فرزند رهبر فقيد ملا مصطفي است و تمام افرادي كه از آنان در اين مطلب نامي برده شد در مدرسه آن رهبر درس انقلاب را آموخته اند .
 • فاطمه RS ۱۵:۰۶ - ۱۳۹۲/۰۴/۰۲
  6 2
  به عنوان یه کرد ایرانی هیچ کس را شایسته تر از مسعود بارزانی نمی دانم خداوند عمر صد ساله به او دهد.