سیدحسن نصرالله دبیر کل حزب الله لبنان در سخنرانی مهمی به مناسبت آزاد سازی جنوب لبنان از اشغال نظامیان صهیونیست گفت سوریه حامی مقاومت و پشتوانه آن است و در قبال این رویدادها نمی‌تواند دست بسته بماند.

به گزارش خبرآنلاین به نقل از خبرگزاری تسنیم «سید حسن نصرالله» دبیرکل حزب الله به مناسبت «عید مقاومت و آزادسازی»، سیزدهمین سالروز آزادی جنوب لبنان از دست اشغالگران صهیونیستی سخنرانی خود در شهرک «مشغرة» واقع در بقاع غربی زادگاه شهید بزرگ «عماد مغنیه» را آغاز کرد.
در این مراسم که «غضنفر رکن آبادی»، سفیر جمهوری اسلامی ایران در لبنان، شیخ «صفی الدین»، رئیس شورای اجرایی حزب‌الله و «محمد رعد»، رئیس فراکسیون وفاداری به مقاومت نیز حضور دارند. دبیرکل حزب الله لبنان سخنان خود را اینگونه آغاز کرد: در این لحظات تمام از خود گذشتگی‌ها و شهدا و خانواده‌هایشان و تمام مجروحان و اسرا و تمام آزادگان و تمام مردم‌امان را که در سرزمین خود مقاومت کردند و تمام از خود گذشتگان ارتش و مقاومت از لبنانی‌ها و فلسطینیان گرفته تا سوری‌ها و در راس آنها «سید عباس الموسوی» و «شیخ حرب» و فرمانده شهید «عماد مغنیة» و تمام شهدای فداکار را به خاطر می آوریم و سلام و درود ویژه خود را به مردمانمان در بقاع غربی می فرستیم که خواستیم، جشن‌ و عید مقاومت و پیروزی‌امان امسال در میان آنها در این سرزمین پاک و نیک و در کنار شهدای بزرگش و مردم ایستاده‌اش برگزار شود که از خودگذشتگی‌هایی را تقدیم مقاومت کرد تا بار دیگر به اهالی این منطقه تقدیر و تشکر خود را اعلام کنیم و نقش آنها را در مقاومت و پیروزیش یادآور شویم.
وی افزود: روز آزادی یکی از روزهای «یوم الله» است که در آن رحمت و برکات و تایید و حمایت و کرم خداوند به بخشی که از ما راه مقاومت و ایستادگی را پیش گرفت، متجلی شد، همچنین در این روز خشم و غضب خود علیه اشغالگران و متجاوزان نیز متجلی شد، بنابراین پیروزی یکی از روزهای یوم الله و شکست آنها نیز یکی از روزهای یوم الله بود که باید همواره در یاد و خاطر ما بماند و از نسلی به نسل دیگر منتقل شود، چون دربردارنده تجربه ملی بزرگ و از خودگذشتگی‌ها و فداکاری‌های بسیار بزرگی است و تنها راه برای ما جهت حرکت به سمت آینده شرافتمندانه و با کرامت است. همچنین نباید روزهای بسیار اندوهبار را فراموش کرد. روز نکبت و بدبختی و آن را همواره در خاطر و یاد خود داشته باشیم. در تاریخ معاصر ما هم روزهای پیروزی و موفقیت وجود داشته و هم نکبت و مصیبت. نکبت سال 1948 تنها نکبت فلسطین و مردم آن نیست، بلکه نکبت اعراب و مسلمانان منطقه و هرکسی است که با این مصیبت تنها به عنوان مصیبت مردم یک کشور برخورد کرد. چراکه منطقه ما همچنان بازتاب‌ها و نتایج این نکبت را تا به امروز بر دوش خود حمل می‌کند. این درحالی است که برخی از ما می‌خواهند تا تمام این روزها را فراموش کنیم چون می‌خواهند که ما فاقد یاد و خاطره و تاریخی باشیم.

حزب الله در برابر دو خطر بزرگ قرار دارد

دبیرکل حزب الله لبنان افزود: ما درحالی امسال جشن عید مقاومت و پیروزی را برگزار می‌کنیم که با مجموعه تهدیدات و خطرهایی مواجه هستیم که در راس آنها دو خطر بزرگ قرار دارد، اول خطری است که از زمان نکبت تاکنون دامنگیر ما شده و در اسرائیل و چشم‌داشت‌هایش نمود پیدا می‌کند و دیگر تغییر و تحولات جاری در سوریه که در همجوار ما و برسر مرزهای ما روی می‌دهد و مهمترین آنها پای به عرصه گذاشتن جریان‌های تکفیری در میدان است.
سید حسن نصر الله گفت: درباره خطر اول یا همان اسرائیل باید گفت که این رژیم همچنان به اجرای طرح خود در فلسطین اشغالی با تمام اطمینان ادامه می‌دهد و در معرض هیچ انتقادی از سوی جامعه بین المللی قرار نمی‌گیرد. این اسرائیل از جنگ ژوئیه خود را آماده می‌کند، نقشه می‌کشد، آموزش می‌دهد و در نقشه‌های خود تجدید نظر می‌کند و در جبهه داخلی نیز اقدام به مانورهایی برگزار می‌کند. اسرائیل از رئیس کابینه گرفته تا پلیس و ارتش ودفاع مدنی و غیر نظامی در تمام سطوح همه خود را آماده می‌کنند و فردا مانور سراسری خود در جبهه داخلی را برگزار می‌کنند و بر آن نام «جبهه یکپارچه سخت و مستحکم» را می‌گذارند.
دبیرکل حزب الله لبنان افزود: اسرائیلی‌ها واقعا تصور می‌کنند که دارای جبهه داخلی مستحکمی هستند و آماده جنگ در تمام سطوح آن هستند. آنها دارای وزارت مستقلی به نام وزارت جبهه داخلی هستند که جبهه داخلی این رژیم را در صورت وقئع هرگونه رویدادی اداره می‌کند، در حالی‌که ما وقتی هواپیمایی در کشورمان سقوط می‌کند، دست از پا گم می‌کنیم. اسرائیل لبنان را هر روز به جنگ تهدید می‌کند و نیروهایش را برسر مزرها به حالت آماده باش در می‌آورد و آنها را فرامی‌خواند و به سوریه تجاوز و آن را بمباران می‌کند. در قبال لبنان، اسرائیل خود را سال 2006 آماده و تلاش می‌کند تا نقطه ضعف‌های خود را پر کند، اما ما در لبنان چه کرده‌ایم؟ دولت چه کاری برای مقابله با تجاوزات اسرائیل انجام داده است؟ مردم چه کرده‌اند؟ آیا مردم از دولت خود خواسته‌اند تا خود را مجهز کند و مسئولیت‌های خود را برعهده گیرد؟ به همین دلیل می‌گویم که ما در لحظه تاریخی حساسی هستیم و جای برای بحث و گفت‌وگو نیست. هم اکنون وقت آن است که سر خود را بالا بگیریم و ببینم اطراف ما چه می‌گذرد تا با طوفان‌ها و گردبادها مواجه شویم و مسئولیت‌های خود را برعهده بگیریم.
سید حسن نصر الله گفت: همه ما خواهان ارتشی قدرتمند هستیم که از میهن دفاع کند و مسئولیت خود را برعهده بگیرد. اما برای مسلح کردن این ارتش و فراهم کردن نیازهای تسیلحاتی آن و ایجاد شکوه و هیبتی برای آن در برابر دشمن چه کردیم. ما از سال 2005 میلادی تاکنون حتی یک پاسخ هم در این ارتباط نشنیده‌ایم و هرچه بوده پاسخ‌های عذر و بهانه بوده است. چون آمریکایی‌ها تشکیل چنین ارتشی را وتو می‌کنند. بله آمریکایی‌ها نمی‌خواهند هیچ ارتش عربی در منطقه در صورتی‌که بخواهد در برابر اسرائیل ایستادگی و مقاومت کند، مسلح به سلاح و یا تجهیزاتی شود.
دبیرکل حزب الله لبنان افزود: در حالی‌که فروش سلاح برای سوریه ممنوع است، اما سلاح‌های بسیاری به بسیاری از کشورها فروخته می‌شود، چون در آنجا تضمین‌هایی در خصوص عدم شلیک حتی یک گلوله از سوی این کشورها به سمت اسرائیل به آمریکا داده شده است، اما از مسلح کردن ارتش لبنان بیم دارند، چون می‌ترسند که این ارتش به مبارزه با اسرائیل برود.

دولت لبنان برای جبهه داخلی چه کرده است

سید حسن نصر الله در ادامه سخنانش گفت:‌ در بخش مدنی و غیرنظامی دولت لبنان از سال 1948 تا کنون چه کرده است؟ چه کسی مسئول جبهه داخلی لبنان است؟ در این جبهه به هیچ وجه آمادگی صورت نگرفته است. در لبنان نه خبری از پناهگاه وجود دارد و نه اتاق‌های امن. آیا نباید از دولت خواست آمادگی بخش مدنی و غیرنظامی را برعهده گیرد؟ بله در این بین و در حوزه ساختارهای زیربنایی تلاش‌ها و اقداماتی از سوی مقاومت صورت گرفته است.
وی افزود: رژیم صهیونیستی درحالی به مسلح کردن شهروندان خود در روستاهای مرزی ادامه می‌دهد که ما سلاح موجود در دست اهالی شهرها و روستاهایمان در مناطق مرزی را غیر قانونی و نامشروع می‌خوانیم.
سید حسن نصر الله گفت:‌ هرگاه مقاومتی در برابر هرگونه تجاوزی در لبنان مشاهده شده، از جمله تجاوز در برابر اسرائیل در آنجا نام و نشانی از مردم لبنان وجود داشته و این همان مقاومت است. منظور من فقط مقاومت حزب الله نیست، در لبنان تلاش‌ها و اقدامات بسیاری از سوی شمار زیادی از گردان‌ها و نیروها و احزاب صورت گرفته است. امروز لبنان دارای قدرتی است که اسرائیل را شکست داد و آن را از بیروت و الجبل و صیدا و صور و راشیا و پس از آن از نوار مرزی بیرون کرد تا با آن در جنگ ژوئیه مواجه شود و حتی پس از آن هم اقدامات و فعالیت‌های خود را ادامه داد و لبنانی‌ها جز این چیزی ندارند، اما همینی که در دست داریم را نیز بسیاری در لبنان تلاش می‌کنند، از دست آن خلاص شوند.
دبیرکل حزب الله لبنان تاکید کرد: تمام عناوینی که مطرح می‌شود، نمی‌تواند کشور را حمایت کند یا با دشمن مقابله کند. اوضاع کنونی لبنان اوضاعی بازدارنده نیست، در میان اگر تصمیم گرفتیم و پذیرفتیم که مقاومت را از پیش رو برداریم، در آن صورت این به معنای پایان مقاومت است، چون ما دولتی در اختیار داریم که توان حمایت از یک جنازه را در صیدا ندارد و توان پایان دادن به منازعات در طرابلس را ندارد، همچنین توان توافق برسر قانون انتخاباتی جدید را ندارد، آیا کسی می‌تواند بگوید که چنین دولتی توان گرفتن تصمیمی را داشته باشد که دشمن را باز دارد. در حالی‌که همه ما خواهان تشکیل دولتی قدرتمند و قوی و عادل جهت دفاع از لبنان هستیم.
سید حسن نصر الله افزود: امروز ما بار دیگر درخواست خود را از مسئولان و مقامات کشور تکرار می‌کنیم، چراکه مردم خطری که آنها را تهدید می‌کند، دریافته است و اسرائیل خود را آماده و مهیا می‌کند و تغییر و تحولات را دنبال می‌کند و نمی‌دانم که در این راه می‌خواهد چه کند.

حزب الله به اقدامات خود ادامه می‌دهد

سید حسن در ادامه سخنرانی‌اش افزود: ما فعالیت‌های خود را ادامه می‌دهیم و فشارها و ایجاد رعب و وحشت نمی‌تواند، تغییری در مواضع و دیدگاه‌های ما ایجاد کند، چون حزب الله را از مدت‌ها پیش در لیست تروریسم قرار داده‌اند.
دبیرکل حزب الله لبنان تاکید کرد که ما هرگونه شکاف را رد می‌کنیم، حتی اگر قانون سال 1960 باشد و سرانجام اینکه ما در برابر دو گزینه یا دو انتخاب براساس قانون دهه شصت قرن بیست قرار داریم، یا اینکه آن را تمدید کنیم یا اینکه باید در انتظار معجزه‌ای جهت دستیابی به توافق برسر قانون جدید باشیم، اما هرچه هست آنکه ما با هرگونه شکاف مقابله می‌کنیم و دعوت‌های خود را برای جلوگیری از هرگونه برخورد و نزاع داخلی جلوگیری کنیم.
سید حسن نصر الله درباره بحران جاری در سوریه نیز گفت: ما درباره اوضاع جاری در سوریه اختلاف نظر داریم. ما در سوریه می‌جنگیم و شما نیز آنجا می‌جنگید، پس لبنان را به حال خود رها کنید و در آنجا بجنگید. آنچه در صیدا روی داد، بسیار اسفبار است و ما به هر طریق ممکن خواهان جلوگیری از تکرار وقایع صیدا هستیم. همچنین آنچه در طرابلس روی می‌دهد، نیز باید به هر طریق ممکن متوقف شود، هرکس یاری و کمک به نظام سوریه را می‌خواهد راهی این کشور شود و هرکس که خواهان حمایت از معارضان مسلح می‌باشد نیز راهی سوریه شود، طرابلس را به حال خود رها کنید. چون افق روشنی برای این جنگ و منازعه جز درد و رنج و اندوه بیش از پیش وجود ندارد. من می‌خواهم که درباره دولت و به ویژه ارتش به توافق برسیم، چون این تنها راه تضمین سلامت مردم ماست.
دبیرکل حزب الله لبنان افزود: درباره پرونده دوم و اینکه در سوریه چه چیز در جریان است، باید بگویم که اوضاع جاری در سوریه و سرنوشت آن برای لبنان بسیار مهم است. ما این جرات را داریم که هم حرف بزنیم و هم به حرف‌های خود عمل کنیم، به همین دلیل ما امروز و در این لحظه حساس تاریخی با جرات و شجاعت سخن می‌گوییم. ما از ابتدا گفتیم که در سوریه مطالبات و خواسته‌های مردمی وجود دارد و مردم خواهان اصلاحات هستند، اما انچه باید انجام شود، باید از طریق مذاکره و گفت‌وگو باشد، بی‌آنکه به کسی تیری شلیک شود. سوریه برای ما اهمیت دارد، چون می‌دانیم سوریه برای مقاومت چه معنایی دارد. با رئیس جمهوری سوریه و شخصیت‌های معارض گفت‌وگو کردیم تا به راه حل سیاسی دست یابیم، اسد موافقت کرد، اما معارضان از همان ابتدا این موضوع را رد کردند.
رهبران سوریه همواره خواهان نشستن پای میز مذاکره بوده‌اند
وی ادامه داد: رهبران سوریه همواره پذیرفته‌اند تا پای میز مذاکره بنشینند و اصلاحات را به اجرا بگذارند، اما معارضان به امید اینکه نظام سرنگون خواهد شد، این مذاکرات را رد کردند و تصور کردند، هر طرفی که در کنار خود کشورهای بی‌شماری را به عنوان حامی و پشتیبان را داشته باشد، حتما پیروز است.
دبیرکل حزب الله گفت:‌ تغییر و تحولات ادامه یافتند و به سرعت آشکار شد که محوری در سوریه وجود دارد که آمریکا آن را هدایت می‌کند و این کشور است که تصمیم اول و آخر درباره سوریه می‌گیرد و همه زیر دست این کشور هستند. این محور را همچنین اسرائیل نیز مورد حمایت قرار می‌دهد تا پس از آن القاعده و سازمان‌های تکفیری نیز وارد سوریه شوند و به آنها از تمام کشورهای جهان تسهیلات بود که ارائه می‌شد و به این ترتیب جنگی جهانی در سوریه اغاز شد. هزاران تروریست هیچ‌گاه دوستان سوریه را در امان، پایتخت اردن ناراحت نمی‌کند، اما شماری از رزمندگان مقاومت حزب الله برای آنها بسیار ناراحت کننده است.
دبیرکل حزب الله لبنان در ادامه سخنرانی خود گفت: این محور همچنان بر نبرد و گزینه نظامی تاکید می‌کند و همه می‌دانند که در طول دو سال گذشته چه طرح‌ها و پیشنهاداتی برای حل بحران سوریه داده شده و با موافقت نظام سوریه مواجه و از سوی معارضان و کشورهای منطقع رد شده است. در این میان معارضانی هم در خارج هستند که برای گفت‌وگو و مذاکره اگرچه اعلام آمادگی کرده‌اند، اما بسیاری از آنها مزدور سرویس‌های اطلاعاتی هستند که از خود موضع و دیدگاهی ندارند. با این حال آنچه هم اکنون هم بر سر آن توافق دارند، این است که جریان غالب و پیروز در سوریه از میان معارضان مسلح جریان تکفیری است که هیچ کس از دست آنها در امان نخواهد بود و همه بهای هرگونه سازشی که در این خصوص درسوریه صورت گیرد را پرداخت خواهند کرد. اگرچه در این بین کشورهای عربی هستند که می‌خواهند از نظام سوریه و این گروه‌های تکفیری خلاصی یابند، اما توجه ندارند که این گروه‌ها به کشورهایشان نفوذ خواهند کرد.
وی گفت: امروز بحث برسر مردمی نیست که علیه نظام انقلاب کرده‌اند، هم چنین بحث اصلاحات نیز در میان نیست، چون نظام برای اصلاحات آمادگی دارد، به نظر ما استیلا و تسلط این گروه‌های تکفیری بر سوریه یا استان‌های مرزی لبنان تنها خطری برای شیعیان لبنان یا حزب الله تشکیل نمی‌دهد، بلکه تهدیدی برای همه لبنانی‌هاست. این گروه‌ها هم اکنون موفق شده‌اند تا بر استان‌های مرزی تسلط پیدا کنند و این خطری برای مسلمانان و مسیحیان تشکیل می‌دهد و دلیل این مدعی آن چیزی است که در سوریه روی می‌دهد، چون سازمانی‌که در سوریه می‌جنگند، ادامه و گستره امارت اسلامی عراق یا همان سازمان القاعده در عراق است و در این خصوص کافی است تا درباره اقدامات این سازمان در عراق از اهل سنت این کشور سوال کنید.
دبیرکل حزب الله لبنان تاکید کرد که این گروه‌های جهادی تکفیری نه تنها در عراق بلکه در کشورهای دیگری همچون پاکستان و افغانستان و سومالی نیز بسیاری از اهالی سنت را بسیار بیشتر از طوایف دیگر به قتل رسانده‌اند. به همین دلیل می‌گویم که این گروه وبایی است که امروز دامنگیر کشورهایی مانند تونس و لیبی و کشورهایی شده که این سازمان را تشکیل داده و آن را به کشورهای دیگر صادر کرده‌اند، و هم اکنون باید در انتظار ورود آن به لبنان باشیم. این خطری است که آینده سوریه و لبنان و فلسطین را تهدید می‌کند. آنها از ابتدا می‌گفتند که نظام سوریه سقوط خواهد کرد و پس از آن ما راهی لبنان خواهیم شد و در این راه تضمین‌هایی را هم به آمریکا می‌دادند و از ابتدا همان‌ها بودند که زائران لبنانی را در اعزاز ربودند.
سوریه مهمترین پشتوانه مقاومت است
سید حسن نصرالله تاکید کرد که سوریه حامی مقاومت و پشتوانه آن است و در قبال این رویدادها نمی‌تواند دست بسته بماند یا پشت خود را به آنها کند و یا حمایت خود از مقاومت را سلب کند و ما احمق نیستیم. کسی احمق است که بایستد و تنها به دیدن توطئه‌ای که به سوی آن درحال پیشروی و حرکت است، اکتفا کند. اگر سوریه به دست آمریکا یا جهادی‌های تکفیری و ادات و مزدوران منطقه‌ای آنها بیافتد، مقاومت محاصره و اسرائیل وارد لبنان خواهد شد تا شرط‌های خود را بر لبنان تحمیل کند و لبنان وارد دوره اسرائیلی خواهد شد. همچنین اگر سوریه سقوط کند، قدس نیز سقوط خواهد کرد و مردم منطقه ما در آستانه دوره‌ای بسیار سخت و تاریک قرار خواهند گرفت.
وی افزود: ما هم اکنون در این نزاع و درگیری در برابر دو طرف قرار داریم، یکی محور غربی و آمریکایی قرار داریم که در میدان‌های نبرد به گروه‌های جهادی تکفیری متوسل شده که حال و گذشته و آینده را نابود می‌کند و حزب الله هیچ‌گاه نمی‌تواند نه در جبهه آمریکا و اسرائیل قرار گیرد و نه در جبهه نبش کنندگان قبرها و شکاف دهندگان سینه‌ها.
سید حسن نصر الله گفت: ما در گذشته طرح اسرائیل را خون هزاران شهید ساقط کردیم و هم اکنون نیز نمی‌توانیم در برابر آنچه می‌گذرد، موضع دیگری اتخاذ کنیم. از سال 1982 بسیاری می‌گفتند که حزب الله نمی‌تواند معادله را تغییر دهد، اما ما توانستیم. در حالی‌که ما باور داریم که از لبنان و فلسطین و سوریه دفاع می‌کنیم. ما می‌دانیم که این امر ما را در معرض حمله تبلیغاتی و سیاسی خطرناکی قرار می‌دهد و ما را به لیست سازمان‌های تروریستی می‌افزاید که امر جدیدی نیست. کسی نمی‌تواند ما را به طایفه‌گری متهم کند، چون در این امر انها برما پیشی گرفته‌اند.
حزب الله در برابر مرحله جدیدی قرار دارد
وی ادامه داد: ما جوانان خود را با زور به جبهه نمی‌فرستیم، ما نیازی به دستاویز‌هایی همچون جهاد نداریم، تنها کافی است که لب تر کنیم تا ده‌ها هزار نفر راهی جبهه‌ها شوند. حزب الله در بوسنی و هرزگوین در گذشته برای دفاع از مسلمانان آنجا مبارزه کرد، در حالی‌که در آنجا اصلا شیعی وجود ندارد. من نامه‌هایی از پدران و مادرانی دارم که خواهان ارسال فرزندانشان به این جبهه‌ها هستند. به همین دلیل می‌گویم که ما در برابر مرحله کاملا جدیدی قرار داریم که از چند هفته گذشته آغاز شده و نام آن تقویت و تحکیم مقاومت و لبنان و حمایت از آن است. من از کسی خواهان کمک نیستم و این نبردی است که ما اهل آن هستیم و ان شاء الله پیروزی را خواهیم ساخت.
دبیرکل حزب الله لبنان گفت: ای شرافتمندان و ای اهل صبر و فداکاری این راه را به پایان خواهیم رساند و هرآنچه لازم است، برای ان از خود گذشتگی خواهیم کرد و این یک مسئولیت است و هم اکنون همان چیزی را به شما می‌گویم که در جنگ ژوئیه به شما گفتم: «بار دیگر شما را به پیروزی وعده می‌دهم».

49261

کد خبر 295208

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 4 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 6
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بدون نام IR ۲۳:۵۶ - ۱۳۹۲/۰۳/۰۴
  40 33
  حزب الله نباید در سوریه دخالت میکرد با سقوط بشار آینده این سازمان به خطر خواهد افتاد
  • بی نام A1 ۰۰:۱۷ - ۱۳۹۲/۰۴/۱۱
   1 0
   برای همین دخالت کرد. دوتا همسایه که بیشتر نداره. یکیش میشد اسرائیل و دیگری وهابی های شیعه کش.
 • بدون نام IR ۰۰:۰۶ - ۱۳۹۲/۰۳/۰۵
  16 35
  کاملا درسته
 • بدون نام IR ۰۸:۲۶ - ۱۳۹۲/۰۳/۰۵
  41 9
  از سخنان "سید" اینطوری بر میاد که اوضاع خرابتر از اینهاست و ما اینجا بی خبریم.
 • بدون نام IR ۱۳:۵۱ - ۱۳۹۲/۰۳/۰۵
  18 20
  آره عزیز،همینطوری که شما میگی هست،اون دوست عزیز هم که تو کامنت اول گفته نباید حزب الله دخالت می کرد و به ضررش هست بدونه که سید حسن می دونه داره اوضاع به کدوم سمت میره و همینطوری نمی یاد اقدامات هزینه دار انجام بده...واقعا اوضاع پیچیده شده و خدا و اهل بیت کمک کنند ان شالله
 • بی نام IR ۱۴:۱۵ - ۱۳۹۲/۰۳/۰۶
  13 1
  هر چی خدا بخواد همون بشه !!!!!!